Wellness v běžném životě: reprezentanta v gymnastice Svjatoslava Solovjeva

Dala jsem pro Vás dohromady otázky ze světa wellness, zdravého životního stylu a prevence, konkrétně o začlenění wellness do běžného života a zvládání stresové zátěže u lidí z různých oborů. Tuto sérii otázek, které budu pokládat různým lidem z různých oborů jsem nazvala: Wellness v běžném životě…

Prvního jsem se zeptala na wellness v běžném životě svého kamaráda úspěšného gymnasty Svjatoslava Solovjeva z SK Hradčany Praha. Jeden čas jsem k němu chodila na základy gymnastiky a i když to bylo extrémně náročné a často jsem byla na pokraji svých sil. Tak  díky skvělému přístupu Svjatoslava to bylo pořád zábavné.

 

 

Výběr z jeho mnohých úspěchů v gymnastice:
– Svjatoslav je několikanásobný Mistr ČR v Juniorech 2014
– účastnil se Mistrovství světa v Číně Nanning mužů 2014
– účastnil se Mistrovství světa v Katarském Dauha 2018

Otázky pro Wellness v běžném životě, ze světa wellness, zdravého životního stylu a prevence:
1. Co jsi vystudoval/a, čemu se věnuješ teď a jak jsi se k tomu dostal/a?
2. Kde najdeme Tvé služby a jaké to jsou?
3. Jaké informace myslíš, že jsou v Tvém oboru nejvíce známé? A jaké by si zasloužily větší pozornost?
4. Co pro Tebe znamená wellness, zdravý životní styl a prevence? Jak to konkrétně začleňuješ do svého života?
5. Co považuješ za opomíjenou a nejdůležitější část v prevenci a léčbě stresové zátěže?
6. Jaká byla tvá nejvíce stresující zkušenost? A jak jsi redukoval/a stres?
7. Jaké dvě rady bys dal/a na základě vlastní zkušenosti čtenáři z oboru wellness, zdravého životního stylu a prevence?


Wellness v běžném životě s reprezentantem v gymnastice Svjatoslavem Solovjevem:
1. Co jsi vystudoval, čemu se věnuješ teď a jak jsi se k tomu dostal?

Jako hyperaktivní dítě, které nemohlo v klidu stát, ale muselo pořád skákat, tak  se přemýšlelo kde bych mohl dobře uplatnit svou energii. Dostali jsme tip od máminy známé, která měla syna na gymnastice. Tak jsme se domluvili a přišli na trénink, hned jsem si to zamiloval, obzvlášť trampolínu. Už 15 let se věnuji jednomu z nejkrásnějších sportů na světě – sportovní gymnastice. Nyní mám trénink 6x týdně z toho 4x dvoufázově v časech: 8:00 – 10:00 dopoledne a 13:30 – 17:00 odpoledne.

2. Kde najdeme Tvé služby a jaké to jsou?

V tuto chvíli vedu pár hodin týdně jako trenér gymnastiky, jedná se o individuální a skupinové tréninky v SK Hradčany Praha.

3. Jaké informace myslíš, že jsou v Tvém oboru nejvíce známé? A jaké by si zasloužily větší pozornost?

Pokud začnu ve středu společnosti mluvit o sportovní gymnastice, tak lidé jako první začnou vyjmenovávat jednotlivá nářadí,a to je skvělé, že se začínají pomalu chytat se sportovní gymnastikou. Nejvíce známe informace jsou o naší historii, spoustu lidí si hned vybaví jména jako Věra Čáslavská, Jiří Tabák, Jiří Hudec, Martin Konečný.

4. Co pro Tebe znamená wellness, zdravý životní styl a prevence? Jak to konkrétně začleňuješ do svého života?

Wellness pro mě jako pro sportovce znamená nedílnou část mého života, zejména pravidelná fyzioterapie spojená se sportovní masáží (1x týdně), sauna (1-2x týdně) a meditace (každý den). Zdravý životní styl je důležitý pro správnou funkci těla i duše. Prevence pro mě znamená každé ráno začít studenou sprchou. Do svého života to začleňuji tak, že první věc kterou je udělám je studená sprcha, lehké posilování + meditace. Bez této kombinace se nesmí odcházet z domu. V případě dvoufázového tréninku zařadím studenou sprchu ráno a po dopoledním i odpoledním tréninku v rámci prevence i zvládání svalové bolesti.
Při meditaci se soustředím se na dýchání, hluboký nádech nosem a výdech pusou, snažím se být jako moře, a pokaždé když na něco začnu myslet, tak jsem jako moře a na tom moři jsou loďky, pokaždé když myslím na něco tak jsem pasažér na té loďce, v dýchání pokračuji a zase jsem moře bez lodiček. Pokaždé když mě myšlenka odvede tak je to jako s lodičkou. Kdykoliv mohu vystoupit z lodě.

5. Co považuješ za opomíjenou a nejdůležitější část v prevenci a léčbě stresové zátěže?

Nejvíce důležitá část je pravidelnost. Snažit se dodržovat body, které si člověk sám nastaví. Každý člověk zvládá stresové situace po svém, každopádně jeden z nejlepších způsobů jak zvládnout stres a nenechat se ovládnout bezmocí je dýchání. Začít hlubokým nádechem nosem a výdechem pusou.

6. Jaká byla tvá nejvíce stresující zkušenost? A jak jsi redukoval stres?
Jedna z nejvíce stresových situací byla vždy ve škole, když jsem kvůli vysoké absenci musel během dvou týdnu uzavřít celé pololetí. 
Ideální redukce stresu je čtení knih, studená sprcha, sauna, čas strávený s rodinou nebo s přáteli.

7. Jaké dvě rady bys dal na základě vlastní zkušenosti čtenáři z oboru wellness, zdravého životního stylu a prevence?
Doporučuji aktivně zařadit do svého týdenního rozvrhu plavání a saunu. Ze zdravého životního stylu doporučím, že je dobré chodit pravidelně spát ve stejný čas a spát dostatek hodin, které tělo potřebuje. Prevence a mé doporučení: zkuste začít každý den pod studenou sprchou, je to jedna z nejlepších aktivit dne, jelikož žijete přítomným okamžikem.

 

Více o Svjatoslavovi najdete na jeho facebookové stránce: Svjatoslav Solovjev

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..