Rétorika v Toastmasters!

Mezi mé nejoblíbenější televizní seriály patří Mentalista a Anatomie lži. Byla a stále jsem fascinována skvělou kombinací rétoriky, sugesce a řeči těla prolínající se oběma seriály. Osobně si myslím, že by komunikační dovednosti měly být vyučované už od základní školy. A i proto miluji rétoriku v Toastmasters!

 

Toastmasters klub vznikl v USA roku 1905 a od té doby se rozšířil do mnoha dalších zemí.  Pro mě Toastmasters je splněným snem – cíleně pracujete na rozvinutí komunikačních a rétorických dovedností. Pro spoustu dalším lidí je Toastmasters cesta, jak se zbavit strachu s mluvení na veřejnosti nebo stydlivosti z navazování konverzace s lidmi nebo k získání nástrojů k lepší sebeprezentaci.

 

O Toastmasters jsem se dozvěděla od Davida, kterého jsem potkala na Speak easy, což je akce konající se jednou týdně, kde se setkávají lidé, procvičují cizí jazyky.
Od prvního momentu co jsem potkala Davida mi bylo jasné, že se děje něco neobvyklého. Nikdo (a to nás tam bylo asi 100) nebyl tak dobrý v komunikaci, jako on. Určitě jste už někdy potkali někoho kdo, když promluví, tak ho všichni poslouchají a všichni si s ním povídají. Tak tohle je David. Zeptala jsem se ho, jak to dělá a on mne vzal do Toastmasters klubu na VŠE!

Na první schůzce Toastmasters jsem nestačila žasnout, jak všichni kolem mne jsou skvělí mluvčí – rétorika, intonace, řeč těla… A jako většina nově příchozích jsem byla pobídnuta k vyzkoušení si impovizované řeči na 1-2 minuty s 30ti vteřinovou přípravou na dané téma! Moje téma bylo: Vysvětli proč ráda předstíráš na veřejnosti, že jsi mrtvá. 😀 Nikdy mi předtím nezadal podobné zadání a ani příležitost k vymýšlení něčeho podobného… milovala jsem to od první chvíle!
Takže co jsem řekla? Něco ve stylu, že ráda předstírám mrtvou, protože občas dostanu pusu – jako v pohádce, jak všichni obživnou, když dostanou pusu! To byla to pěkná stránka a pak jsem zmínila mínusy, že kromě pusy můžeš dostat hiv nebo něco jiného.. A obě tyhle zmíňky mi vynesly potlesk a smích od publika – bylo nás tam asi dvacet. Třásla jsem se jako osika, když jsem si šla sednout, ale věděla jsem, že Toastmasters je přesně to, co jsem vždycky chtěla dělat!

 

Poplatek za doživotní členství je 500kč – pošlou Vám z USA dva manuály, podle jednoho z nich si připravujete projevy. V základním manuálu je deset projevů, v každém projevu se soustředíte na něco jiného a v samém závěru byste měli být schopni zkombinovat tyto dovednosti: organizace projevu, řeč těla, intonace, přesvědčovací techniky, inspirativní řeč… Cílem je stát se schopných řečníkem, vyčnívajícím nad netrénovanými jedinci.
Jednou měsíčně Vám přijde i magazín. Půlroční platba – 930kč  klubu zahrnuje: místo pro Vás k předvedení řeči, hodnocení od zkušenějších členů – ústní i písemné, možnost k získání mentora a možnost rozvinutí Vašich vůdčích schopností s druhým manuálem, který dostanete a zužitkovat je v organizačních funkcích klubu – např.: organizace improvizovaných projevů, vymýšlení témat…

 

Po Praze najdete několik klubů, české i anglické, bez zaměření nebo se zaměřením na business dovednosti. Konají se večer nebo o obědové přestávce nebo i ráno před školou a prací. Je jen na Vás jaký si vyberete, napište a zeptejte se kdy můžete přijít. Každý klub má jinou dynamiku a jiné osazenstvo. Vyzkoušejte jich víc! Já jsem po ročním studiu jazykovky Spěváček, hledala místo, kde bych procvičovala angličtinu a rétorika v Toastmasters na VŠE – Vysoké škole ekonomické pro mě byla jako stvořená!

 

Rétorika v Toastmasters podle mne stojí za vyzkoušení každému. Můžete přijít i bez členství – jako pozorovatel nebo se můžete zapojit jako já do improptu (improvizovaných projevů) a třeba zjistíte, že Toastmasters je právě pro Vás to pravé!

Česká stránka Toastmasters: http://www.toastmasters.cz/


 

Z těchto knih doporučuji čerpat, pokud se chcete zlepšit v komunikaci a rétorice:
Toastmasters manuály
Mentalista – Simon Baker
Jak prokouknout druhé lidi – Joe Navarro
Mluvte jako TED – Carmine Gallo
Prezentace a zen – Garr Reynolds

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..