Šaty dělají “úspěšného“ člověka

Oblečení, nebo chcete-li outfit, či vohoz není jen kus materiálu, který podle místa, času a okolností využíváte k zakrytí těla. Tím jak se oblékáte, dáváte najevo, jak rozumíte životu. Někdo vkus a cit dostal do vínku, jiní se musí učit. Oblečení, jeho nošení, styl i kombinace je dokázání jisté formy gramotnosti a zároveň příslušnosti k určité životní filosofii. Je to také jeden ze způsobů, kterým lze dosáhnout svých cílů a jeden z celé řady ukazatelů, kterým vysíláte ostatním lidem signály o tom, kdo nebo čím jste a kam směřujete. Chce-li být muž úspěšný, neměl by na svoje oblékání (záměrně se nyní vyhýbám slovu móda) kašlat jako na něco póvl, co je jen pro fintítka a hrdé 4% spoluobčany. Jistě, vystoupit z Ferrari ve vytahaných  teplácích má taky svůj osobitý styl. Pokud ale nebylo ono Ferrari kupováno z výhry v Sazce, nebo karty bohatého tatínka, pak si na něj jeho majitel skoro určitě v těch teplácích s mizernou sebedůvěrou nevydělal.

Pánské oblékání prodělává v posledních letech doslova revoluci. Začalo to před několika lety metrosexuálním směrem, kde hrálo oblečení hned po péči o tělo druhou nejvýznamnější roli. Kde je poptávka, reaguje nabídka. Od té doby se jako houby po dešti vyrojili stylisté, ukazující směr a trendy v džungli zvané móda (ano nyní je to slovo mnohem vhodnější) lidem, kteří na to buď mají peníze, nebo na to nemají čas. Často však kombinace obojího. Je jich spousta a všichni se více či méně dobře uživí. Nicméně začít s oblékáním, které má švih, šťávu, či koule lze i jinou cestou. A ta je jednodušší, než by se mohlo zdát. Vždyť oblečení je jedním z nástrojů k dosažení stanovených cílů!

Úspěch, především v souvislosti s kariérou i životem jako takovým, je relativní pojem. Úspěšný může být hecker, sedící dnem i nocí u svého počítače. Úspěšný může být chovatel psů, který se od rána do večera věnuje svým čoklíkům, přičemž jejich srst je na tom o poznání lépe než vlasy jejich chovatele.  Úspěch v pravém slova smyslu však pro většinu z nás v sobě zahrnuje především dosažení jisté míry společenské prestiže s přímo úměrným společenským kreditem.  Jinými slovy pokud je člověk úspěšný, dřív nebo později chce být také součástí společenského života. V České republice obzvlášť! Pokud nechcete dopadnout jako Daniel Nekonečný, tak toho bez vhodného outfitu lze dosáhnout jen stěží. Co ale dělat, když máte pocit, že nemáte pro oblékání cit, nebo že Vás to přímo unavuje?

Od velké košile s krátkým rukávem po sexy mokasíny bez ponožek krůček po krůčku
Je logické, že osobní přístup, ať už stylistů nebo v módních značkových buticích v Pařížské, je ve všech směrech drahá záležitost.  Naštěstí už také v Praze najdete místa, kombinující módní zboží odpovídající ceny, osobní přístup a příjemné prostředí.  Vše s cílem pánského „smart casual“ oblékání.

O malém butiku na Starém Městě s italským názvem La Sartoria stojí zato se zmínit. Cílem tohoto obchodu bylo, aby se tu muži cítili dobře. Aby to nebylo přehnaně naleštěné, ale spíše pohodlné, nestrojené. Povedlo se, říkají zákazníci. Domácí prostředí, kafe při každé návštěvě, rozmluva nad tím co je nového a mimoděk také nákup nebo výběr nového oblečení. To je netradiční krámek s módou v Haštalské ulici.

V obchodě se potkávají tři různé koncepty, které dohromady tvoří kompletní servis. Můžete si nechat ušít oblek na míru, dokoupit kalhoty, volnočasová saka a doplňky z velmi decentní konfekce, spočívajíc v maximálně 2 kusů od jedné velikosti. Anebo si zde nechat oděvy upravit, což může být prvním krokem ke změně oblékání. I s několik let starým nevypasovaným oblekem, s nohavicemi jako rourami od kamen a sakem připomínající spíše outfit renesančního páže, dokáží udělat zázraky a přizpůsobit jej posledním trendům.  Cool!  A také se vám postarají o údržbu. V La Sartorii zkrátka zjistíte, že vás tu móda baví.

La Sartoria a další podobné butiky se odlišují zaměřením na italskou výrobu. Italské věci jsou šité s lehkostí a mají šmrnc. Italové jsou nápadití, proč byste díky takovým místům nemohli být také?!

Všechny obleky a košile na míru v La Sartoria se šijí v Itálii. Samo tamější malebné prostředí je velmi inspirativní. Krejčovské řemeslo má v Itálii staletou tradici. V kraji kolem Melfi nenajdete velké textilní továrny, jen malé dílny, manufaktury. Vše je velmi osobní, lidé se znají, pracují na společném díle.  Taky zde vznikají malé série konfekcí, ale především se zde šijí na míru košile a obleky a často ručně nebo s velkým podílem ruční práce. Některé části totiž stroj nikdy tak dokonale, jako lidské ruce protkané láskou a zkušenostmi, neušije.  Zde se děje ten zázrak, kdy z kusu ploché látky vzniká trojrozměrný objekt  – pánský oblek či košile na míru s příběhem a pořád za cenu srovnatelnou s rádoby trendy značkami na prsou. A krámky jako La Sartoria jsou jejich ambasadory ve světě chytrého, stylového oblékání.

Oblékání zkrátka vyjadřuje vaši osobnost. Zkuste si jednou místo nákupu košile s krokodýlem, nebo chobotnicí na prsou, dopřát  – jako první krok ke změně – košili na míru. Není to jen o výběru látky, vybrat si můžete také střih, límec, manžety, barvu, monogram, knoflíky. Věřte mi, že ten pocit, když poprvé vklouznete do košile na míru, která přesně sedí tam kde má, nenahradí sebeluxusnější logo světové značky. Ten osobní přístup během měření, ten fakt a vědomí, že se krejčí v prosluněné Itálii věnuje chvíli jen vašemu kousku, je korunován blaženým pocit ve chvíli, kdy si tento nový kousek vezmete poprvé na sebe. Obléknete si skvělý pocit. A ten si berete s sebou kamkoliv jdete. Začne z Vás vyzařovat větší sebejistota a důvěra v sebe sama. Uvědomíte si, že jste to jen Vy, kdo rozhoduje, co budete mít na sobě a v čem se budete cítit více sebejistě.  Jednu vadu to má – nebude se vám chtít udělat krok zpátky.

Více informací o butiku naleznete na http://www.lasartoria.cz/

Vaše Markéta

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..