Můj wellness deník (2. měsíc preventivní sebeizolace COVID-19) – duben 2020

Můj wellness deník (původně: kompenzační fyzio-fitness deník) je mým plánovačem i deníkem ve kterém s Vámi sdílím své plány a zkušenosti týkající se wellness v mém životě. Abych to upřesnila: kompenzačně i výkonnostně zaměřené cvičení a postupný progress, redukce patologického stresu, wellness procedury a mnoho dalšího.. K mým fyzio-fitness-wellness cílům přistupuji z pozice instruktorky zdravotní tělesné výchovy a Wellness specialistky. 

Po uplynutí konkrétního měsíce celý měsíc na konci článku ohodnotím. Mimo hodnocení úspěšnosti (výdrž u cvičení, posun kupředu aj.) každého měsíce budu navíc hodnotit celý proces po uplynutí 3, 6, 9 a 12 měsíců. Hodnotit budu jak jsem se držela plánu (což pro mě bude asi nejtěžší) a jak mi vybrané cviky a regenerační procedury pomohly nebo nepomohly ke snížení bolestí zad a dalším stanoveným cílům. Uvidíte jaké cviky a wellness procedury na mne budou fungovat a jaké se mnou vydrží dlouhodobě.

Tento deník vznikl jako fyzio-fitness deník, který byl zaměřený na pokroky v této oblasti a domácí cvičení. Ale díky nepříznivým událostem a informacím v mém životě se jako velmi důležitá potřeba ukázala redukce patologického stresu (začala jsem jíst opravdu hodně sladkého) a i proto jsme se přítelem stali členy Factory Pro na pražském Smíchově. Kde kromě fitness vybavení, jsou skupinové lekce a sauny. Díky čemuž je pro mě jednodušší se na chvíli od všeho psychicky odpoutat a přestat přemýšlet. Takže teď bych tomu mohla říkat spíše fyzio-fitness-wellness deník..

Nyní jsme již 2. měsícem doma v rámci preventivní COVID-19 sebeizolace.. A tak jsem se musela přizpůsobit a vytvořit si wellness rutinu, která mi bude duševně i fyzicky pomáhat. Jak mi má wellness rutina pomáhá udržet dobrou náladu a celkově stabilní duševní zdraví? To vše zde s Vámi sdílím.

 

 

 

Můj (kompenzační) fyzio-fitness deník – co mám se zády?
Tady Vám ve zkratce povím jaký je stav mé páteře, abyste si mohli udělat obrázek o tom na jaké problémy mnou doporučované strategie (alespoň u mne) fungují. Můžete je vyzkoušet, ale žádný z následujících tipů by neměl Váš stav zhoršit, pokud takový pocit budete mít – ukončete prováděnou aktivitu a poraďte se z odborníkem!
Mám chronické bolesti trapézových svalů vlivem chybějící krční lordózy, toto napětí svalů se občas přenese až do tenzních bolestí hlavy a migrén. Také to způsobuje projevy syndromu karpálních tunelů. Dále mám juvenilní kyfózu, kdy mi ploténky v hrudní páteři vyhřezly do obratlů. Lehkou bederní skoliózu a v bederní páteři mám skřípnutý nerv. Vše trvá roky, až na skřípnutý nerv, který jsem si způsobila před více než čtyřmi lety. Za vznikem juvenilní kyfózy a skoliózy stojí rychlejší růst v období mezi mým 9 – 15 rokem. Stavu mé páteře neprospělo ani šestileté přetěžování na základní škole, kdy jsem hrála házenou bez jakékoli kompenzace. Dále jsem studovala grafickou střední školu, kdy jsem házenou už nehrála zato jsem čtyři roky seděla – nesrovnatelně více, než jsem byla zvyklá. Strávila jsem okolo 40 hodin/týden vsedě kresbou, malbou nebo u počítače a opět bez kompenzace. Což byl velký rozdíl, oproti mému životu na základní škole. Takto strávených deset let mého života, bez kompenzace aktivit, kterým jsem se věnovala se podepsalo na stavu mé páteře.

 

 

Můj (kompenzační) fyzio-fitness deník – Jaké jsou mé cíle:
* udržet a ještě víc posílit střed těla cvičením s vlastní vahou (stabilizovat tak vyhřezlou ploténku v bedrech – již cca před půl rokem jsem začala cvičit a změnila jsem své postavení těla, když masíruji -> oboje velmi pomohlo a bolest a mravenčení v oblasti beder už na 95% vymizelo) – 1. místo
* uvolnit chronicky (více než 10let) zatuhlou oblast krku, která utlačuje mediální nerv, kdy mi při a po masážích brní (a bolí) zápěstí, dlaně a prsty – 1. místo
– obnovit krční lordózu
– uvolnit oblast beder – hýžďové svaly a bedrokyčlostehenní sval
– kardiovaskulární trénink 25-30min – střídání rychlé chůze a běhu
* postupně nabírat svalovou hmotu, chtěla bych nabrat cca 3-5kg svalové hmoty a ideálně se tak dostat na 28-29kg kosterního svalstva ke konci roku 2020
* postupně shazovat množství tuku, chtěla bych shodit 4 kg tuku a tedy se dostat na 11-12kg tělesného tuku ke konci roku 2020
–  posilování hlavních svalových skupin: 2x a více / týden
* redukce patologické stresové zátěže
– dodržet doporučení WHO Světové zdravotnické organizace pro dospělé:
150 – 300 min střední aerobní aktivity za týden nebo 75 – 150 min intenzivní aerobní aktivity za týden

Kromě tří (*) označených cílů, které se dělí o první místo jsou ty další v těsném závěsu a dělí se o druhé místo. Původně jsem měla v plánu provést kontrolní měření na Inbody váze během dubna / května. Ale vzhledem k tomu co se děje vážení odložím na srpen, kdy se snad celá záležitost s Covidem více uklidní, nebudeme v sebeizolaci a člověk se bude i běžně hýbat (nepočítám cvičení) daleko více.

 


 

Můj (kompenzační) fyzio-fitness tréninkový deník – Jaké cviky a techniky na sebe budu používat?
Snažila jsem se najít téměř všechny cviky a techniky, abych je s Vámi mohla sdílet. Zde jsou Youtube videa, knihy a další zdroje od fyzioterapeutů / instruktorů, která tento měsíc zapojím nebo je už zapojuji. Tučně vyznačené techniky na sebe úspěšně aplikuji už více než půl roku, začala jsem s nimi v době, kdy jsem poprvé šla své chronické bolesti řešit na neurologii, kde mi udělali rentgen a dozvěděla jsem se z čeho mé bolesti jsou. Další cviky a techniky, které nejsou tučně uvedené chci do svého repertoáru přidat. Pokud něco z následujícího seznamu budete chtít vyzkoušet (a máte bolesti nebo jiná onemocnění) poraďte se nejdříve s Vašim fyzioterapeutem nebo neurologem. Pokud nějaký cvik bude zhoršovat Vaši bolest nebo způsobovat novou – poraďte se o správném provádění cviku nejdříve s odborníkem, než budete pokračovat.

Inspiraci a ověřené informace o cvičení čerpám (kromě vzdělání instruktorky zdravotní tělesné výchovy a dalšího absolvovaného vzdělání) od fyzioterapeutů, od kterých jsem se učila nebo které jsem jako klient navštívila nebo navštěvuji a z odborných zdrojů. Více o mé dosavadní cestě a komplexním přístupu k bolesti zad najdete zde, více o knižních zdrojích ze kterých čerpám a Vy můžete také najdete zde

Youtube:  na Youtube Zdraví posláním najdete videa z našich akcí a práce a navíc pro Vás shromažďujeme námi ověřená wellness a fitness videa ze světa na témata: Zdravé hubnutí, Wellness / Fitness inspirace, Duševní onemocnění 101, Sedavý způsob života / Zdravá záda – prevence a kompenzace.

Vybrané konkrétní cviky, které ve fitku cvičím v individuální části mé cvičební jednotky (a nyní v období Koronaviru doma) na posílení středu těla a uvolnění přetížených svalových skupin najdete v prvním článku fyzio-fitness deníku z ledna 2020 – zde

Sama jsem zvědavá jak vydržím, o tom všem Vás zde budu informovat.
Vždy je pro mě nejtěžší se dostat zpátky ke cvičení po nemoci, ať je to chřipka, nachlazení nebo cokoli jiného. Ale myslím, že i tento – (kompenzační) fyzio-fitness deník – mi pomůže vytrvat.

 

 

Wellness:
– protažení a uvolnění (krku, zad, předloktí) – alespoň 4x týdně 20min
– automasáž pěnovým válcem – záda, předloktí – alespoň 4x týdně cca 5-10min
– hluboké dýchání do žeber (pomalý nádech a výdech do maxima – celkem 30s až několik minut) – intenzivně min 1min 4x týdně
– klimatex kompresní návleky na těžké nohy (lýtka) – regenerace po práci – při Netflixu nebo čtení
– pleťová maska – každou neděli
– místo sauny (kterou jsem vyřadila v rámci prevence před virovými onemocněními) budu zařazovat přístrojovou lymfodrenáž na min. 1h, cca 2x-3x měsíčně
– v rámci prohřátí svalů doma (místo sauny) používám zahřívací elektrickou deku

Vybrané konkrétní cviky, které ve fitku cvičím v individuální části mé cvičební jednotky (a nyní v období Koronaviru doma) na posílení středu těla a uvolnění přetížených svalových skupin najdete v prvním článku fyzio-fitness deníku z ledna 2020 – zde

 


 

 

 

SEBEIZOLAČNÍ ÚPRAVY:

 

Má sebeizolační wellness rutina:

 

1. Snažím se pokračovat v následování vědecky ověřených informací o kvalitním spánku, i když vlastně „nemusím“. Doma se snažíme chodit spát před půlnocí a vstávat mezi 8-9 ráno. Co je dobré vědět o kvalitním spánku:
Alespoň 30min (někde se uvádí až hodina) před spaním se nedoporučuje koukat do obrazovky. Světlo z elektronických obrazovek před spaním narušuje spánek. A tím nenaruší jen kvalitu spánku, ale i uložení tuku v těle, sníží bystrost, paměť, imunitu a celkovou výkonnost. Chronicky narušený spánek může kromě únavy, vyčerpání a agresivního chování vést k vyššímu výskytu rizikového chování a s dalšími stresory i k řadě civilizačních onemocnění.

K tomu i něco málo o alkoholu, kofeinu a nikotinu – já osobně jsem na 99% abstinent (co se týče alkoholu a kofeinu) a co se týče nikotinu tak na 100%:
Kofein, alkohol a nikotin (pokud musíte) konzumujte alespoň 8 hodin před spánkem, protože i když se Vám může zdát, že Vám tyto látky pomáhají usnout ve skutečnosti to tak není. Snižují kvalitu Vašeho spánku.

 

2. Vynechávám výtah a zařazuji schody + 1-2x denně chodím na procházku po okolí – od všech držím několikametrový odstup.
Ráno chodím občas sama (na 15-20min) a odpoledne chodíme na delší procházku s Petrem (min. 1hod). Pokud se někdy rozhodneme jen pro jednu procházku, tak vždy pro tu delší. Samozřejmě jen v rouškách, rukavicích a brýlích a pokud někoho potkáme, tak se jim na několik metrů vyhneme.
Roušky už máme i látkové a musím říct, že je o dost příjemnější jí mít na obličeji, když pod ní navíc vložím papírový kapesník. Při procházce se budu soustředit na to pěkné, co kolem sebe uvidím – rozkvetlé rostliny, pohybující se oblaka, jasné denní světlo.. Co nejvíce používáme schody místo výtahu (bydlíme ve 4. patře).

 

3. Cvičím, abych alespoň částečně kompenzovala nedostatek přirozeného pohybu..
5-6x týdně cvičím cca 30-60min rehabilitačně / relaxačně s důrazem na protažení a automasáž pěnovým válcem. Druhý den cvičím s důrazem na posílení středu těla a zvýšení tepové frekvence. Před nebo po cvičení zařazuji nějaký druh relaxačního dýchání např. pomalý nádech nosem + 2x delší výdech pusou / srdeční koherence / pomalý nádech a výdech do úplného maxima.. K tomu se 2x-3x týdně zaměřuji na posílení a kardiovaskulární systém.

 

4. Dávám si pozor, abych každý den jedla ovoce a zeleninu – ve větším množství, než sladkosti.

 

5. Dávám si pozor, abych každý den vypila 2 litry čisté vody.

 

6. Dopoledne věnuji čtení (beletrie a naučné knihy). Sledování Netflixu a brouzdání na internetu nechám až po 15 hodině.
Naštěstí jsem si během posledních týdnů pořídila nové knížky, které v současném stavu nouze přijdou vhod:
Amy Cuddy PhD. – Tady a ted´
Dr. Jutty Heller – To zvládnu!
Nakladatelství Universum – Kniha Psychologie
MUDr. Kateřina Karolová – Já doktor(in) Jak lékaři přicházejí o iluze
Prof. MUDr. Ivan Dylevský, DrSc. – Lymfa – Míza
Briana R. Clementa PhD. – Odhalení – pravda o doplňcích stravy

Toto je výběr z mého seznamu oblíbených seriálů a filmů na Netflixu:
Outlander, Love is Blind, Sex Education, Grace and Frankie, Mindhunter, Gotham, The Alienist, The Last Kingdom, Marlon, Mortdecai, Jumanji, Black Sails, A Fall from Grace, Ugly Delicious..

 

7. Neposlouchám hudbu o které vím, že na mě působí smutně. Poslouchám energetickou hudbu, která mě nabije energií a chutí do života. Při sledování Netflixu upřednostňuji komedie nad dramaty a tragickými seriály a filmy. A občas sleduji i roztomilá Youtube videa např.: Funny animal / funny pugs atd..

 

8. V rámci zachování svého duševního zdraví sleduji novinky o Covid-19 jen zběžně, Petr to sleduje podrobněji a o tom důležitém mě informuje. Sledujeme pouze ověřené zdroje informací: Ministerstvo zdravotnictví ČR a WHO.

Běžný život:
– na procházce, v metru ani v jiných dopravních prostředcích (nebo ve výtahu apod.) nosím roušku a absolutně ničeho nedotýkám – jedině v rukavicích (doma a v práci si vydesinfikuji po příchodu ruce + doma navíc i mobil) – snažím se zrušit všechny schůzky, co jdou
– snažím se si držet odstup od většiny lidí v metru, obzvlášť od těch kteří vypadají nemocně – to klidně jdu i do jiného vagónu
– upřednostňuji ovoce a zeleninu, která se dá oloupat
– místo sauny (kterou jsem vyřadila v rámci prevence před virovými onemocněními) jsem před stavem nouze zařazovala a po jeho ukončení budu zařazovat přístrojovou lymfodrenáž na min. 1h 2x-3x měsíčně

 

 

Můj cvičící plán v sebeizolaci – hodně vychází z výše zmíněného základu, ale zařazuji i další zdroje:

2x-3x týdně cvičím jedno ze dvou následujících videí / nebo obě:
Natacha Océane – 20 MIN FULL BODY HOME WORKOUT // No Equipment, No Noise  

8 Minute Core and Back Workout | Trainer of the Month Club | Well+Good

+ se zaměřit na záda nebo horní končetiny nebo dát obě:
Well+Good – Resistance Band Back Workout | Trainer of the Month Club | Well+Good
Well+Good – Resistance Band Arm Workout | Trainer of the Month Club | Well+Good

Inspiraci čerpám například i z:
Athlean-X – 7 Core exercises for low back pain
Athlean-X- The 10 greatest home exercises of all time
Gone Adventuring pilates – Best loop band pilates ab workout

4-.6x týdně protažení + posilování středu těla + automasáž pěnovým válcem – záda, předloktí cca 5-10min

1 – 3min hluboké dýchání do žeber zařazuji před jakýmkoli cvičením (pomalý nádech a výdech do maxima – celkem 30s až několik minut)

cca 20min běh venku – při hezkém počasí

boxování do lap – nahodile

 


 

Zhodnocení měsíce – budu postupně doplňovat:

 

 

 

 

 

1. týden – 1.4 – 5.4. 2020

Tento týden jsem postupně opět začala 2x týdně kardiovaskulárně / silově cvičit a protahovat se 4x týdně. Také jsem opravdu začala oceňovat svou čtenářskou dopolední rutinu, kdy se převážně věnuji psychologii a tak mi přináší dobrý pocit, že se dozvídám něco nového a zajímavého, co se dá aplikovat do běžného života. Jedno odpoledne jsme si dali výborné pizzy z blízké pizzerie a během jednoho dne jsme na Netflixu shlédli celou 2. sérii Money heist. Také jsem lehce přestavěli byt a tak jsme získali dobrý pocit z toho, že se kolem nás něco změnilo. Alespoň se nám teď doma lépe cvičí.

 

 

 

 

2. týden – 6.4. – 12.4. 2020

Tento týden si začínám uvědomovat, že jsem si vypěstovala možná až závislost na batátech! 🙂 Jedla bych je snad každý den a úplně ke všemu.. Nejvíce mi chutnají nakrájené na malé cca 05,cm hranolky okořeněné mixem koření (sůl, pepř, česnek, bazalka, tymián, sušené droždí) a opečené v troubě.

Ohledně sebeizolace a už více než měsíčního pobytu doma – musím říct, že mě až překvapuje, že mi to celé nedělá žádný velký problém. Naopak mám dobrý pocit, že jsem si dobře rozvrhla čas, něco nového se dozvídám, chodíme na procházky, cvičím, píši nové články, koukám na Netflix, voláme s rodinami a občas tu mojí navštívíme (s rouškami a odstupy).. Je toho dost. Díky tomu, že jsem si sepsala, co budu každý den dělat a snažím se toho každý den držet, tak na konci dne mám dobrý pocit, že jsem pro sebe něco udělala. Když se podívám zpět na uplynulý měsíc, tak jsem ráda, že jsem ho nestrávila pasivně – přilepená k počítači, ale byla jsem aktivní, zdravě jsem vařila a hýbala se. To mi dělá radost.

 

 

 

 

3. týden – 13.4. – 19.4.2020

Jak často chodíte nakupovat? My jsme na začátku týdne na chvíli pozapomněli a při procházce jsme se 2 dny za sebou stavili pro nějaké maličkosti. I když jsme měli v plánu chodit do obchodů co nejméně.. Prostě asi zvyk. Takže teď už na to dáváme zase pozor.. 🙂 Když už jsem u tohoto tématu, tak jsem ráda, že mohu říct, že osobně neznám nikoho, kdo by COVID-19 měl a opravdu obdivuji každého, kdo chodí do práce a je tak v přední linii bojující s pandemií.
Ať už jde o lékaře, psychology, sociální pracovníky, zdravotní sestry, dodavatele a prodavače potravin, producenty roušek, dodavatelé látek a další. Nám ostatním zbývá ta jednodušší část boje – nošení roušek, mytí rukou a dodržování odstupů.

Co pro mě tento týden novinkou? Šla jsem si (poprvé tento rok) zaběhat na 20 min ven! Před sebeizolací jsem necelý měsíc běhala na páse ve Factory pro. A kdybych měla možnost, tak bych, až do léta běhala na páse a venku až v pořádném teple.. Toť má osobní preference. 😀 Každopádně první běžecký pokus tohoto roku mě příjemně překvapil. Užila jsem si to a ani rouška mi nevadila. Jediné na co jsem se soustředila bylo sladění dechu a rychlosti – hlídala jsem, abych běžela jen tak rychle, abych to dokázala udýchat nosem. Vím, že je populární sdílet přesné parametry – km/hod atd.. Ale osobně mi to někdy přijde rušivé a tak se při běhu soustředím hlavně na dobrý pocit, dýchání a na konci změřím (někdy i jen odhadnu) celkový čas.
K tomu jsem podle plánu chodila na procházky.. Další kardio-silové cvičení jsem díky nedostatku spánku (noční můry a noční buzení 3 noci za sebou) tento týden vynechala a pouze jsem se 3x během týdne na cca 20-30min protáhla (kombinace zdravotní tělesné výchovy, pilates a jógy..) a jednou jsem zapojila i mini-bands k posílení zad a horních končetin. To zajímavé na tom je, že den předtím, než noční buzení začalo jsem dopsala článek o tom, jak nás právě nedostatek spánku psychicky a fyzicky ohrožuje.. článek najdete zde. Takže, i když jsem tento týden z poloviny nesplnila svůj cvičební plán, tak myslím, že jsem udělal to nejlepší, co jsem mohla.

Vzhledem k tomu, že doma budu ještě asi měsíc a rozhodně se do fitek bez sprch a šaten v blízké budoucnu nepohrnu.. tak si s Petrem plánujeme dokoupit nějaké pomůcky na cvičení. 🙂 Zatím plánujeme koupit velkou posilovací gumu a rukavice na box a lapy. Čistě jen proto, abychom měli více možností a bavili se.

Také jsem si tento týden objednala z Dáme jídlo výýborný fazolový burger z Kolkovny DOCK – jediné, co mi tam chybělo byla možnost objednání batátových hranolků. Jinak to bylo naprosto skvělé a burger mohu jen doporučit!

 

 

4. týden – 20.4. – 26.4. 2020 Vrátíte se do fitka? Já ne!

Na začátku týdne jsem si dala od cvičení pauzu a chodili jsme jen na procházky. 🙂 V druhé polovině týdne jsme si koupila boxerské lapy a rukavice, což mi udělalo velkou radost a 3x po cca 10min jsme trénovali údery a krytí! Baví mě to asi stejně (možná i trochu více) než boxování ve Factory pro do pytle. 🙂
Přemýšlíte, že se vrátíte příští týden do fitka? Já zcela určitě ne! Nejdříve v červnu, ale možná až na podzim.. Raději budu cvičit doma a venku. Ke cvičení s vlastní vahou (kde kombinuji zdravotní tělesnou výchovu s prvky pilates a jógy), cca 15-20min běhu venku a občasnému TRX teď přidám i boxování do lap s Petrem (protože boxování do pytle mě ve Factory pro dost bavilo). 🙂 Díky této kombinaci si nemyslím, že mi fitko bude nějak zvlášť chybět a když při běhu nebo boxování v roušce někoho potkám, tak to alespoň bude na vzduchu a bude jednodušší udržovat potřebnou vzdálenost. Nemluvě o tom, že kdykoli budu moci jít na vlastní wc a do vlastní sprchy! 😀

Kromě výše popsaného jsem se rozhodla udělat experiment a začala jsem využívat krokoměr, abych zjistila jak moc se doopravdy během sebeizolace hýbu, což později porovnám s hodnotami, které budu mít v běžném pracovním vytížení. Jsem docela zvědavá na výsledek. Tento týden čísla jen pozoruji a od příštího týdne se budu snažit hlídat, abych každý den nachodila min. 7000 kroků. Mimochodem, víte, že číslo 10.000 kroků pro zdraví nevychází z žádné vědecky doložitelné studie, ale ze snahy japonských prodejců krokoměrů z roku 1965?? Podle Harvardské studie má už každodenních 7.500 kroků pozitivní vliv na snížení předčasného úmrtí u seniorů dokonce už 4.400 kroků za den – odkaz na studii najdete pod článkem. Osobně jsem za posledních pár dní v sebeizolaci nachodila průměrně 5.500 – 6.500 kroků za den, což mi přijde docela obdivuhodné – tipovala jsem daleko menší číslo.

 

 

 

5. týden – 27.4. – 30.4. 2020

Tak i na mě dolehla covid krize a přišla jsem o práci. A i když bylo dost důvodů tuhle práci opustit, tak jsem se to před začátkem covid krize snažila překousnout a fungovat dál. Teď jsem nezaměstnaná a hledám něco nového. Ideálně v oborech: wellness, fitness, sport, zdravý životní styl, prevence, duševní zdraví, kultura apod.
K tomu, abych si v této chvíli udržela duševní zdraví mi nejvíce pomáhá pohyb. 🙂

Když se málo hýbu (byˇi jeden den), tak vnímám jak mi dramaticky klesá nálada. Pomáhá mi chůze a sledování krokoměru (min. 7500 kroků denně), protahování s prvky pilates a jógy, kardio cvičení s vlastní vahou, občasný běh nebo boxování do lap a nákup nových rostlin na ozdobu bytu. Jaké služby nabízím najdete zde: Služby Wellness specialistky, masérky a instruktorky ZTV Sylvie

 

 

 


 

Co by Vás mohlo zajímat:

Můj (kompenzační) fyzio-fitness tréninkový deník – leden 2020
Bolest zad a komplexní přístup
Mini série o spánku: Jak nás ovlivňuje jeho nedostatek?
Má Absolventská práce na téma zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness přístupy
Mé wellness služby – zdravá záda, masáže, workshopy a konzultace o zvládání stresu a deprese medical-wellness přístupy
Můj hubnoucí deník
Seberozvoj a sebepéče: 3 výhody psychoterapie a psychologie slovem
Jak být v sebeizolaci více aktivní? COVID – 19
Chybějící wellness povinná četba na ZŠ a SŠ – návrh diplomované Wellness specialistky
Mukbang a duševní zdraví

Zdroje:

WHO physical activity and adults – factsheet
Health Harvard blog – 10.000 steps a day – or fewer?

 

 

Upozornění:
Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..