Jak se naučit cizímu jazyku?

 

Jak se naučit cizímu jazyku, téměř bezbolestně? Začněte používat i jiné způsoby než jen klasické „drcení gramatiky“!
Díky zapojení těchto strategií jsem se ze studentky střední školy – která se snažila s dvojkami a trojkami angličtinu pouze přežít – stala během necelých čtyř let milovníkem anglického jazyka a vlastníkem certifikátu CAE!Dále jsem na vyšší odborné škole mohla díky anglickému jazyku do své Absolventské práce o zvládání patologického stresu a deprese zařadit výzkumy z nejvýznamnějších univerzit po světě, mimo jiné i z Harvardské univerzity! Odkaz na mou Absolventskou práci najdete na konci článku.
Takže, jak se naučit cizímu jazyku, téměř bezbolestně? Začněte používat i jiné způsoby než jen klasické „drcení gramatiky“!

 

Zadejte do Seznamu jakékoli heslo, například Halloween: vyjede asi 10 odkazů a tak to je téměř s každým heslem co tam zadáte, jděte na google a stejné heslo zadejte tam, vyjedete tam 100x větší množství výsledků!! Naučení se cizímu jazyku je cestou k tisícům a milionům vědomostí v knihách, seriálech a zemích! To je velmi motivující!

Ve škole jsme měli celkem dobrou učitelku angličtiny, bohužel na zábavnější způsoby učení ve škole nebyl čas, takže jsem se buď nudila zavalená gramatikou nebo jsem byla ztracená. Chtěla jsem něco změnit, chtěla jsem mluvit plynule anglicky jako jsem to viděla ve filmech nebo u některých lidí, kteří přijeli ze zahraničí a také jsem nechtěla jsem být nejhorší v naší skupině. Pokud si teď řeknete, že tedy bude nejlepší jet do zahraničí, zklamu Vás! Bohužel jsem měla dost „učitelů“, kteří se kvalifikovali snad pouze tím, že byli v zahraničí. Tito lidé většinou pořádně neuměli gramatiku, neuměli učit, neuměli nás pro to nadchnout. Takže to co s Vámi tady sdílím je podle mne nejlepší způsob jak se anglicky naučit kvalitně, ale i tak aby Vás to bavilo!

K angličtině ve škole jsem zapojila níže zmíněné strategie. Díky této kombinaci jsem se během studia střední školy posunula o tři úrovně z úrovně A2 na B2 a poté jsem šla studovat jazykovou školu, kde jsem se posunula o další úroveň na C1. Tedy celkem jsem se díky samostudiu a jazykové škole posunula o 4 jazykové úrovně za necelé 4 roky a získala jsem mezinárodně uznávaný certifikát!
Následně jsem díky vysoké znalosti anglického jazyka do své Absolventské práce o zvládání patologického stresu a deprese mohla zařadit výzkumy z nejvýznamnějších univerzit po světě mimo jiné i z Harvardské univerzity! Odkaz na mou Absolventskou práci najdete na konci článku.

 

Jak se naučit cizímu jazyku?

1. MLUVTE:

Anglická konverzace v Oxford House mi ohromně pomohla se speakingem a v menší míře i s gramatikou. Chodila jsem do kurzů po dobu dvou let, každé letní prázdniny kdy mi skvěle doplňovala nudnou gramatiku ze školy. Samozřejmě také jde o přístup – mezinárodně vzdělaní lektoři v kurzech jsou dle mého pozorování daleko více motivovaní a nadšení do jazyka a do výuky než kdy byl jakýkoli učitel, kterého jsem měla v klasickém školství. Pokaždé jsem aj v Oxford House o prázdninách věnovala, alespoň jeden celý měsíc. Kdy lekce byly 4x týdně po dobu 90min. Během dvou let jsem se díky Oxford House posunula z úrovně A2 na B2 – tedy o tři úrovně.

Aj konverzace zdarma:
Jednou týdně se v centru Prahy koná super akce Speak Easy, kde se můžete seznámit se spoustou nových lidí (studentů, erasmáků i spoustou již pracujících lidí, kteří si chtějí udržovat nebo naučit jazyk) a procvičíte u stolů označených vlaječkou nejen angličtinu! Bližší info najdete na fb Speak Easy.

 

 

2. ČTĚTE ZJEDNODUŠENÉ ČETBY A HRAJTE SI:

Pro mne to nebyl velký problém, jsem tak trochu knihomol. Pomůže Vám to zafixovat fráze, upevnit si jejich použití a naučí Vás to spoustu nových slovíček! Najdete knížky od začátečníků (beginner) až po velmi pokročilé (advanced). Jděte do knihovny a půjčte si zjednodušenou četbu / nebo si několik knížek kupte. Jaká úroveň je pro Vás poznáte podle toho, když na stránce budete rozumět většině slovíček. Tímto způsobem v tom čtení udržíte zábavu, budete textu dostatečně rozumět, ale zároveň se naučíte nová slovíčka. Postupně se posouvejte k vyšší úrovni.
Nedoporučuji knihy se zrcadlovým textem! Je velice těžké číst text v jazyce, který je pro Vás nový, když hned vedle máte kompletní překlad. Neznám člověka, který by po chvíli nevzdal a nečetl ve svém jazyce. Proto je důležité začít od optimální úrovně textu v edici Pinguin readers.
Až budete číst advanced úroveň doporučuji online verzi Harryho Pottera v angličtině, pokud máte tablet nebo mobil doporučuju Finger translater nebo podobnou aplikaci, kdy při kliknutí na slovo uvidíte překlad. Po první knížce se srovnáte s úrovní a rychlostí blesku přečtete všech sedm knížek. Po Harrym Potterovi jsem měla opravdu velmi dobrý pocit!

Penguin readers je edice se všemi žánry od fikce, pohádky, hororu, novely po zjednodušeného Sherlocka Holmese a jiných klasických autorů. Knižky mají ve všech úrovních od úplných začátečníků až po úplně pokročilé. Skvělé na těchto knížkách je, že jsou opravdu tenounké a mají cd / mp3, takže příběh můžete i poslouchat.

Jak jsem pokračovala s četbou já:
Penguin Readers – zjednodušené četby,
Harry Potter,
Deception Point by Dan Brown,
Eragon..
Po Harrym Potterovi můžete číst prakticky cokoli, jen neudělat moc velkou pauzu! Každý žánr Vám rozšíří slovní zásobu.

 

Pod výzvou hrajte si myslím mnoho dalších způsobů rozšiřování slovní zásoby například využíváním křížovek, osmisměrek, hádanek pro začátečníky i více pokročilé, magazínů a dalších publikací které vydávají nakladatelství: Infoa, Jazykové knihy, Bridge publishing house, British Council a další.

 

3. POSLOUCHEJTE, KOUKEJTE A PIŠTE SI DENÍK:

Najděte podcasty na témata, které Vás zajímají. Můžete poslouchat namluvené zjednodušené četby nebo si najít podcasty, které jsou určené přímo pro studenty jazyka.

Od nynějška už nesledujte filmy v češtině, ale jen v angličtině s českými titulky! Zhruba po 3-6ti měsících, až pocítíte, že si z filmů a seriálů pamatujete slova a jejich použití – používejte už jen anglické titulky. Ze začátku to bude těžké, ale velice Vám to pomůže. Obecně je dobrým nápadem začít kreslenými filmy, které mají jednodušší angličtinu a později se dostat k těm „normálním“. Asi po 5ti měsících, kdy jsem používala jen české titulky jsem jela na erasmus do Anglie a nedokázala jsem v televizi zapnout jakékoli titulky. Tak jsem byla nucena na dva týdny přejít z českých titulků rovnou na čistou angličtinu. A velice mi to pomohlo! V Praze jsem si, ještě pár měsíců stahovala anglické někdy i české titulky, ale postupně jsem začala koukat třeba na Přátele bez titulků!

Cílem by pro Vás mělo být časem koukat na seriály a filmy bez titulků. Osobně titulky nepotřebuji už pár let,  doma sleduji pouze online televizi Netflix a nemám touhu se vrátit k českému dabingu. Je skvělé slyšet originální hlasy herců, je to tak daleko zábavnější.

Tyto seriály a filmy mám ráda (většina z nich je z Netflixu):
Přátelé, Glee, Mentalista, The Big Bang Theory ( TBBT je dost těžký, doporučuji až na vyšší úrovni), Mrs Brown Boys, Mindhunter, You, Marlon, Outlander, Game of thrones, Dexter, Mindhunter, Grace and Frankie, You, Sex education, Mortdecai, Gotham, Alias Grace, Black Sails, The Confession Tapes, The Last Kingdom, A Series Of Unfortunate Events – nové zpracování, Vikings, Frontier, The Push,13 reasons why, Frozen, Tangled, Cloudy with Chance of Meatballs a Rio..

 

Pište si deník – anglicky!
Nemusíte psát dlouhé stránky, každý den stačí i pár vět.

 

 

4. ČEKÁ VÁS MATURITA?
– mluvte
– čtěte
– pište
– zapište se do konverzačního kurzu a nedělejte si vůbec nic z toho, že se Vám zdá, že jsou všichni lepší. Oni se to taky museli naučit a zažili to samé co Vy!

Učebnice k maturitě: Longman maturita activator a aktualizované edice vycházející každý rok Nová maturita. Velmi dobré učebnice se spoustou rad a tipů k zvládnutí maturity!
Z maturity jsem měla jedničku. Takže ze trojek a dvojek, jsem se za necelé dva roky, díky kombinaci všech tipů dostala až na jedničky. Po maturitě jsem šla na jazykovou školu Spěváček, kde jsem po ročním studiu složila pokročilou zkoušku CAE.

 

 

5. VYZKOUŠENÉ KVALITNÍ KURZY:

Více konverzace méně gramatiky! Gramatika ukazována během konverzace! Ve všech mnou doporučovaných kurzech (mimo pomaturitního studia) tvoří konverzace 80% výuky, gramatika je vysvětlována během konverzace. V Oxford House, Lite a Akcent IH jsem zažila nejzábavnější výuku angličtiny, kterou si dovedu představit.

Když to porovnám se školní konverzací, kde máme jako „učitele“ člověka, který jen přijel z Ameriky a nemá ani ponětí jak nás učit a asi ani neví co nás učit, je to ohromný rozdíl a opravdu velká ostuda pro školu, kde je školné 40.000 kč ročně. Takže pokud si myslíte, že se jen domluvíte s nějakým kamarádem, který mluví anglicky, dost pravděpodobně to nedopadne moc dobře, protože nebude vědět, jak Vás učit, aby Vás to bavilo a zapamatovali jste si z toho maximum.

 

Oxford house:
Hodnocení: 9/10
AM training cena: když jsem chodila já byla 1500 / měsíc, nyní je to 1000/měsíc, 4x týdně, per week / 90 min. Ceny snad všech jiných kurzů se zvýšily a jediná akce pro studenty je nyní 10% sleva a tento AM training. To bylo velkým tahounem této školy, že kurzy s kvalitními lektory byly levnější než jsou teď.
Gramatika se zde také probírá, ale v menším množství než ve škole.. Hlavním bodem je komunikace a na té Vám lektor ukáže co děláte špatně. Určitě si přineste papíry na poznámky, ale jde tu hlavně o konverzaci! Velice levné a skvělá úroveň!
V průběhu tří let, co jsem chodila jsem chodila na Am, Am training a Big package. Z již vyškolených a zkušených lektorů mohu doporučit (Adriana – úroveň B1 a Davida – B2). Určitě zkuste obojí – od toho jsou ukázkové hodiny, abyste věděli co Vám vyhovuje více. U lektorů ve výcviku se Vám budou střídat během lekce většinou tři budoucí učitelé, většinou je každý z nich z jiné země – v jednom kurzu mne vyučovali Nor, Američanka, Vietnamec a Irka, takže uslyšíte více přízvuků a zažijete jiné druhy výuky.

Má rada: Začněte s rozřazovacím testem a zjistěte jaká úroveň je pro Vás nejlepší. Poprvé jsem šla do OxfordHouse o letních prázdninách na měsíc a překonala jsem svůj strach z mluvení! Tři roky jsem chodila pravidelně, každé léto. Z úrovně A2 jsem se díky OH posunula až na úroveň B2.

 

Lite:
Hodnocení: 7/10
Zajímavá metoda výuky, Gramatika se v LITE učí jednoduše formou větných vzorů, tedy pomocí modelových vět. Jednotlivá slovíčka se několikrát prochází, pak se tvoří jednoduché věty, které se procvičují ve dvojicích.! Pokud Vám nebude vyhovovat OH zkuste LITE! Byla jsem tam na ukázkové hodině a zdá se mi to zajímavé! Ale připravte se, že si dost připlatíte.

 

Akcent IH Prague:
Hodnocení 8 bodů.
Při 80% účasti Vám vrátí 50 % zaplacené částky (1200 Kč), při 100% účasti Vám vrátí 80 % zaplacené částky.
Dále mohu doporučit Akcent, jsou tam mladí učitelé, kteří sem jezdí získat učitelskou licenci, stejně jako lektoři ve výcviku v OH. Má to tu výhodu, že Vás bude učit více národností a budete mít možnost poznat jejich rozdílnou výslovnost.

 

Spěváček pomaturitní studium:
Hodnocení 8,5.
Výuka pět dní v týdnu – 3 hodiny, žádné rozptylování jinými předměty, spoustu času na prozkoumání sebe sama a hledání toho čemu se chcete dál věnovat. K tomu výrazné zlepšení v jazyce Samozřejmě pokud chodíte a máte zájem o víc než jen status studenta! Doporučuji každému, po maturitě! Hodnocení 8,5 dávám, protože jsme každý týden měli tři učitele. Dva skvělé certifikované (Brad a Amrik, občas suplující Mark) a jednu učitelku ve výcviku. Bylo by lepší, kdyby byl nastavený program pro učitele ve výcviku v pomaturitním studiu jinak. Možná jednou za měsíc ve více kurzech a střídání? Když bych měla porovnat kvalitu učitelů ve výcviku, tak ve Spěváčku byla úroveň nejhorší ze všech tří škol, které jsem v průběhu několika let navštěvovala. Během studia jsem se posunula z B2 na C1 a získala certifikát CAE! ? Co ještě jsem já dělala po maturitě, při studiu jazykovky?: zde

 

 

Jak nevyjít ze cviku a posunout se dále?
Zapojte všechny smysly, co nejčastěji!

Čtení online, knížky, filmy a seriály v anglickém jazyce a konverzace. Čtení, poslech a sledování můžete sami ovlivnit a nikoho k tomu nepotřebujete. Proto doporučuji těchto možností využívat na maximum. Já jsem z toho důvodu naprosto minimalizovala český jazyk ve filmech, seriálech, podcastech, knížkách aj. Pokud chcete své znalosti prohloubit doporučuji pomaturitní studium nebo podobně dlouhý kurz (viz výše uvedené), který Vás „přinutí“ tomu věnovat čas a poskytne ideální prostředí k učení.

Co můžete jako rodiče udělat pro své děti:
Obklopte své děti jazykem – do puberty máte šanci zapsat jim jazyk do stejného jazykového centra v mozku, kde se ukládá i mateřský jazyk – tedy Vaše dítě nebude překládat, ale myslet v jazyce. Od puberty se jazyk začne ukládat do jiné části mozku a dojde k nutnému překládání… co chcete říct.. Proto je těžší, ale ne nemožné pro dospělé se naučit cizí jazyk. Mluvte na Vaše děti cizím jazykem, pouštějte jim pohádky i hudbu v jiném jazyce. Když se Vám nepodaří je rozmluvit, alespoň se Vám možná podaří probudit v nich zájem o cizí jazyky!

 


Co by Vás mohlo zajímat:
Co dělat po škole? Vzdělávejte se celoživotně!
Povzbuzující čaje a nečaje
Vytvořte si antistresový plán a zvládněte stres!
Má Absolventská práce: Patologický stres, deprese a možnosti zvládání

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..