Za fotbalem na Bayern Mnichov

Výlet za fotbalem na Bayern Mnichov – VFB Stuttgart

Jako velký fanoušek fotbalu jsem se chtěl vždy podívat naživo na jedny z nejlepších klubů světa. Ať už se jednalo o ligu anglickou, španělskou, německou a další. V roce 2014 mi v hlavě utkvěla myšlenka, že už bychom mohli takový výlet uspořádat. Proč ne, když „pouze“ 400km od města, ve kterém bydlím, se nachází jeden z top 5 největších, nejznámějších a nejúspěšnějších klubů na světě. Bayern Mnichov. Ano, Lewandowski, Robben, Neuer, Ribéry a další, takové hvězdy současného fotbalu se mi podařilo vidět naživo, a to z jedněch nejlepších sedadel na celém stadionu.

Psalo se září roku 2014, Bayern Mnichov ve vrcholové formě. Moje vášeň pro cestování za sportem teprve vzkvétala, ale už tehdy jsem měl jasno, všechny podobné výlety chci plánovat sám, nic si nebudu zařizovat přes cestovní agentury, které se zaměřují na podobné zájezdy. Zde je pár důvodů proč. Pokud si kupujete lístky sami (i když někdy je to boj), vyberete si taková místa jaká sami chcete. Vyberete si vlastní dopravu, vlastní ubytování, svůj přesný program. Na menší kluby vám ani cestovky lístky nezařídí. A ze všeho nejvíc, vše vás většinou vyjde minimálně o 30% levnější. Minimálně! Plánoval jsem i výlety, které byly o polovinu levnější. Jako například tento.

Zápas byl v sobotu 13. září, ovšem teď byl den předtím, pátek, večerní hodiny. Jsem na notebooku a koukám se na webové stránky bavorského klubu. Koukám se na lístky na sobotní zápas proti VFB Stuttgart. Párkrát stránku aktualizuji a po pár sekundách mi na obrazovkách vyskočí dva volné lístky vedle sebe (sakra štěstí), dolní středový sektor (sakra velký štěstí), cena 80 euro za jeden lístek, volám tedy tátovi. „Hele, jsou tu dva lístky na Mnichov na fotbal, na zítra, pojedeme?“ „Víš co, okey, ber to, jedem!“ Lístky jsem ihned zaplatil, přišly mi na e-mail, vytiskly se a šel jsem spát. Ráno vstávání kolem šesté hodiny, čtyřhodinová cesta autem do Mnichova a můj první fotbalový zápas jako fanoušek v zahraničí! Větší hype jsem v životě nezažil.

Dorazili jsme k Allianz Aréně 4 hodiny před výkopem. Dostatek času na to zaparkovat na parkovišti ihned u arény, porozhlédnout se po okolí a okusit německé nealkoholické pivo Paulaner. Nic moc. Dvě hodiny před zápasem se otevírají brány do arény a my vcházíme jako jedni z prvních. I když máme místa v dolním prstenci (celkem jsou 3), jdeme se nejdřív podívat úplně nahoru. Toto je jiný svět, tohle u nás v Česku nikdy neuvidíte. Takže takhle vypadá jeden z největších aktivních stadionů světa, sem se vejde 75 tisíc lidí a my jsme jedni z nich. Něco úžasného koukat z horních sektorů dolů na hřiště a vidět pomalu plnící se sedadla. Po zmapování stadionu jdeme do Megastoru, který je v útrobách stadionu. Máme štěstí, že jsme jedni z prvních, a tedy celý shop je v podstatě prázdný (později se pouští po malých skupinkách a v obchodě není k hnutí). Koukáme, co si koupíme, je tu vše od dudlíků, přes bačkory, po mikiny až kopačky. Co si kupuju já, je šála domácího týmu Bayernu Mnichov. Od této chvíle se toto stalo mým pravidlem. Na každém zahraničním zápase, který navštívím, si kupuji šálu domácího týmu a postupem času si udělám malou sbírku šál. Cena 15 euro je normální cena jak u nás v česku, Německu či v Anglii. Zbývá jedna hodina do zápasu a my si jdeme konečně najít naše místa, která máme napsaná na vstupence. Wow, tak tohle jsem nečekal. Přesný střed hřiště, šestá řada a stačí jen natáhnout ruku a můžeme si šáhnout na ten luxusní zelený trávník, který nemá u nás obdoby. Sedíme a nasáváme atmosféru,  který s plnícímy se sektory pomalu houstne a po lehkém bučení domácích fanoušků, při nástupu hostujících hráčů na rozcvičku, přichází velký hukot při oznamování příchodu brankářů na hřiště, a poté příchod ostatních hráčů Bayernu. U nás si na rozcvičku před zápasem většinou nezajdete, protože nikoho nezajímá. Tady, když před vašima očima běhají jedny z největších a nejdražších hvězd moderního fotbalu je vše jinak.  Stadion je už skoro plný, a to zbývá do zápasu ještě skoro půl hodina.

Ta utíká hodně rychle. Po rozcvičce přichází hlasatel a oznamuje jména základních jedenáctek. Při tom má člověk husí kůži, když celý Mnichovský kotel řve jména domácích plejerů. Reproduktory se náhle ozývá hymna Bayernu Mnichov a celý stadion vstává a zpívá. Toto na koncertu Karla Gotta nezažijete. Po nástupu a úvodním hvizdu začíná lehce pršet. Ani mi to nevadí, jsem tak vzrušenej, že i kdyby měla přijít vlna tsunami, furt bych byl připoutanej k sedadlu a koukal na světový fotbal. U nás má podobnou atmosféru jeden zápas, a to klasické derby. Zde je to každý domácí zápas. Až neuvěřitelné. Zápas probíhá hladce, Mario Gotze střílí gól a za chvíli Ribéry druhý. Konec zápasu 2:0 pro domácí a já jsem štěstím bez sebe. Tohle bych mohl zažívat každý druhý týden, škoda jen, že kvůli tomu musí člověk jet 400 kilometrů. Tam i zpět.

Na zahraniční zápasy nejezdím jen kvůli fotbalu samotnému, ale i kvůli jednotlivým hráčům, stadionům a fanouškům. Každá z těchto proměnných má něco do sebe a je všude jiná. Bayern Mnichov bude vždy v něčem výjimečný. Byl to můj první výlet, který jsem si sám zorganizoval. Je to skvělý pocit, že se nemusíte obracet na cestovky, který se vás pouze snaží dostat do peněženky. Fotbal byl úžasný, přeci jen jsme v Německu, kvalita je o tři úrovně výš než naše liga. Vidět na vlastní oči hvězdy jako Lewandowski, Neuer, Muller a spoustu dalších je sen každého amatérského fotbalisty ať už dospělých nebo dětských. Fanoušci? Zpívali chorály celý zápas, byly výborní. Nemohli jsme si stěžovat na chudou atmosféru. Stadion Allianz Arena s kapacitou 75 tisíc je krásný, ovšem útroby jsou kromě pár kiosků s občerstvením, pár záchodům a jedním Megastorem velmi chudé. Chtělo by to alespoň vymalovat chodby, aby to tam nevypadalo tak depresivně.

Pokud se chystáte do Mnichova na fotbal autem sami, parkoviště s celkem 10 tisíci parkovacích míst (what?!) stojí 10 euro. Nám se podařilo z parkoviště po zápase vyjet až po dvou hodinách, jediná výhoda v tak dlouhém čekání byla, že po výjezdu z parkoviště kolem nás projel samotný bus s hráči Bayernu. Celá aréna (kromě Megastoru) společně s parkováním je bezhotovostní. Před arénou na pokladnách s lístkama, které hlásí v podstatě každý domácí zápas Bayernu vyprodáno, si zakoupíte Allianz Arenu kartu, na kterou vám za hotovost na pokladně načtou stejnou „virtuální“ částku, kterou poté na stadionu platíte občerstvení či parkování.  Je to docela zajímavý systém, který šetří čas zbytečným hledání drobných a vracení peněz. Myslíte, že by někdy fungoval u nás? Pochybuji…

Zápas 8/10
Stadion 8/10
Fanoušci 9/10
Celkový zážitek 10/10

 

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..