Povzbuzující a kvalitní čaje

Můj rozvrh na střední škole odpovídal časovému rozsahu hpp. Najednou jsem po období na ZŠ, kdy jsem chodila do školy, sportovala jsem třikrát týdně a dělala další aktivity přišla o všechen čas. Domů jsem chodila buď kolem páté nebo sedmé večer. Byla jsem vyřízená, čím déle to trvalo, tím hůř jsem na tom byla. Nedokázala jsem do zbytkového času každý den zařadit aktivity, které by mi energii dodávaly.

Díky jednomu mému kamarádovi, opravdovému čajomilovi jsem objevila čaje, které mi pomohly to zvládnout! Ráno vstát a fungovat. Zjistila jsem, že některé čaje fungují lépe než káva a energetické drinky a jsou i přínosem pro organismus. K tomu jsem objevila i výborné čajovny v centru Prahy.

Z dlouhodobého hlediska se mi ale nejvíc ulevilo, když jsem najela na přijatelnější režim. Bez času sami na sebe ani Váš výkon nebude ani nemůže být excelentní. Tyto čaje mohou Vaší adaptabilitu podpořit. Neřeší Vaši stresovou zátěž, kterou si na sebe sami nakládáte.

 

Čaje a nečaje:
Pokud jste dosud pili Pickwick, Loyd, Jemču a podobné „čaje“ asi bych doporučila začít ochutnávat v tomto pořadí: sáčkové David Rio a značka Yogi tea, syp: Touareg, Yogi/Masala čaj (úprava černého čaje),sáčkové: Harney and Son, sypané: Yerba Maté, Assam a Pur eh a Matchu jako poslední..  Myslím si, že je bez debaty jasné, že sypané čaje jsou kvalitnější, ale pokud o tom snad ještě nejste přesvědčeni, tak tento odkaz jen poukazuje na jasné.. a to, že v sypaném čaji nenajdete žádná přidaná barviva a jiné nepatřičnosti, které se Vám vylouhují do šálku: Dtest: sáčkový vs. sypaný čaj

Následující čaje vynikají vysokou kvalitou a výbornou chutí. Proto pokud si budete chtít pořídit svůj pytlíček sypaného čaje nebo krabičku ekologicky zabalených porcovaných čajů, měli byste se připravit na rozdíl ceně mezi nákupem v supermarketu a v čajovně nebo bio obchodě. Ceny se pohybují odhadem od 80Kč do 400Kč a více.. za krabičku nebo pytlíček kvalitního čaje. Myslím, že podobné ceny jsou běžné u kávy, ale u čajů na to moc lidí ještě není zvyklých..

 

 

Sypané čaje z pravých čajových lístků se schopností Vás povzbudit nebo podpořit organismus:
– Černé čaje: Assam, Pur eh – píjí se samotné nebo jako základ orientální směsi Yogi/Masala tea, Harney and Son, Tea Pigs..
– Zelené čaje: Matcha – plná antioxidantů, Touareg – zelený čaj s marockou mátou Nana, Yerba Maté – pije se z kalabasy, Tulsi, Dilmah..

 

Tmavé čaje nakupuji v Dobré čajovně na Václavském náměstí (nabízejí i výborný kuskus):
Černý Assam – piju ho v indické verzi – Masala tea- kterou pod názvem Yogi tea – kde tuto indickou specialitu můžete ochutnat najdete níže na stránce. Recept na přípravu doma najdete zde

Tmavý lisovaný pur-eh ve tvaru hnízda– mi přijde chuťové lepší na pití samostatně i na výrobu Masala tea než Assam, používá se v menším množství a má jemnější chuť.

 

Zelené čaje:
Matcha
:
Zamilovala jsem se do nově objeveného Matcha čaje!  Můžu Vám říct, že bez Matchi bych kolikrát ani nevylezla z postele. Škola 3x týdně od 8 do půl 7 je opravdu vyčerpávající. Matchu piji preventivně snad vždy, když se objeví stresující období nebo období chřipek.

Jen zkráceně její účinky: Již jeden šálek čaje Matcha denně podstatně zvýší hladinu antioxidantů v krvi. Jeden šálek čaje Matcha vydá až za deset šálků běžného zeleného čaje. Matcha obsahuje 121 mg/1gr katechinů a 66 mg EGCG. Katechiny mají ve zdravotnictví stále větší význam. Čaj Matcha je zároveň užíván jako meditační nástroj, který přináší klid a harmonii. Další informace o zdravotních benefitech, recepty a způsoby přípravy najdete zde.
Matchu jsem poprvé ochutnala v klasické teplé verzi – s cukrem a citronem. Dlouho jsem si myslela, že se jinak nedá pít, až jsem narazila na dobře chutnající kombinace s mlékem ve Starbucks nebo v Cafedu.

Matcha mi chutná – celkově mám velmi ráda zelený čaj, ale varuji Vás, že lehká vůně i chuť jako řasa na sushi k tomu prostě patří. Ze začátku mi přišlo, že to skombinovat s mlékem opravdu nejde. Až jsem narazila na kombinaci se šlehaným rostlinným/živočišným mlékem.
Já jsem byla odhodlaná si Matchu koupit za každou cenu, jako pomocníka v boji se stresem, takže jsem zaplatila 300kč za 30 sáčků po dvou gramech – dva gramy stačí na čaj do termosky i do 0,5l láhve s limetkou a medem. Tato cena za kvalitní Matchu je normální, ale pokud máte před zkouškami nebo podobně stresovým obdobím je to výhodná investice. Vlastně je to jen 14kč na den, což je levnější než Coca Cola nebo nekvalitní káva z automatu.

Touareg:
Zelený čaj s marockou mátou Nana, pije se hojně oslazený. Výborný kdykoli během dne. Pozor ochlazuje – původně se pil na poušti beduíny. Zelený čaj má mnoho pozitivních dopadů na lidský organismus.

Yerba maté:
Má podobně kladné a mnohostranné zdravotní (tedy i povzbuzující) účinky jako Matcha. Ale chutná více jako zelený čaj a ne tolik jako sushi..Tradičně se pije kovovým brčkem z vydlabané dýně, tzv. kalabasy – naprosto doporučuji, alespoň zkusit!

Tulsi:
Bazalka posvátná na mnohé pozitivní dopady na lidský organismus, je to adaptogen. Tedy posiluje odolnost proti stresové zátěži i imunitní systém. Můžete si koupit samotnou nebo doplněnou o zelený čaj nebo v Masala verzi. Mám rád všechny.

 

Kvalitní porcované/sáčkové čaje (ano i takové čaje existují):
Nejkvalitnější značky sáčkových čajů, které jsem kdy ochutnala – HARNEY&SON a kolekce čajů Yogi Tea.
Od HS jsem ochutnala několik variant (Oolong, Roiboss, Zelený čaj, Skořice…). Jsou naprosto skvělé bez jakéhokoli dochucení. Karma yoga studio tyto skvělé čaje prodává a nabízí za dobrovolný příspěvek v šatnách, více o joze zde) úplně každý druh byl naprosto úžasný!! Čaje značky Yogi tea najdete v Bio obchodě – mám ověřenou Yogi směs. Když dojde sypaný Assam nebo Pur eh, sáček Yogi tea jen zalejete vodou a máte doma výborný Yogi tea.

U značky Dilmah jsem si zamilovala marockou mátu, která chutná jako z čajovny Touareg.

Pokud milujete roiboos, tak Vás chuťově může obohatit značka Teapigs.

V Řecku jsem objevila skvělou řadu čajů Mlesna, specifická a nezapomenutelná je jejich unikátní chuť.

Čajový Starbucks doma a možná i trochu zdravěji:
Od značky DAVID RIO, mi moc chutná Tortoise Green tea. Tento zelený čaj jsem poprvé ochutnala ve Vídni, kde jsem si ho koupila na gastro trhu. Byla jsem zvědavá hlavně na verzi s mlékem, přece jenom taková kombinace zní velice zvláštně.. Bylo to opravdu výborné. Od této značky se nebojím doporučit žádnou z příchutí, určitě ochutnám i jejich směs na Masala/Yogi a snad i další! Někde jsem četla přirovnání ke Starbuck kávě a myslím, že bylo opravdu výstižné, i když jde o čaj.  Pokud znáte Bubble tea, tak tohle chutná podobně. Snad i líp. A není to taková kalorická nálož. Nedávno jsem narazila i na značku Drink me chai. Osobně preferuji David rio značku, více z ní cítím čaj, až teprve potom kombinaci koření. Oba tyto čaje v sobě mají pravý drcený čaj, ale i cukr a nebylo by proto chytré je považovat za něco jiného než odměnu. Nebo si můžete pořídit variantu bez cukru. Od DR jsem pila Tortoise Green tea – směs drceného zeleného čaje s medem, vanilkou a kardamonem a od DMCH Green tea chai latte – koření, med, zelený čaj.

U všech pravých čajů dávejte pozor na přípravu! Vařící vodou můžete spálit lístky a nikdy neochutnáte tu úžasnou chuť pravého čaje. Vždy se držte instrukcí, jak nejblíže dovedete a nebojte se v případě nejasností zeptat v čajovně.

 

Zelený čaj v láhvi:
Nestea, Dobrá voda a jiné limonády samozřejmě mohou chutnat dobře, ale čaj to opravdu není. S obsahem 0.15% zeleného čaje. Náhodou jsem v Teta drogerii objevila novou perlu Sun of Mexico od firmy Pfanner! Zelený čaj v láhvi, který je z uvařeného zeleného čaje v míře 92% !!!! Už nějakou dobu jsem hledala vhodnou alternativu k Nestýčku, protože jsem si řekla, že to opravdu pít nechci. V Japonsku mají automaty se zeleným čajem rozesety jako automaty s Coca Colou u nás. To by se mi také líbilo. Ale tento produkt zachraňuje nabídku na našem trhu!!!!!!! Další čaj, který stojí za to je True tea green tea – jde dokonce o český výrobek a je také z uvařeného zeleného čaje a je to cítit. Drobným rozdílem je cena Sun of Mexico od firmy Pfanner stojí 25 kč za 0,5 litru, zatímco True tea stojí přes 30 korun za třetinku.

 

ČAJOVNY – čaje z pravých čajových lístků:

ČAJOVNA U ZELENÉHO ČAJE Nerudova 19, 118 00 Praha 1
Pokud si při slově čajovna představíte rohože na stěnách a vodní dýmku, tak Vás tato čajovna buď zklame nebo mile překvapí, jde tu opravdu pouze jen o velmi dobrý čaj! A v poměru s velkými barevnými hrnky a velmi dobrou chutí opravdu levné!

DOBRÁ ČAJOVNA Václavské náměstí
Příjemná obsluha, ráda Vám poradí s výběrem. Tlumené světlo, malé stolky s meditačními polštářky nebo pletené židle se stolečky.. Výborné speciální povzbuzující např.: Touareg, Yerba maté v kalabase (vydlabané dýni) a můj oblíbený Yogi tea. Nabízené jídlo také stojí za to: několik verzí kuskusu, baklava..

ČAJOVNA U ZLATÉHO KOHOUTA Michalská 3 Praha 1
Nejlépe připravený MASALA/YOGI čaj, jaký jsem kdy pila!! Také si zde kupuji výborné zelené sypané mátové čaje: TOUAREG (zelený čaj s marockou mátou Nana) a YERBA MATÉ. Oba jsou skvělé k brzkému vstávání.

 

 


Co by Vás mohlo zajímat:
Stres a stresová zátěž
Cvičením proti depresi?
Srdeční koherence
Syndrom vyhoření
Biblioterapie
Krize a možnosti řešení

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

One Response to “ Povzbuzující a kvalitní čaje ”

  1. Chválím velmi pěkné stránky a děkuji za nejednu inspiraci, týkající se hlavně restaurací, kde se dá najíst vegetariánsky, aniž by byl člověk odkázán na přílohy 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..