3 důvody, proč jste se zablokovali po masáži a co s tím?

Co myslím zablokováním? Jste na masáži a všechno je super, masér Vám uvolnil dlouho zatuhlé partie (nejčastěji trapézový sval, zdvihač lopatky, rombické svaly aj.). A už ten den nebo až den následující nemůžete pro bolest svalů otočit hlavu do strany, nebo jste ztuhli ještě více – prostě se Váš stav podstatně zhoršil. Tady jsou 3 důvody, proč jste se (pravděpodobně) zablokovali po masáži a co s tím můžete dělat.

 

 

1.) 3 důvody, proč jste se zablokovali po masáži:  Masér Vám neodborně dělal manipulace

„Křupání“ po škubnutí krkem do strany apod. patří do rukou vysokoškolsky vzdělaných fyzioterapeutů a chiropraktiků, protože neodborně provedená cílená manipulace Vám může způsobit ještě další zablokování, zbytečně opotřebovává páteř a dokonce i malý infarkt. Pokud by Vám měl jeden z těchto odborníků (fyzioterapeutů, chiropraktiků) dělat manipulace je vhodné, aby o Vás věděl všechno – věděl jaký máte problém a jak dlouho, viděl Vaše rentgeny apod. aby mohl provést manipulaci a minimalizovat negativní dopady na Vaši páteř. Masér nic takového nenabídne. Často se (bohužel) ani neptá na Vaši zdravotní historii a znalosti anatomie se liší od maséra k masérovi. Více o tomto problému najdete zde.
Křupání se může objevit i při správně provedené masáži, ale je to vedlejší produkt, bez cíleného škubání apod.

 

 

2.) 3 důvody, proč jste se zablokovali po masáži:  Po masáži jste nebyli v klidu
Šli jste do sauny, šli jste cvičit apod.. Po masáži je Vaše tělo zrelaxované a tím, že ho vystavíte aktivní činnosti dojde k nabuzení centrální nervové soustavy, takže dojde k prokrvení svalů, tenzi svalů a je větší šance, že může dojít k úrazu a zatuhnutí tedy „blokaci“. Zbytečně své tělo vyčerpáváte a zbytečně jste absolvovali masáž. Po masáži není vhodné pít alkohol, cvičit, chodit do sauny ani se sprchovat horkou vodou / ledovou vodou. Je vhodné odpočívat a jít spát – prostě si užívat zrelaxovaný stav. Výjimkou je samozřejmě sportovní přípravná masáž.

 

 

3.) 3 důvody, proč jste se zablokovali po masáži:
Chodíte na masáže s chronickými bolestmi zad a k tomu necvičíte

Masér Vám uvolnil dlouho zatuhlé svaly, možná Vám i masér, trenér nebo fyzioterapeut někdy řekl, že byste tu a onu partii měli posilovat a jinou protahovat. Bohužel bez cvičení se Váš stav nikdy nezlepší. Masáž má krátkodobé účinky a jen a pouze cvičení má účinky dlouhodobé. Proto bez kombinace obou přístupů se po uvolnění na masáži dostaví bolest a zvýšená tenze svalů – někdy ještě ten den a někdy až den dva po masáži. Vaše svaly nejsou na uvolněnou polohu zvyklé a nedokážou tak podporovat páteř, proto se dostaví svalová „blokáda“ tedy zvýšená tenze svalů. Cíleným cvičením uvolníte svaly v tenzi a posílíte ochablé svaly, které by Vás měli podporovat při běžném pohybu, ale nedělají to například vlivem nesprávného sedu, stoje aj.  Kombinací cvičení a masáží minimalizujete možnost dalšího „zablokování“ .

 

 

 

Co dělat, když se po masáži projeví svalová „blokáda“?
Odpočívejte, držte postiženou oblast v suchém teple. Doplňte hořčík, vápník, draslík, B6, B12 v klasické DDD. Mě osobně pomáhá už samotný hořčík a často i automasáž horní části zad tenisovým míčem nebo měkčím „ježkem“.

Pozor na interakce s Vašimi léky, informujte se ve Vaší lékárně. Není vhodné protahování a masáž. Pokud blokáda přetrvává déle než 10 dní, je vhodné navštívit obecného lékaře. Pokud ke svalové blokádě pociťujete vystřelující bolesti, ochrnutí v končetině, máte sníženou citlivost, nemůžete močit a máte vysokou teplotu navštivte neurologa.

 


 

Co by Vás mohlo zajímat:
Bolest zad – co (mi) funguje?
Pěnový válec – 10 otázek a odpovědí
Kontraindikace masáže – kdy nejít na masáž

 

Upozornění:
Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář