Osvěžující turecký Ayran

Byli jste někdy v Turecku nebo sousedních zemích? Možná jste ochutnali zdejší skvělý jogurtový nápoj ayran – skvěle se hodí především ke kebabu a grilovaným masům a zelenině, ale výborně chutná i samotný. Je zajímavý slanou chutí a osvěžujícím pocitem při pití, je zdravý, bez cukru a a zároveň v letních měsících poslouží jako zdroj důležitých minerálů!

Léto je sice ještě daleko, ale proč si tuhle delikatesu nedat už teď? Zvlášť když si domácí turecký ayran můžete udělat za pár korun sami doma, případně ho v Praze i koupit hotový!

 

 

Recept na osvěžující turecký Ayran:

1x 500ml kvalitní bílý jogurt (např. selská Hollandia nebo bílý Choceňský jogurt)
250ml studené vody
půl lžičky soli
+volitelně hrst listů máty (mátu můžete použít i sušený mátový prášek, i v arabských zemích se to tak dělá)

 

Příprava je naprosto jednoduchá – do větší nádoby, například džbánu, vyklopte celý obsah jogurtu, potom kelímek zhruba do poloviny studenou vodou. Zvláštnosti nápoje je, že se pije poměrně velmi slaný (cca lžička soli na litr) – pokud ho pijete poprvé a nejste na chuť zvyklí, raději se solí opatrně a na uvedené množství jogurtu a vody přidejte spíš jen půl lžičky soli. Pokud máte po ruce čerstvou mátu, nebojte se do nápoje natrhat nebo rozmixovat hrst lístků, získá tak ještě zajímavější chuť.

Potom už jen celý obsah džbánu důkladně promíchejte, nejlépe metlou, či přímo ručním mixérem. Ayran se někdy pije vysloveně našlehaný, jinde ho dostanete v tekuté formě, je jen na Vás, jakou úpravu zvolíte.

 

 

Nechce se Vám ayran dělat a radši byste si ho koupili?

Pokud chcete ayran ochutnat v originální podobě (nebo spíš jedné z jeho mnoha podob), ani to není v ČR problém – zkuste navštívit prodejny arabských potravin, v Praze mají například několik druhů Ayranu v prodejně s orientálními potravinami v Opletalově ulici, kousek od Václavského náměstí (pozor – ať už si ho koupíte v kelímku, krabičce, či lahvi, před otevřením ho – důkladně – protřepejte!). Pokud nejste z Prahy, pak zajděte do některého z rychlých občerstvení s kebabem – ayran tu prý často mají taky. Ale stejně si ho zkuste udělat doma!

 

Dobrou chuť!

 

 


Co by Vás mohlo zajímat:
Nepečený kokosový cheesecake
Výborná dýňová polévka
Jak začít se zdravým životním stylem?
Minisérie o spánku: Jak nás ovlivňuje jeho nedostatek?
3 nejdůležitější tipy pro zdravé hubnutí a vytvoření zdravého životního stylu

 

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář