Pravidla sauny – etiketa, prohřívání, přežití

Následující pravidla / tipy se vztahují k chování saunujícího snad v každé sauně. V malých detailech se můžou lišit dle individuálního typu kabiny a způsobu vytápění.

 

Pravidla sauny – saunová etiketa:
Nerušte v sauně se relaxuje. To je obecné pravidlo. Některé sauny najdete i s nápisem – bez mluvení. Některé najdete s opačným označením. Respektujte to. Pokud půjdete do sauny bez nápisu specifikující zaměření sauny, respektujte obecné pravidlo – mlčení a relax.

 

Pravidla sauny – průběh jednoho kola saunování:
Cílem je potit se déle, při nižších teplotách. Respektujte svůj individuální pocit a opusťte sauny, když Vám to bude stačit. Neohlížejte se na nějaké předepsané minuty – žádné nejsou. Jde o Váš pocit. Čím déle jste v sauně, tím více uvolníte svaly a dosáhnete dalších benefitů sauny, hlavně se budete pořádně potit. Optimální poloha v sauně je vodorovný leh. Tímto způsobem budete mít celé tělo vystavené jedné teplotě a nebude se Vám tak přehřívat třeba hlava v pozici v sedě. A tím se vyhnete akutní nebo pozdější nevolnosti. Cílem nikdy není vydržet téměř do mdlob!

 

Pravidla sauny – jak by mělo vypadat jedno kolo sauny:
– sprcha
– v sauně – celým tělem jsme na prostěradle – základní hygiena, ideálně ležíme, vždy začneme saunou s menší teplotou, preferujeme pozvolné ohřívání v sauně nad rychlostí, časovým rámcem se nedržíme toho co jste někde četli, ale vždy jednáme podle svého těla
– sprcha – zase základní hygiena – nechcete se koupat v potu jiných lidí
– ochlazovací bazének nebo jiná forma ochlazení
– odpočívárna – bez odpočinku a dostatečného procesu ochlazení se Vám může udělat nevolno a pro Vaše tělo uspěchaný cyklus nebude tolik prospěšný

 

Přežití v sauně: Na spodní příčce je vždy nejmenší teplota z celé sauny, kdyby se náhodou stalo, že Vás někdo zavře v sauně – přežijete o několik hodin déle, když si lehnete na zem a nebudete se hýbat.

Doufám, že Vaše příští návštěva sauny bude příjemná pro Vás i další návštěvníky!


Kam v Praze do sauny:
Recenze: Saunia
Recenze: Infinit Vysočany

Kam po ČR do sauny:
Recenze: Infinit Maximus Brno

Kam mimo ČR do sauny:
Gmund

Zdroje:
Přednášky předmětu: Výstavba a provoz saun na VOŠ Palestra, obor Wellness Balneo

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (dříve známý jako Gastroradar). Masérka v síti Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Studentka VOŠ oboru wellness a balneo, kde studovala regeneraci, zdravotní tv, fitness, masáže, psychologii zdraví a další… Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění.

Oblasti zájmu: wellness, prevence, regenerace, rehabilitace, zvládání těžké stresové zátěže, deprese, BAP a bolestí zad.
Služby: Masáže,  ZTV (s prvky jógy a automasáží), přednášky o wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.
Má zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy aj.

Vedle těchto stránek Zdraví posláním spravuje Youtube kanál Zdraví posláním a facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga a Wellness masáže.

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář