Terapie RUŠ

Od kamarádky jsem se dozvěděla poměrně dost o terapii Ruš, nic mě tak nenalákalo, jako příslib toho, že to vyřeší můj zlozvyk trhání si nehtů – může to řešit i mnohem víc: Vyřešíme také jakékoliv prožité trauma. Jestliže vám někdo ublížil (při přepadení, znásilnění, vyloupení…), nebo jste někomu ublížili vy (například při dopravní nehodě), pak tuto zátěž vyřešíme úplně, jakoby se to nikdy nestalo. Přitom je lhostejné, jak dávno nebo nedávno k situaci došlo. Během práce s ní dojde k uvědomění, poznání, pochopení souvislostí, a k odpuštění ostatním i sobě samému.

 

1. krok: „vytažení“ negací z klientova podvědomí – nalezení situací a emocí ve Vás, které Vám vadily a ublížily
2. krok: vyřešení nalezených negací klienta – přijmutí situace a svých emocí
3. krok: kontrola, že je negace (problém) trvale vyřešena

Nebudu lhát a přiznám se, že jsem nevěděla do čeho jdu – nikdy předtím jsem na žádné terapii nebyla. A popisky na stránkách RUŠ mne nijak neohromily, protože to znělo velice nepravděpodobně a nedůvěryhodně. Proto Vám chci přesně popsat jak terapie probíhala a jaký na mne měla vliv. Na něčem podobném jsem nikdy předtím nebyla.Terapie probíhala u terapeutky doma. Vyprávěla jsem o své rodině, škole, zážitcích a když jsme narazily na nějaký problém, terapeutka mne přiměla opakovat:
Přijímám – např.: že se na mě zlobil. – Poprvé se člověk cítí, až trapně, když něco takového říká nahlas, ale s opakováním přichází emoce o kterých jsem ani nevěděla, že ve mě ještě jsou a začala jsem brečet. Přitom jsem pořád opakovala – Přijímám… až jsem se uklidnila a obrazně ze mě spadla tíha, posunuli jsme se na další téma.

Neuvěřitelné bylo to, že jsme „čistily“ situace od dětství, přes základní školu až do přítomnosti. Člověk by řekl, že minulost má vyřešenou, ale já bych to nazvala spíš prožitou a ne už tolik vyřešenou. Nějak jsme přijali skutečnost / nebo nepřijali a pořád nás hryže kdykoli si na ní vzpomeneme.

To vnímám jako hlavní problém – nikdo nás neučil, jak se doopravdy vyrovnat s životem. Slyšíme – To nic není, co brečíš? Nebo – Vybreč se a všechno bude lepší. Což je v podstatě princip terapie Ruš, vybrečet co v sobě máme uloženo, ale kolikrát v životě jste doopravdy dali průchod svým emocím a brečeli jste, když jste potřebovali?

 

Takže, proč jít na terapii RUŠ?

Po několikahodinovém přijímání a odpouštění sama sobě, budete úplně vyřízení, přirovnala bych to k únavě z několikahodinové práce, kdy musíte na 110% dávat pozor.
Po terapii jsem se cítila jako lepší člověk – nepřeháním! I moje jógová praxe se o kus posunula. Jsme klidnější, vyrovnanější a moje sebedestruktivní chování – trhání nehtů se výrazně na nějaký čas eliminovalo. Ze 100% na 40%. Což byl hlavní důvod proč jsem šla – nevěřila jsem ničemu z toho co jsem Vám tady napsala, lákala mne ta představa, že mi to může s tímto zlozvykem pomoci. Protože člověk nedostane návod, jak přestat s podobným zlozvykem – zase jen slyší naprosto obecné doporučení: Měj pevnou vůli – ale jak to udělat Vám už nikdo neřekne. Zcela otevřeně mohu říct, že bez Terapie RUŠ bych nikdy neomezila tento zlozvyk. Zkusila jsem všechny metody, ale mluvení o tom co člověka dlouhodobě trápí je asi nejúčinnější metodou.

To prožité se mi povedlo z části přijmout a daří se mi terapii aplikovat i do přítomnosti. Nemohu říct, že bych se těšila na další sezení, ale ten pocit odlehčení po terapii RUŠ je silný. Jedna terapie, která může mít více sezení (po 2 -4 hodinách) je konečný proces. Každá terapie se platí individuálně, okolo 1000 Kč na sezení. Obvykle se nedochází dlouhodobě. Byla jsem u terapeutky Berty Prášilové, bylo to nezvyklé a vyčerpávající, ale opravdu uvolňující – to vše v jenom.

 

Kdy jít na terapii RUŠ a na co dát pozor?

Pokud netrpíte duševní nemocí a máte pocit, že je toho na Vás hodně a potřebujete si ulevit tak Vám metoda RUŠ může pomoci.

V případě těžké krize a duševního onemocnění bych se obrátila v první řadě na psychology a psychiatry. V určitých případech (dle toho co se Vám stalo a jak moc Vás to ovlivňuje v přítomnosti) to pro Vás může být bezpečnější volba. Tyto terapie probíhají krátkodobě, ale mohou i dlouhodobě a navíc se Vám může podařit sehnat psychoterapeuta na pojišťovnu. Na psychoterapii nic neopakujete, pouze mluvíte a rozebíráte co Vás trápí a jak se cítíte. Také může být náročná, také múžete brečet, ale stojí to za to. Kontakty na psychology, psychoterapeuty a psychiatry najdete zde: Krize a jak ji řešit.

 

Metoda RUŠ: www.metodarus.cz

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář