Wellness v životě masérky, instruktorky ZTV a šéfredaktorky Zdraví posláním: relaxace a regenerace těla i mysli

Ráda bych Vám  ukázala, co jsem dříve zapojovala a co zapojuji nyní do svého života, když jsem ve stresu, bolí mě záda, potřebuji relaxovat a regenerovat. 

Hlavní věcí, kterou jsem dříve dělala v nadměrné míře bylo bezesporu cvičení – kardiovaskulární, kruhové tréninky, power jóga..
Pokud to budete považovat jako relax – to znamená nestane se z toho další věc, která Vás bude energeticky, psychicky a fyzicky vyčerpávat. Pak je vše v pořádku. Pokud se dostanete do fáze, kdy bez tréninku pětkrát týdně do úplného vyčerpání nebudete moci být, doba regenerace po tréninku se bude prodlužovat a pozitivní pocity ubývat, prostě když cvičení ovládne celý Váš život – je asi něco špatně. Časem se mi povedlo vytvořit si novou rutinu, která mě nevyčerpává ještě více a stala se z ní opravdu relaxace těla i mysli.

 

Denní a týdenní plán – Wellness v mém životě – relaxace a regenerace těla i mysli:

 

1. Výborný a kvalitní čaj:
Jestli něčeho mám opravdu hodně je to čajů, jestli většina lidí má šuplík – já mám celou polici, kde byste mohli mít knihy! Své čaje miluji, ale jsem neskutečně vybíravá z hlediska chutě a benefitů pro tělo: některé dodají energii, některé ochladí, zrelaxují atd.. Mám čaje sypané, ale i v pytlících. Abych vyjmenovala jen některé: skořicový Harney and Sons, Matcha od Matchatea, medový honeybush Medový polibek z Oxalis a mnohé další.. Více o mých oblíbených čajích najdete na Zdraví posláním zde: Kvalitní čaje

 

2. Péče o pokožku obličeje a těla:
Před pár týdny jsem změnila svou každodenní péči a zařadila produktovou řadu Uriage na smíšenou a citlivou pleť. Se kterou jsem opravdu spokojená. Několik večerů do týdne doplním krém na obličej pár kapkami Saloos hroznového oleje, který je skvělý na smíšenou i problematickou pleť. I když je to olej, tak nezanechává mastný vzhled.
Na celé tělo po sprše ráda používám lehký krém s aloe vera od značky Balea nebo tělový krém od značky Ziaja. Také ráda používám své doma vyrobené scruby na ruce a nohy – které krásné obnoví a promastí pokožku – ty najdete na Zdraví posláním: zde

 

Každý týden aplikuji na obličej pleťovou masku.
Ráda zkouším nové přírodní masky, ale nejvíce se vracím k masce od Saloosu – Zelený jíl, dále značce 7 heaven a značce Freeman. Mé oblíbené produkty na obličej a tělo najdete na Zdraví posláním: zde.
Občas kombinuji masky mezi sebou nebo do nich přidám další ingredienci jako: lesní med, čaj Matcha atd.. Někdy si masku na obličej vytvořím sama z potravin, které mám doma: inspiraci najdete na Zdraví posláním zde.

 

3. Protahování, využití pěnového válce a dalších automasážních pomůcek vs. chronická bolest:
Od výše popsaného jsem se po několika letech odchýlila celkem významně a poslední dva roky je pro mě sport (např.: běh) opravdu koníčkem nebo zdrojem relaxace. Problémové partie pro mě, jako maséra protahuji cca 30 min téměř každý den.

Pěnový válec a další automasážní pomůcky používám jako prevenci jednou až dvakrát týdně a jako rychlou a intenzivní první pomoc při bolesti zad i končetin. Záleží na náplni týdne, jak moc se hlásí ke slovu má chronická bolest beder nebo ramene. Chronickou bolest beder mám po úrazu už několik let a vychází ze skřípnutého nervu. Často se objeví při dlouhodobém stoji nebo sedu. Projevuje se u mě: tupou bolestí, „zdřevěněním až odumřením oblasti“. Chronickou bolest ramene – trapézového svalu mám ještě déle – od základní školy, kdy jsem hrála šest let házenou. Jde o kombinaci chybějící krční lordózy, juvenilní hrudní kyfózy a přetěžování ramene. Tady bych chtěla rovnou poznamenat, že jsem oba problémy měla řešit dříve. Řeším je v rámci posledních měsíců. Kontakty na fyzioterapeuty, neurology a další odborníky najdete na konci článku. Následující postupy mohou pomoci vyřešit přetížení v začátcích. V chronické formě je to spíše forma udržování bolesti v mezích nebo dočasné zbavení se bolesti.

 

Jak potlačuji chronickou bolest v bederní oblasti (abych se vyhnula práškům):
– vysoký příjem hořčíku (beru 835mg od firmy Swiss Naturevia – doporučuji začít menšími dávkami)
– teplo (zahřívací náplasti, termofor, zahřívací plyšák s obilím a prosem, stahovací bederní pás..)
– cvičením na gymnastickém míči a protažení

Jak potlačuji chronickou bolest v horní části zad a přetížené předloktí (abych se vyhnula práškům):
– tenze horní části trapézového svalu, napětí mezi lopatkami a tenzní bolest hlavy
– vysoký příjem hořčíku (beru 835mg od firmy Swiss Naturevia – doporučuji začít menšími dávkami)
– teplo (zahřívací náplasti, termofor, zahřívací plyšák s obilím a prosem, stahovací bederní pás..)
– protažení, pěnový válec a další automasážní pomůcky

 

Tyto a další pomůcky používám k automasáži a nahrazují mi masáž od maséra, přispívají k relaxaci svalů i mysli a ulevují od bolesti: zde Inspiraci k využití automasážních pomůcek, automasážím a cvičení najdete na YouTube kanálu Zdraví posláním.

 

4. Péče těsně před spaním – mozek, nervy, hormony, svaly a hydratace těla:
Hydratace těla – mé nejoblíbenější produkty v současnosti jsou: Bione balzám na ruce a Ziaja krém na ruce z kozího mléka. A aplikuji momentálně jeden z mých dvou nejoblíbenějších balzámů na rty: Lanolips 101 ointment nebo medový balzám od LVLY. Jaké další produkty na obličej a tělo mám ráda se můžete podívat na Zdraví posláním: zde

Každý večer těsně před spaním (už asi tři měsíce) beru 835mg Magnesia od firmy Swiss Naturevia, přispívá k uvolnění tenze svalů, křečí, podporuje nervovou soustavu a mnohé další.. Takto vysoká dávka magnesia u mě snížila chronickou tenzi svalů. Předtím jsem magnesium doplňovala nepravidelně minerální vodou a občas Magnesiem v práškové formě v dávce 200 – 400mg na den. (Upozornění: Pokud chcete začít brát magnesium – zkontrolujte u svého lékaře možnou interakci s léky, které berete. A začněte s nízkou dávkou př.: 200mg na den.)
K tomu nepravidelně několikrát do týdne piju červenou Macu od firmy Dragon superfoods ve formě horké čokolády. Kdy k čajové lžičce prášku Maca do rostlinného mléka přidám 70% čokoládové pecičky z Tchiba. Nebo zaliju rostlinným mlékem Macaccino sensual – směs Macy a koření.
Upozornění: Potravinové doplňky ještě stále nepodléhají nařízení o nutnosti doložení proklamovaných účinků řádnými studiemi na lidech,  ne tak jak tomu je u vitamínů a minerálů, které se používají v medicíně. Proto se jejich kvalita může významně lišit. Osobně nedoporučuji pravidelnou suplementaci, kterou často v nadměrné míře můžete vidět u některých influencerů / kulturistů / youtuberů a dalších.

 

5. Relaxace s knihou:

Asi půl hodinu před spánkem se snažím nekoukat do počítače a buď si čtu nebo poslouchám namluvenou knihu / relaxační zvuky přírody jako (praskání ohně, šum lesa s potůčkem, vodopád v pralese se zvuky exotických zvířat, tichý šum knihovny aj..) nejčastěji z Youtube nebo z aplikace Zvuky přírody..
Po dlouhé pauze, kdy jsem četla jen odborné a sebe vzdělávací četbu jsem k nim zařadila i nějakou beletrii. Vždy se snažím, aby byla „alespoň“ v angličtině.

 

Jaké knihy mne zaujaly (preferuji čtení i seriály v anglickém jazyce, ale občas si přečtu i něco v češtině):
Outlander – Diana Gabaldon,
Game of thrones – George R.R. Martin
Automasáže – Účinné a jednoduché techniky masáží vlastního tělo – Enrico Corsi
Hlavu vzhůru – Dr. Med. Claudia Croos- Muller
Nastavení mysli – Carol Dwecková
Chvála pomalosti – Carl Honoré
Bolest a její zvládání – Laura Janáčková
Celostní přístup k léčbě bolesti – Ivan Vondřich, Zuzana Vondřichová
Moody Bitches – Dr Julie Holland
Labyrint pohybu – Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D.
Odpočinkem k úspěchu – Matthew Edlund
Více tipů na zajímavé knihy najdete v naší kategorii: Seberozvoj četbou

 


Týdenní a měsíční plán – Wellness v mém životě – relaxace a regenerace těla i mysli:

1. Relaxace s Netflixem:
Jak jsem dříve nadměrně sportovala, zároveň jsem úplně minimalizovala „zbytečné“ formy odpočinku. Několik let jsem četla nebo sledovala jen odborně zaměřené knihy a pořady. Poslední dobou jsem začala sledovat Netflix a Youtube – stále se v mém výběru knih, seriálů a filmů hodně prolínají odborná témata s odpočinkovými – někdy mám pocit, že seriály ztrácím čas, ale alespoň je to celé v angličtině a tak si udržuji svou CAE úroveň. Mám vyzkoušené, že obklopení se jazykem na všech frontách opravdu pomáhá a tak se nenáročně naučíte nová slovíčka a výrazy. O tom více zde: Jak se zlepšit v cizím jazyce?

Viděla jsem na Netflixu:
Marlon,
Outlander,
Game of thrones,
Dexter,
Mindhunter,
Grace and Frankie,
You,
Sex education,
Mortdecai,
Gotham,
Alias Grace,
Black Sails,
The Confession Tapes,
The Last Kingdom,
A Series Of Unfortunate Events – nové zpracování
Vikings,
Frontier,
The Push,
13 reasons why,
Yoga Architecture of Peace

 

2. Lávové kameny (mám doma):
Kameny jsem dostala od rodiny k Vánocům, přála jsem si je čistě z praktického hlediska. Teplo z lávových kamenů je intenzivní a prostupuje hluboko do svalů, oproti podstoupení masáže lávovými kameny kdekoli ve studiu opravdu hodně ušetřím a můžu sama hlídat hygienu okolo kamenů. V některých salonech jsem bohužel viděla maséra vložit lávové kameny, které byly v kontaktu s kůží klienta zpět do nádoby s čistými kameny.. Ty stejné kameny se pak používají na různé klienty celý den. No jsem ráda, že já mám lávové kameny doma a navzájem se s přítelem asi jednou měsíčně masírujeme. Nedoporučuji, pokud nemáte masérské vzdělání. Lávové kameny mají jako každá masáž vážné kontraindikace. O tom více zde. Pokud nějaké celkové kontraindikace máte – poraďte se s Vašim lékařem a pokud to odsouhlasí pořiďte si auto masážní a zahřívací pomůcky a protahujte. Inspiraci najdete na YouTube kanálu Zdraví posláním.

 

3. Úprava obočí a barvení obočí a řas v Yves rocher:
Už celkem pravidelně chodím do Yves rocher a celou proceduru beru jako relaxaci. Už dávno jsem vzdala tu možnost, že bych si sama vytrhala obočí souměrně nebo si ho dokonce doma ztmavovala, aby to pořád vypadalo přirozeně – takže to nechávám na profesionálech.

 

4. Masáž u maséra:
Každý měsíc si sama ráda lehnu na lehátko (nejčastěji chodím do Infinitu, ale ráda zkouším i jiná studia a maséry) a vnímám jaké techniky další maséři používají a v hlavě si dělám poznámky jaké podle mě byly nejlepší. Někdy se mi podaří i přestat přemýšlet a opravdu se uvolnit.
Pokud se s něčím léčíte zeptejte se svého lékaře jestli pro Vás masáž bude prospěšná. Bohužel pro spoustu klientů, které ke mě přijdou na masáž jsem často první, kdo je informuje o tom, že s tou nebo onou kontraindikací masáž té či oné části není vhodná. Příkladem můžou být křečové žíly, kdy hrozí riziko trombózy, při masáží celých dolních končetin. Jak říkám bohužel ne všichni maséři berou ohled na kontraindikace a neptají se. Já jako masérka vím, že právě kvůli křečovým žilám nemohu mít masírované dolní končetiny, pouze plosky a také tak instruuji maséra ke kterému jdu sama na masáž. Protože se mě častěji na kontraindikace nezeptají než zeptají. Proto je důležité najít si maséra, který je vzdělaný, zajímá se a zeptá se, ale stejně důležité je hlídat si sám své zdraví. Více o kontraindikacích najdete zde.

Namasírovat můžete i sami sebe – ať už jste doma nebo v práci. Inspiraci na automasáž pěnovým válcem najdete v odkazu pod článkem a na našem YouTube kanálu Zdraví posláním. Osobně miluji ještě havajskou masáž, kterou sama zařazuji do své masérské techniky, ale ještě jsem neviděla zajímavé místo, kam bych mohla jako klient zajít. Kdybyste takové místo znali, dejte mi prosím vědět! 🙂

 

Vedle těchto aktivit a pasivit jsou pro mne velice důležité tyto stránky, psaním o určitých tématech sdílím inspiraci, ventiluji radost, ale i stres a negativní zážitky a zkušenosti. Co používáte k relaxaci a regeneraci Vy?

 


Co by Vás mohlo zajímat:

Magnesium – benefity a použití
Maca – benefity, interakce aj – všimněte si malého množství studií
Bolest zad: co (mi) funguje?
Pěnový válec – 10 otázek a odpovědí

Diplomovaná wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka v saunovém světě Infinit v hotelu Absolutum Boutique **** Holešovice. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, rehabilitace, psychologie zdraví, zvládání těžké stresové zátěže, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže,  ZTV (s prvky jógy a automasáží), tvorba antistresového wellness programu, konzultace/přednášky o wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Vedle těchto stránek spravuje Youtube kanál Zdraví posláním, facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi) a Instagram wellness_specialistka_sylvie.

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář