Co dělat: před, během a po masáži?

Vím, že většina mých klientů neví co dělat před masáží, během masáže a po masáži. Je tu pár věcí, které je dobré pro Vás jako klienty dodržovat. Následující body se týkají obecné přípravy Vás, jako klienta. Ale také Vám ukáží, jak by kvalitní procedura měla vypadat.
Vedle nich byste se určitě měli informovat jestli je pro Vás určitá masáž vůbec vhodná, vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu. Nebojte se mluvit o svém zdravotním stavu a zeptat se Vašeho ošetřujícího lékaře nebo vzdělaného maséra. Také byste měli ověřit jestli daný masér má kvalifikaci na typ masáže, který nabízí. Na tyto informace se můžete zeptat v každém dobrém masérském studiu na místě. Kde budou mít okopírované certifikáty daného maséra, které Vám mohou ukázat.

Následující informace čerpám ze své zkušenosti jako masérka ale i ze zkušeností jiných masérů. Odpovídají na otázku: Co dělat před, během a po masáži:

Před, během a po masáži:
1. Dostatečně pijte po celý den – před i po masáží.
2. Nepožívejte alkohol, ani jiné návykové látky v den masáže. Ano – před i po. Masáž nepříjemně znásobí účinek.
3. Pokud cítíte, že na Vás něco leze – nechoďte na masáž. Zhorší se to.
4. Holení je určitě lepší vykonat den před danou masáží. Také je to úcta k masérovi.
5. Přijďte na svou masáž včas, tedy alespoň 15 minut předem. Nikdo nechceme zbytečně spěchat.
6. Vysprchujte se před masáží (v práci, doma nebo v masérském studiu) vlažnou až teplou vodou. Je to nezbytnost a úcta k masérovi. Pokud trpíte velkými bolestmi svalů zkuste teplejší vodu a pravidelně doplňovat hořčík. Odložte šperky.
7. Po přivítání, probrání kontraindikací a Vašich očekávání od masáže (vždy řekněte na čem chcete pracovat: celkové uvolnění, záda, ramena, nohy.., pokud máte část těla, kam nechcete aby Váš masér sahal upozorněte na to – může to být například velmi citlivá/bolestivá oblast např.: na stehnech atd..). Poté Vás masér zavede do masérny a dá Vám čas na převléknutí. Svlékněte se do takové míry jaká Vám je příjemná.
8. Nevystavujte svého maséra morálnímu dilematu (a sebe riziku) – pokud máte kontraindikace najděte si maséra, který má kvalifikaci, na to Vás masírovat! Někteří by Vás mohli masírovat i bez potřebného vzdělání a to asi nechcete. Kvalitní masér ví, kdy masírovat a kdy ne. Pokud nevíte k jakému masérovi jít, vždy se můžete zeptat svého ošetřujícího lékaře. Pokud nemáte žádné chronické onemocnění nebo jiné stavy v zásadě můžete za jakýmkoli masérem. Více informací na toto téma najdete zde: Jak poznáte kvalitního maséra? Kontraindikace se dělí na celkové a částečné. A je k tomu lékařsky podložený důvod. Více informací najdete zde: Kontraindikace masáží

Před, během a po masáži:
9. Informujte svého maséra, jaké hmaty z právě probíhající masáže Vám jsou příjemné a jaké ne.
10. Pokuste se soustředit na probíhající masáž, zabraňte myšlenkám bloudit k nedodělaným úkolů, práci, povinnostem… Soustředěním se na masérovi ruce, tahy masáže a na to jak na Vás každý z nich působí… to  Vám pomůže k relaxaci těla i duše.
11. Odejděte na čas. Po Vás určitě jde někdo další a prodlužováním své masáže nedáte čas svému masérovi, aby se osvěžil a zregeneroval před další masáží. Věřte, že masér potřebuje těch 10-15 minut.

Před, během a po masáži:
12. Mluvte s masérem po masáži, řekněte co se Vám líbilo i nelíbilo. Každý potřebuje feedback. Napište kladnou recenzi, řekněte o masérovi přátelům nebo se objednejte na další masáž. V případě příšerného zacházení se nebojte o tom promluvit. Doporučuji v první řadě upřímnost k samotnému masérovi – přímo po masáži.
13. Je běžné a vhodné nechávat „dýško“ přímo masérovi. Podpoříte maséra a řekne mu to, že jste si masáž opravdu užili. Ideální čas na předání je během závěrečného zhodnocení. Pokud jste byli spokojeni. Můžete si rovnou domluvit další termín nebo dát najevo, že o to budete mít v budoucnu zájem u daného maséra. Například tím, že si zaznamenáte jeho jméno.
14. Pokud chcete naplno zažít benefity masáže, které se na Vašem těle budou projevovat v řádu hodin až dní. Uzpůsobte tomu svůj denní režim. Relaxujte.
15. Dostatečně pijte po celý den – před i po masáží.
16. Nepožívejte alkohol, ani jiné návykové látky v den masáže. Ano – před i po. Masáž nepříjemně znásobí účinek.

Body 1. až 6 a 13. až 15. můžete vztáhnout i na jiné wellness procedury např.: saunu a další. Doufám, že Vám tento článek pomůže si Vaši další masáž vychutnat ještě o něco víc!

Co by Vás mohlo zajímat:
Jak poznat kvalitního maséra?
Kontraindikace masáží

Zdroje:
vzdělání a zkušenost masérky. A zkušenosti dalších: Huffington post

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (Gastroradar). Masérka v síti Infinit Vysočany – hotel Step. Od ledna 2019 Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Studentka VOŠ oboru wellness a balneo. Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění. Zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy a boulderového lezení pro děti..

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář