Nebezpeční influenceři: youtubeři, instagrameři, blogeři – co o nich víte?

Jako Wellness specialistka tento trend ráda pozoruji. Na jednu stranu díky různým platformám dochází k předávání kvalitních informací od různých profesionálů v oboru, na druhou stranu dochází k předávání ne-kvalitních informací od nevzdělaných lidí, kteří se honí za označením influencer z důvodů „online slávy a finanční kompenzace“. Všechny osobnosti, kteří se prezentují online budu v tomto článku nazývat hromadně influencery – ať už jsou na jakékoli platformě.

Největším přínosem influencerů – ať už mají nebo nemají vzdělání v oboru o kterém mluví – podle mne je předávání inspirace a motivace. Záměrně neříkám předávání kvalitních informací! Za nebezpečné influencery považuji takové youtubery, instagramery, blogery a další, kteří se snaží prodat know-how / návod z oborů ze kterých nemají žádné oficiální vzdělání a nenamáhají se s doděláním vzdělání a dohledáním vědeckých studií podporující jimi předávaný obsah, rady a sliby!

 

 

Nejčastějšími příklady tohoto předávání ne-kvalitních informací – bez potřebného vzdělání v oboru – je bohužel oblast zdraví, wellness, fitness, zdravého životního stylu a prevence.

Mnoho influencerů začalo své kanály a stránky jako svůj online deníček, kde sdíleli co oni sami dělali a dělají, jak cvičí, co jí, jak zvládají různá onemocnění apod. A to je naprosto v pořádku, pokud:
– otevřeně mluví o svém nedostatku vzdělání a o tom, že jejich obsah a produkty vycházejí pouze a jen z jejich osobní zkušenosti
– nevydávají své tréninkové fitness / wellness plány, potravinové doplňky aj. k prodeji pro konzumenty k následování a dodržování (osobně si myslím, že člověk bez vzdělání v oboru by legálně neměl vydávat cokoli co by mohlo poškodit konzumenta – ať zůstanou u triček a placek)
– nevydávají své alternativní způsoby zvládání různých nemocí (veganství, potravinové doplňky aj.) za nejlepší cestu v boji s různými nemocemi

 

 

Proč ne-následovat rady, tipy a produkty influencerů bez vzdělání?
Řekněme například fitness knihy, diety a potravinové doplňky:
– znají pouze vlastní zkušenost, která se nemůže vztahovat na další lidi (může inspirovat, nemůže sloužit jako konkrétní návod pro další jedince – každý z nás má jiné geny, věk, váhu, fyzický a duševní stav a předpoklady aj.)
– nevzdělávají se v oboru – jejich rady a produkty mohou být neužitečné v horším případě nebezpečné
– nejde jim o předávání kvalitních informací, ale pouze o finance z reklam a prodeje a určitý „status“ – pokud by jim šlo o předávání kvalitních informací – vzdělávali by se

 

 

Jaké online influencery hledat? Co hledat na jejich platformě:
– vzdělání v oboru o kterém mluví – nejlépe s vyšší / vysokou školou nebo rekvalifikačním kurzem/y
– praxi v oboru
– vědecké studie podporující jejich názory, produkty aj.

 

 

Zde uvádím několik online influencerů s potřebným vzděláním v oboru zdraví, wellness, fitness, zdravého životního stylu a prevence (více najdete na youtube Zdraví posláním):
– samozřejmě tyto stránky – Zdraví posláním 🙂
– Tone It Up – cvičení
– Athlean-X – fyzioterapie a cvičení
– Fyzioklinika – fyzioterapie a cvičení
– BobBrad – fyzioterapie a cvičení
– GoneAdventuring pilates – pilates
– Doctor Mike – medicína
– Dr Janelle Sinclaire – duševní zdraví
– Ted – projevy od odborníků z různých oborů
– Mayo clinic – medicína
– Abbey Sharp – stravování
– Pick Up Limes – stravování
– Lukáš Roubík – stravování
– Andrea Mokrejšová – stravování

 

Doufám, že Vám tento článek pomůže ve Vašem rozhodování, o tom jaké praktiky a techniky zavedete do svého života po sledování různých influencerů! Samozřejmě nemohu nepodotknout, že online následování rad a tréninků se nikdy v individualizaci nevyrovná osobní konzultaci nebo osobnímu tréninku. Proto, pokud máte jakýkoli zdravotní problém doporučuji v první řadě osobní konzultaci s odborníkem v oboru.

 


 

Upozornění:
Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář