Můj život s jógou + jógová inspirace

Ráda bych Vám přiblížila jak jsem se dostala k józe, kde jsem cvičila, kde jsem učila a jaký jóga měla vliv na můj život a v určitých aspektech stále má. A hlavně spousta inspirace!

Ke komu jsem ráda chodila cvičit:

– Katka Bílková, Michal Večeřa, Vladimír Mikuláš – Energy studio
– Karma yoga, lekce za 89kč (klidnější a méně náročné oproti Energy studiu)

Kde jsem učila dětskou a rodinnou jógu:
– dětská a rodinná jóga – školní rok v pražské ZŠ, Energy studio
– dětská jóga a základy lezení na umělé stěně – děti, teambuilding pro dospělé, dětský příměstský tábor

Mé jógové začátky, kam jsem chodila cvičit:
Joga mi přijde jako jediné cvičení, při kterém se po odchodu budete cítit asi 10x líp, než když jste tam přišli! A to ne stylem, všechno mne bolí -> to je dobře.. Yoga redukuje stres a pozitivně ovlivňuje emoce. Takže, když je Vám na nic, jste po rozchodu, nebo před velkou zkouškou ve škole, jděte na jogu!! Naštěstí pro mne jsem jogu znovu objevila po mém propadnutí u maturity. Kdybych nechodila na jogu, během toho léta, tak bych se snad z toho stresu zbláznila!

Moje první lekce po X letech, to osudné a příšerné léto se konala díky Reebok akci – Live with fire – u Katky Bílkové, která učí v Energy studiu. Mimo jogy zde byl i: cross fit, joga, street dance.. a  Les Mills – to ještě chci zkusit!
Lekce trvala asi 60 minut. Prvních 30 minut bylo naprosto vražedných, ale potom se můj fyzický i duševní stav začal zlepšovat a zlepšovat, až jsem na konci odcházela s pocitem, že ke Katce Bílkové určitě začnu chodit! A to vemte v úvahu, že ten den bylo asi 35 stupňů Celsia, musela jsem tam jet přes půl Prahy a stejně mne to totálně nadchlo!!!

Již před několika lety jsem párkrát navštívila jogu a bavilo mne to – nebo se mi spíš líbil ten dobrý pocit po cvičení 🙂 Ale nějak jsem u toho nevydržela, hlavně protože v té době jsem nehledala takový únik od stresu. Určitě doporučuji zkusit každému, kdo potřebuje klid (hlavně mysli) a fyzickou aktivitu v jednom! Obecně bych řekla, čím víc ve stresu jste tím méně náročná jóga Vám bude stačit k uvolnění  mysli.

Když jsem před maturitou byla hodně ve stresu, stačila mi k uvolnění lekce v Karma studiu, lekce zde jsou tak akorát náročné, abyste se nezapotili (alespoň pro mne – sportuji od dětství). Poté jsem kombinovala Hatha a Power yogu, obojí alespoň jednou týdně. Do Karma yoga studia jsem chodila na Yin yogu k Evě Táborské a do Energy studiu ke Katce Bílkové – lekce dají opravdu zabrat – sprcha a ručník na cvičení byly nevyhnutelné. 😉 Skvělé lekce v Energy studiu vede Katka Bílková, Vladimír Mikuláš – power jóga nebo Marek Petráček – párovou jógu. Koho někdy navštivte: Slovensko – Zdeno Yogi, NY – Matthew Lombardo, Jessica Stickler, Twee Merrigan 😉

Jděte na lekce, choďte alespoň jednou týdně pravidelně k Vašemu oblíbenému lektorovi cvičte doma – najděte si sestavu na ráno nebo na lepší usínání, co budete zrovna potřebovat. Kromě inspirace ve výše uvedených videí se můžete proklikat i na instruktážní videa, třeba u Tary Stiles nebo na kanálu Body Rock najdete skvělé lekce. Viz inspirace níže v článku.

Jóga jako redukce stresu a pláč:
Naše těla ukládají negativní emoce, proto nám pohyb pomáhá jak fyzicky tak psychicky. Proto je tak těžké pro obézní lidi zhubnout, protože když začnou s dietou, tak kromě změny jídelníčku a změny sportovních návyků se zároveň začnou ozývat staré rány a traumata. Pokud při cvičení jógy nebo i jiné fitness aktivitě začnete plakat, je to pravděpodobně dle sportovních psychologů Vaše vyčerpané a vystresované tělo volající po zpomalení a zpracování traumat nebo jiných hluboko pohřbených negativních zážitků. Dovolte si plakat, plakejte kdykoli kdy jen trochu můžete – pokud v sobě budete tyto emoce dusit nakonec Vás stejně dostihnou a budou ještě intenzivnější, až Vás úplně ochromí. V takovém případě už si nebudete moci pomoci sami, protože to už bude moc bolestivé. Nezbyde Vám nic, než vyhledat odbornou pomoc – psychologa/psychoterapeuta. (Mluvím z vlastní zkušenosti)
Více o tomto fenoménu: Equinox

Po třech letech intenzivního cvičení jógy, učení dětské a rodinné jógy a několika náročných životních krizí se mi po józe při relaxaci začal objevovat pláč a složité emoce. Více o tom, čím jsem prošla zde. Jóga ve mě zůstala a někdy se k praxi jógy, jako k učení vrátím. Zatím se mi podařilo najít masáže, kde aplikuji mnohé z jógy a mohu inspirovat své klienty, tak jak jsem to dělala u jógy.


JÓGOVÁ INSPIRACE:

Knihy:
– Jóga fakta a mýty – William J. Broad – knížka rozebírá historii jógy rozebírá mýty a legendy obklopující jógu a uvádí je za pomoci vědeckých výzkumů na pravou míru
– Buddhova kniha o stresu od Josepha Emeta – o stresu a meditativních technikách jeho zvládání
– Jóga – umění pozornosti – Elena Browerová a Ericou Jagová
– Medical yoga – anatomicky správné cvičení – Christoph Wolff, Eva Hager-Forstenlechner, Christian Larsen
– Jóga anatomie – Leslie Kaminoff, Amy Matthews

Proč byste měli začít:
jóga jako lék
10 benefitů jógy
další pozitivní zdravotní dopady jógy na tělo

Jóga a výzkum:
studie na Harvardu – jóga jako regulátor stresu, úzkosti a deprese

Yoga a muži:

Benefity pro muže
10 jógových pozic pro muže

Yoga a senioři:
Benefity pro seniory

Mini meditace:
1 min meditace

Inspirativní a výuková videa – jednotlivci:
Následující videa předkládám čistě k inspiraci v józe nejde o výkony, ale o souznění s vlastním tělem. Za některými výkony, které vidíte jsou měsíce, až roky tréninku. V józe jde o pomalý postup. Není kam spěchat. Poslouchejte své tělo.

Yoga with Adriene – inspirace a výuková videa: více druhů jógy
Tara Stiles – inspirace i výuková videa: jemná jóga
Dylan Werner – inspirace i výuková videa:  Forest falls
Equinox – inspirace i výuková videa:  ranní praxe
Equinox – párová jóga: Acro yoga
Impossible – Ashtanga

 

 

 

 

 

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (dříve známý jako Gastroradar). Masérka v síti Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Studentka VOŠ oboru wellness a balneo. Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění. Má zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy aj. Vedle těchto stránek Zdraví posláním spravuje Youtube kanál Zdraví posláním a facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga a Wellness masáže.

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář