Krize a jak ji správně řešit? Kontakty na odborníky.

Těžký stres, krize? Nevíte co dál?

Špatně se Vám ráno vstává? S velkým úsilím zvládáte věci, které pro Vás dřív nebyly problém? Zasahují nebo Vás dokonce ochromují návaly silných emocí a Vy nevíte jak si s nimi poradit, ať už je to smutek, úzkost, vztek, nezvladatelná bolest….?

Je Vám špatně, i když všechny běžné prohlídky vycházejí bez nálezu? Chcete si ublížit nebo lidem ve Vašem okolí?
Zažíváte něco co byste nenazvali normou a zasahuje Vám to do života?

Děje se Vám něco jakoby z jiného světa? Máte nebo znáte někoho kdo má halucinace/bludy – neexistující hlasové a obrazové vjemy – mumlání, nelogická a obsahově nesourodá řeč, napadání dalších lidí s nelogickými výkřiky, přesvědčení o novém řádu věcí – blížící se katastrofa..

 

Buď zavolejte 155 nebo si nechte poradit na speciálně na tyto problémy zaměřených místech.
Ať už se to děje Vám nebo někomu ve Vašem okolí – nechte si pomoc, každá krize se dá zmírnit nebo vyřešit a není žádná ostuda se za sebe nebo někoho postavit! Některá tyto místa jsem sama navštívila a o dalších jsem slyšela pozitivní ohlasy. Držím Vám palce!

 

Nejste blázen, ale poslali Vás na psychiatrii?
Jak bylo napsáno výše, na psychiatrii se léčí různé druhy stavů a onemocnění. V případě, že se nepovede najít fyzickou příčinu. Například fyzické bolesti – bolí Vás často a několik měsíců žaludek, máte velké problémy s trávením, na gastroenterologii nic nenajdou. Problém tedy nebude ve špatném fungování Vašeho žaludku, ale v nervových spojeních, které reagují na pokyny z Vašeho mozku. Bolest přeci jen vychází z našeho mozku.
Jsme zvyklí léčit fyzické tělo, ale mozek je řídícím orgánem. I ten si zasluhuje péči. Psychiatrické nemoci nemají ještě naprosto jasný původ, ale vědci se schodují, že jde o kombinaci genetické zátěže, výchovy a stresové zátěže v životě člověka. Je to komplexní a nemoc vznikne, když se několik zmíněných faktorů sejde.

Pokud Vás tedy poslali na psychiatrii, možná potkáte člověka, kterého byste označili za „blázna“: mumlá si pro sebe, třese se atd.. Myslete na to, že tento člověk je nemocný a když sedí vedle Vás v ordinaci, tak se jde léčit, aby se těchto ostrakizujících příznaků zbavil a mohl  opět normálně fungovat. Považujete takový přístup za bláznovství?

Pokud si říkáte, že Vás přece jen bolí břicho nebo Vaše problémy nestojí za to řešit – myslete na to, že není odvahou vše vydržet, odvahou je přiznat si, že potřebujete pomoci a nechat si pomoci. Dokud to jde.

 Kam můžete zavolat nebo zajít a poradí Vám co dál:

 

1. Ambulantní péče, krizová intervence:
– Nonstop: tel. linka důvěry i ambulantní ošetření v Centru krizové intervence (CKI) v Psychiatrické nemocnici Bohnice – kde Vás čeká pohovor s psychologem nebo psychiatrem bez nutnosti objednání, poradí Vám co dál, poskytne kontakty na další odborníky, je tu i možnost hospitalizace: Krizové centrum Bohnice

– terénní i ambulantní péči, najdete v CDZ, čeká Vás několik odborníků na jednom místě, bez objednání s non-stop linkou, oproti CKI by mělo CDZ mimo poradenství poskytnout ambulantní/terénní program pomoci na místě – např.: docházková terapie, začlenění do společnosti po hospitalizaci..: Centrum duševního zdraví

 

Na výše popsaná místa můžete vyrazit bez objednání, ambulantně Vás ošetří a doporučí další postup. Mohou Vám předepsat i léky a předají Vám kontakty na docházkovou péči. Mohou doporučit i hospitalizaci. V provozu jsou i krizové telefonní linky.

 

 

2. Dlouhodobá docházková péče:
– Centra poskytující dlouhodobou docházkovou péči, možnost platby z Vašeho pojištění nebo přímo Vámi, nutnost objednání: Ambicare, Hélio
– Docházková péče i forma denního stacionáře: Psychosomaticka klinika Eset
– Docházková péče, denní stacionář, krizové centrum, zaměstnání i bydlení: Fokus Praha

Pro dlouhodobou péči
u psychoterapeuta budete pravděpodobně muset obvolat více míst, protože je celkem těžké najít si místo, kde budete tzv. „na pojišťovnu“. Ale jde to! V soukromé sféře je to lehčí.  Pokud máte diagnostikované duševní onemocnění dala bych si pozor, aby psychoterapeut, kterého si vyberete měl vedle psychoterapeutického kurzu i vysokoškolské vzdělání psychologa nebo/a psychiatra.

 

 

Na základě výše popsaného rozdělení v případě těžké krize doporučuji jakékoli místo, které je blízko a má otevřeno ve chvíli potřeby. Pokud jde o život a stav je vážný doporučuji zavolat 155 nebo se dopravit (nebo někoho) rovnou do CKI v Bohnicích nebo do jiného krizového centra!

 

 

Četba na Zdraví posláním – kategorie Duševní zdraví, kde najdete například tyto články:
– Má Absolventská práce na téma patologického stresu, deprese a medical-wellness možnosti jejich zvládání
– Seberozvoj i sebepéče: 3 výhody psychologie / psychoterapie slovem
– Můj wellness deník
– Jak nepřibrat přes svátky?
– Zachovejte si přes Vánoce duševní zdraví
– 3 nejdůležitější tipy pro zdravé hubnutí a vytvoření zdravého životního stylu
– Psychohygiena před zkouškami
– Má Absolventská práce na téma patologického stresu, deprese a medical-wellness možnosti jejich zvládání
– Povinná četba při zvládání patologického stresu, deprese, bipolární afektivní poruchy aj. – pro nemocné i blízké
– To co Vám říká se Vás netýká
– Vytvořte si antistresový plán a zvládněte stres
– Pomoc, krize, antidepresiva
– Má medical-wellness strategie prevence relapsu BAP
– NUDZ a studie AKTIBIPO 400
a další..

 

 

 

Držím Vám palce!


Co by Vás mohlo zajímat:
NUDZ: Jak se chovat k člověku projevující sebevražedné myšlenky a sklony

Pokud potřebujete místo na přespání: Klášter Broumov

 

Upozornění:
Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kde v současnosti pracuji?
V Bomton wellness studiu – v 5* hotelu Jalta,  kde se věnuji masážím a wellness přístrojovým ošetřením – rázové vlně, biostimulačnímu laseru a přístrojové lymfodrenáži.

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem pražskou vyšší odbornou školu – obor Wellness-Balneo. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů , základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, ale i s prvky jógy a s technikami automasáží), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář