Krize a jak ji řešit? Kontakty na odborníky.

Těžký stres, krize? Nevíte co dál?
Špatně se Vám ráno vstává? S velkým úsilím zvládáte věci, které pro Vás dřív nebyly problém? Zasahují nebo Vás dokonce ochromují návaly silných emocí a Vy nevíte jak si s nimi poradit, ať už je to smutek, úzkost, vztek, nezvladatelná bolest….?
Je Vám špatně, i když všechny běžné prohlídky vycházejí bez nálezu? Chcete si ublížit nebo lidem ve Vašem okolí?
Zažíváte něco co byste nenazvali normou a zasahuje Vám to do života? Děje se Vám něco jakoby z jiného světa? Máte nebo znáte někoho kdo má halucinace/bludy – neexistující hlasové a obrazové vjemy – mumlání, nelogická a obsahově nesourodá řeč, napadání dalších lidí s nelogickými výkřiky, přesvědčení o novém řádu věcí – blížící se katastrofa..

Buď zavolejte 155 nebo si nechte poradit na speciálně na tyto problémy zaměřených místech. Ať už se to děje Vám nebo někomu ve Vašem okolí – nechte si pomoc, každá krize se dá vyřešit, všechny tyto problémy se dají vyřešit a není žádná ostuda se za sebe nebo někoho postavit! Některá tyto místa jsem sama navštívila a o dalších jsem slyšela pozitivní ohlasy. Držím Vám palce!

Nejste blázen, ale poslali Vás na psychiatrii?
Jak bylo napsáno výše, na psychiatrii se léčí různé druhy stavů a onemocnění. V případě, že se nepovede najít fyzickou příčinu. Například fyzické bolesti – bolí Vás často a několik měsíců žaludek, máte velké problémy s trávením, na gastroenterologii nic nenajdou. Problém tedy nebude ve špatném fungování Vašeho žaludku, ale v nervových spojeních, které reagují na pokyny z Vašeho mozku. Bolest přeci jen vychází z našeho mozku.
Jsme zvyklí léčit fyzické tělo, ale mozek je řídícím orgánem. I ten si zasluhuje péči. Psychiatrické nemoci nemají ještě naprosto jasný původ, ale vědci se schodují, že jde o kombinaci genetické zátěže, výchovy a stresové zátěže v životě člověka. Je to komplexní a nemoc vznikne, když se několik zmíněných faktorů sejde.
Pokud Vás tedy poslali na psychiatrii, asi potkáte člověka, kterého byste označili za blázna: mumlá si pro sebe, třese se atd.. Myslete na to, že tento člověk je nemocný a když sedí vedle Vás v ordinaci, tak se jde léčit, aby se těchto ostrakizujících příznaků zbavil a mohl fungovat normálně. Považujete takový přístup za bláznovství? Pokud si říkáte, že Vás přece jen bolí břicho – myslete na to, že není odvahou vše vydržet, odvahou je přiznat si, že potřebujete pomoci a nechat si pomoci. Dokud to jde.1. Kam můžete zavolat nebo zajít a poradí Vám co dál:

Ambulantní péče, krizová intervence:
– Nonstop: tel. linka důvěry a Centrum krizové intervence(CKI) – kde Vás čeká pohovor s psychologem nebo psychiatrem bez nutnosti objednání, poradí Vám co dál, poskytne kontakty na další odborníky, možnost hospitalizace: Krizové centrum Bohnice
– terénní i ambulantní péči, najdete v CDZ, čeká Vás několik odborníků na jednom místě, bez objednání s non-stop linkou, oproti CKI by mělo CDZ mimo poradenství poskytnout ambulantní/terénní program pomoci na místě – např.: docházková terapie, začlenění do společnosti po hospitalizaci..: Centrum duševního zdraví

Dlouhodobá docházková péče:
– Centra poskytující dlouhodobou docházkovou péči, možnost platby z Vašeho pojištění nebo přímo Vámi, nutnost objednání: Ambicare, Hélio
– Docházková péče i forma denního stacionáře: Psychosomaticka klinika Eset
– Docházková péče, denní stacionář, krizové centrum, zaměstnání i bydlení: Fokus Praha

Na základě výše popsaného rozdělení v případě těžké krize doporučuji jakékoli místo, které je blízko a má otevřeno ve chvíli potřeby. Pokud jde o život a stav je vážný doporučuji 155 nebo se dopravit (nebo někoho) rovnou do CKI v Bohnicích nebo do jiného krizového centra!

Pro dlouhodobou péči u psychoterapeuta budete muset obvolat více míst, protože je celkem těžké najít si místo, kde budete tzv. „na pojišťovnu“. Ale jde to! V soukromé sféře je lehčí najít volné místo.  Pokud máte diagnostikované duševní onemocnění dala bych si pozor, aby psychoterapeut, kterého si vyberete měl vedle psychoterapeutického kurzu i vysokoškolské vzdělání psychologa nebo/a psychiatra.

 

Co by Vás mohlo zajímat:
NUDZ: Jak se chovat k člověku projevující sebevražedné myšlenky a sklony

http://www.upsychiatra.cz/jak-si-vybrat-psychoterapeuta/
Zajímavá je tato iniciativa věnující se duševnímu zdraví i nemoci, poskytující primární prevenci pro školy: Blázníš, no a?
Pokud potřebujete místo na přespání: Klášter Broumov


2. Četba na Zdraví posláním, tyto články zde v kategorii Žít zdravě:
Srdeční koherence
Neúspěch
Rozchod
Proč by si každý měl popovidat…s psychoterapeutem
Psychohygiena před zkouškami
To co Vám říká se Vás netýká
Jak přijít o lásku a nezbláznit se
Hospitalizace
Pomoc, krize, antidepresiva
Psychiatrická nemocnice Bohnice
Syndrom vyhoření
Osobní wellness program
NUDZ a studie AKTIBIPO 400
Terapie RUŠ
Stres
Stres, trochu vědecky
..


3. V kategorii Seberozvoj četbou – tipy na knihy, která Vás podpoří!

Držím Vám palce!

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (dříve známý jako Gastroradar). Masérka v síti Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Studentka VOŠ oboru wellness a balneo. Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění. Má zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy aj. Vedle těchto stránek Zdraví posláním spravuje Youtube kanál Zdraví posláním a facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga a Wellness masáže.

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář