Kontraindikace masáže – kdy Vám masáž může ublížit!

V každé masérské škole se věnuje část výuky právě kontraindikacím masáže. Jako maséři musíme vědět, kdy není vhodné masírovat. To, že jsou kontraindikace masáže často ignorovány ze strany masérů, ale i klientů je bohužel realita.. Měli byste vědět, proč kontraindikace není vhodné ignorovat!

 

Pokud se Vás před masáží – ani na recepci ve studiu ani přímo Váš masér nezeptá na následující kontraindikace masáží – utíkejte a nenechte na sebe sáhnout! Chápu, že všichni chceme ulevit od bolesti nebo od stresu a třeba se Vám nikdy nic po masáži nestalo. Vše je jednou poprvé a jsem si jistá, že kdyby se rozjezd nemoci nebo její zhoršení vystopoval k masérovi, který Vás neinformoval o možných rizicích, určitě byste nebyli nadšení.
Berte své zdraví zodpovědně a hledejte maséry, kteří Vaše zdraví berou jako důležitější hodnotu než finance z odmasírovaných hodin. Masáž je přece od toho, aby Vám po ní bylo lépe! Kontraindikace se lehce mění pro každý typ masáže (sportovní rekondiční, breussova, indická masáž hlavy..), níže jsou vypsané téměř všechny kontraindikace pro masáže, které sama nabízím. Seznam najdete na konci článku. Blíže Vám poradí kvalitní masér.

Upozornění: Masér není lékař, proto je opravdu důležité svolení od Vašeho lékaře – pokud máte chronické onemocnění, utrpěli jste vážný úraz nebo se jakkoli jinak léčíte! Dále se ujistěte jestli můžete na masáž i do wellness nebo pouze do zdravotnických zařízení.

 

 

CELKOVÉ kontraindikace masáže – kdy NEchodit na masáž:
Některá následující chronická onemocnění může masírovat pouze zdravotní masér – spadající pod zdravotnictví. Vždy se informujte u svého lékaře specialisty, který Vám potvrdí vhodnost masáže pro Váš konkrétní případ a často poradí i kontakty na zdravotní maséry. Může povolit i masáže mimo oblast zdravotnictví.

Po masáži, která Vám nebyla doporučena vzhledem k Vašemu současnému onemocnění a stavu se u následujících onemocnění může projevit zhoršení Vašeho zdravotního stavu!
– infekční onemocnění (i pocit počínající nemoci) – masáž rozproudí krev a lymfu, tím nemoc roznese po těle
– akutní zánět v těle – masáž rozproudí krev a lymfu, nemoc se roznese po těle
– bolestivé stavy po nehodách / operacích
– onkologické onemocnění – může dojít k rakovinotvornému bujení
– stavy vyžadující klid na lůžku – prohloubení stávajícího stavu
– pergamenová kůže – může dojít k poškození celistvosti kůže
– pokročilejší formy osteoporózy – může dojít ke zlomenině
– vyšší stupně artrózy – může zhoršit stav nemoci
– při hemofilii – může zhoršit stav nemoci
– v den nadměrné fyzické námahy – může prohloubit pocit vyčerpání
– při stavu vyčerpanosti – může prohloubit pocit vyčerpání
– po těžkém jídle, min 2 hodiny – může Vám být špatně od žaludku
– při intoxikaci – prohloubí intoxikaci, zvýší riziko rizikového chování
– bechtěrevovo onemocnění – může zhoršit stav nemoci
– po operaci plotének
– při těhotenství a šestinedělí – může dojít k rizikovému těhotenství, až potratu, těhotenská masáž je vhodná pouze v druhém trimestru

 

ČÁSTEČNÉ kontraindikace masáže – na co byste měli upozornit Vašeho maséra:
Může masírovat i nezdravotnický masér.
Nikdy si nedávejte celkovou masáž najednou, přidejte větší časové rozestupy př.: 1x za 14 dní
Všechna chronická onemocnění:
– vysoký krevní tlak,
– cukrovka – vyšší cukr
– zelený zákal
– epilepsie
– křečové žíly – masáž pouze horní poloviny těla a plosky nohy
– menstruace – masáž pouze horní pol. těla a plosky nohy
– alergie na masážní prostředky př.: éterické oleje..

 

Potvrzení od doktora přineste vždy:
Během masáže může dojít ke zhoršení stavu, při následujících stavech/onemocněních. Může masírovat i nezdravotnický masér.
– pokud máte celkovou kontraindikaci
– používání inzulínu při cukrovce,
– při zeleném zákalu,
– při epilepsii,
– při psychiatrické a neuropsychické léčbě – obzvlášť během stresového období a relapsu,
– bolestivé i nebolestivé stavy po nehodách / operacích..

Masáž v působení na tělo supluje cvičení. Z lehátka nespěchejte se vstáváním, může se Vám zatočit hlava a ztratíte rovnováhu, to není zrovna ideální konec masáže. Po masáži byste měli uzpůsobit svůj denní program nenáročným činnostem a pít dostatečné množství vody. Po masáži Vás mohou i zlehka bolet svaly druhý den. Pokud máte jakoukoli extrémní reakci, konzultujte svého maséra nebo lékaře.

 

Akutní bolest a masáž
Při zatuhnutí svalů přes noc (bez historie úrazu/nehody) do např.: nemožnosti pohybu hlavy a krku s bolestivostí .. doporučuji dva až tři dny teplé obklady + hořčík + lehké protahování s hlubokým nádechem a výdechem a klid, po zlepšení masáž, pokud nedochází ke zlepšení navštivte fyzioterapeuta, neurologa nebo obecného lékaře..

 

 

Výše popsaný seznam kontraindikací je neúplný. Vždy se informujte v kontextu svého onemocnění na možnosti masáže a její kladný/negativní dopad na Vás – u Vašeho lékaře!
Čerpala jsem z masérských kurzů, mého dalšího vzdělávání a zkušeností.
Konzultovala jsem s:
Mgr. Petrou Šmídovou fyzioterapeutkou z týmu Rehabilitace.info
Robertem Al Arefem zakladatelem masérské školy EduSpa college a bývalým učitelem anatomie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy

 Kde masíruji, mé vzdělání a další informace ze světa masáží najdete v kategorii Autoři a na mém masérském fb: Wellness masáže


Co by Vás mohlo zajímat:
Jak poznáte kvalitního maséra?
Kdy nechtít éterické oleje/aromamasáž?
Regenerace a rehabilitace – stres, bolest, únava a nachlazení – pomoc u Vás doma

Diplomovaná wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorkavíce než 200 článků. Masérka v síti Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, rehabilitace, psychologie zdraví, zvládání těžké stresové zátěže, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby:
Masáže,  ZTV (s prvky jógy a automasáží), přednášky o wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Vedle těchto stránek spravuje Youtube kanál Zdraví posláním, facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi) a Instagram Sylvia’s wellness.
Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář