Kontraindikace masáže – kdy Vám masáž může ublížit!

V každé masérské škole se věnuje část výuky právě kontraindikacím masáže. Jako maséři musíme vědět, kdy není vhodné masírovat. To, že jsou kontraindikace masáže často ignorovány ze strany masérů, ale i klientů je bohužel realita.. Měli byste vědět, proč kontraindikace není vhodné ignorovat!

 

Pokud se Vás před masáží – ani na recepci ve studiu ani přímo Váš masér nezeptá na následující kontraindikace masáží – utíkejte a nenechte na sebe sáhnout! Chápu, že všichni chceme ulevit od bolesti nebo od stresu a třeba se Vám nikdy nic po masáži nestalo. Vše je jednou poprvé a jsem si jistá, že kdyby se rozjezd nemoci nebo její zhoršení vystopoval k masérovi, který Vás neinformoval o možných rizicích, určitě byste nebyli nadšení.
Berte své zdraví zodpovědně a hledejte maséry, kteří Vaše zdraví berou jako důležitější hodnotu než finance z odmasírovaných hodin. Masáž je přece od toho, aby Vám po ní bylo lépe!
Upozornění: Masér není lékař, proto je opravdu důležité svolení od Vašeho lékaře – pokud máte chronické onemocnění, utrpěli jste vážný úraz nebo se jakkoli jinak léčíte! Dále se ujistěte jestli můžete na masáž i do wellness nebo pouze do zdravotnických zařízení.

 

 

CELKOVÉ kontraindikace masáže – kdy NEchodit na masáž:
Vybraná následující celková chronická onemocnění může masírovat pouze zdravotní masér – spadající pod zdravotnictví. Některé celkové stavy a onemocnění se vzhledem k riziku nemasírují vůbec.
Vždy se informujte u svého lékaře specialisty, který Vám potvrdí vhodnost masáže pro Váš konkrétní případ a často poradí i kontakty na zdravotní maséry. Může povolit i masáže mimo oblast zdravotnictví. V takovém případě přinesete potvrzení od lékaře. Po masáži, která Vám nebyla doporučena vzhledem k Vašemu současnému onemocnění a stavu se u následujících onemocnění může projevit zhoršení Vašeho zdravotního stavu!

– infekční onemocnění (i pocit počínající nemoci) – masáž rozproudí krev a lymfu, tím nemoc roznese po těle
– akutní zánět v těle – masáž rozproudí krev a lymfu, nemoc se roznese po těle
– bolestivé stavy po nehodách / operacích
– onkologické onemocnění – může dojít k rakovinotvornému bujení
– stavy vyžadující klid na lůžku – prohloubení stávajícího stavu
– pergamenová kůže – může dojít k poškození celistvosti kůže
– pokročilejší formy osteoporózy – může dojít ke zlomenině
– vyšší stupně artrózy – může zhoršit stav nemoci
– při hemofilii – může zhoršit stav nemoci
– v den nadměrné fyzické námahy – může prohloubit pocit vyčerpání
– při stavu vyčerpanosti – může prohloubit pocit vyčerpání
– po těžkém jídle, min 2 hodiny – může Vám být špatně od žaludku
– při intoxikaci – prohloubí intoxikaci, zvýší riziko rizikového chování
– bechtěrevovo onemocnění – může zhoršit stav nemoci
– výhřez meziobratlové ploténky
– při těhotenství a šestinedělí – může dojít k rizikovému těhotenství, až potratu, těhotenská masáž je vhodná pouze v druhém trimestru

 

Potvrzení od lékaře přineste vždy:
Během masáže může dojít ke zhoršení stavu, při následujících stavech/onemocněních.

– pokud máte celkovou kontraindikaci
– používání inzulínu při cukrovce,
– při zeleném zákalu,
– při epilepsii,
– při psychiatrické a neuropsychické léčbě – obzvlášť během stresového období a relapsu,
– bolestivé i nebolestivé stavy po nehodách / operacích..

 

ČÁSTEČNÉ kontraindikace masáže – na co byste měli upozornit Vašeho maséra:
Může masírovat i nezdravotnický masér.
Nikdy si nedávejte celkovou masáž najednou, ale např. pouze horní polovinu těla / dolní polovinu těla. Přidejte větší časové rozestupy př.: 1x za 14 dní

Všechna chronická onemocnění:
– vysoký krevní tlak,
– cukrovka – vyšší cukr
– zelený zákal
– epilepsie
– křečové žíly – masáž pouze horní poloviny těla a plosky nohy
– menstruace – masáž pouze horní pol. těla a plosky nohy
– alergie na masážní prostředky př.: éterické oleje..

 

Masáž v působení na tělo supluje cvičení. Z lehátka nespěchejte se vstáváním, může se Vám zatočit hlava a ztratíte rovnováhu, to není zrovna ideální konec masáže. Po masáži byste měli uzpůsobit svůj denní program nenáročným činnostem a pít dostatečné množství vody. Po masáži Vás mohou i zlehka bolet svaly druhý den. Pokud máte jakoukoli extrémní reakci, konzultujte svého maséra nebo lékaře.

 

Akutní bolest po masáži
Nejčastěji se zatuhnutí svalů např. v oblasti krční páteře projeví, pokud po masáži nebudete odpočívat, ale budete sportovat, vystavíte masírovanou část těla chladu nebo horku aj.

Při zatuhnutí svalů přes noc (bez historie úrazu/nehody) do např.: nemožnosti pohybu hlavy a krku s bolestivostí doporučuji dva až tři dny teplé obklady + hořčík + lehké protahování (s hlubokým nádechem a výdechem) a klid, po zlepšení masáž, pokud nedochází ke zlepšení navštivte fyzioterapeuta, neurologa nebo obecného lékaře..

 

 

Výše popsaný seznam kontraindikací je neúplný. Vždy se informujte v kontextu svého onemocnění na vhodnost návštěvy maséra mimo obor zdravotnictví / maséra ve zdravotnictví, než půjdete na masáž.


Čerpala jsem z masérských kurzů, mého dalšího vzdělávání a zkušeností v oboru.
Konzultovala jsem s:
Mgr. Petrou Šmídovou fyzioterapeutkou z týmu Rehabilitace.info
Robertem Al Arefem zakladatelem masérské školy EduSpa college a bývalým učitelem anatomie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy

Kde masíruji, mé vzdělání a další informace ze světa masáží najdete v kategorii Autoři a na mém masérském fb: Wellness masáže

 


 

Co by Vás mohlo zajímat:
Jak poznáte kvalitního maséra?
9 mýtů o masážích, kterým možná věříte
Kdy nechtít éterické oleje/aromamasáž?
Regenerace a rehabilitace – stres, bolest, únava a nachlazení – pomoc u Vás doma
Má Absolventská práce na téma zvládání patologické stresové zátěže a deprese

Diplomovaná wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka v saunovém světě Infinit v hotelu Absolutum Boutique **** Holešovice. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, rehabilitace, psychologie zdraví, zvládání těžké stresové zátěže, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže,  ZTV (s prvky jógy a automasáží), tvorba antistresového wellness programu, konzultace/přednášky o wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Vedle těchto stránek spravuje Youtube kanál Zdraví posláním, facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi) a Instagram wellness_specialistka_sylvie.

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář