Jak se naučit cizímu jazyku?

Jak se naučit cizímu jazyku téměř bezbolestně?
Obklopte se doma jazykem! Tipy na samostatné učení i kvalitní kurzy v Praze, to vše v tomto článku. Jednou za čas vyjeďte do země původu Vámi zvoleného jazyka a nechte na sebe působit jazyk ze všech stran!

Zadejte do Seznamu jakékoli heslo, třeba Halloween – vyjede asi 10 odkazů – tak to je téměř s každým heslem co tam zadáte, jděte na google.cz a stejné heslo zadejte tam – vyjedete tam 100x větší množství!! Teď si představte, co všechno vyjede když tam zadáte heslo v angličtině! Cizí jazyk je cesta k tisícům a milionům vědomostí – knih, seriálů, kurzů a zemí!

Pro rodiče – co můžete udělat pro své děti:
Obklopte své děti jazykem – do puberty máte šanci zapsat jim jazyk do stejného jazykového centra v mozku, kde se ukládá i mateřský jazyk – nebude překládat, ale myslet v jazyce.
Od puberty se jazyk začne ukládat do jiné části mozku a dojde k nutnému překládání… co chcete říct.. Proto je težší – ne nemožné – pro dospělé se naučit cizí jazyk.
Mluvte na Vaše děti cizím jazykem, pouštějte jim filmy i hudbu v jiném jazyce. Když se Vám nepodaří je rozmluvit v jiném jazyce, alespoň se Vám možná povede probudit v nich zájem o cizí jazyky!

Jak se naučit cizímu jazyku sami?

1. MLUVTE: Anglická konverzace v Oxford House mi ohromně pomohla se speakingem a také s gramatikou v menší míře. Vzhledově (zázemí a učebny) a organizačně je Oxford House na nejvyšší úrovni v Praze – věřte byla jsem na hodně kurzech, minimálně na ukázkových hodinách! Během dvou let jsem se díky Oxford House posunula z úrovně A2 na B2.
Aj zdarma:
Jednou týdně se v centru Prahy koná super akce Speak Easy, kde se krásně seznámíte se spoustou nových lidí (studentů, erasmáků i spoustou již pracujících lidí, kteří si chtějí udržovat nebo naučit jazyk) a procvičíte u stolů označených vlaječkou nejen angličtinu! Bližší info najdete na fb Speak Easy.

2. ČTĚTE ZJEDNODUŠENÉ ČETBY: (pro mne to nebyl velký problém, jsem tak trochu knihomol), pomůže Vám to zafixovat fráze, upevnit si jejich použití a naučí Vás to spoustu nových slovíček! Najdete knížky od začátečníků (beginner) až po velmi pokročilé (advanced).
Jděte do knihovny a půjčte si zjednodušenou četbu, kde na stránce budete rozumět většině slovíček – postupně se posouvejte k vyšší úrovni. Až budete číst advanced úroveň doporučuji si stáhnout Harryho Pottera v angličtině, po první knížce se srovnáte s úrovní a rychlostí blesku přečtete všech sedm knížek! ? Po Harrym Potterovi jsem měla opravdu velmi dobrý pocit! Pokud máte tablet nebo mobil doporučuju Finger translater – velmi pohodlné, když se Vám nechce pořád přepínat na slovník!

Penguin readers je edice se všemi žánry od fikce, pohádky, hororu, novely po zjednodušeného Sherlocka Holmese a jiných klasických autorů. Knižky mají ve všech úrovních od úplných začátečníků až po úplně pokročilé. Na každé pobočce městské knihovny. V městské knihovně (která je po celém městě) si můžete půjčit jakoukoli knížku i zjednodušené četby, které dostanete i s CD.Půjčování je na jeden měsíc, posláním emailu nebo osobně si můžete lhůtu prodloužit o další měsíc. V létě se klasická lhůta automaticky prodlužuje na dva měsíce. Poplatek za jeden rok, kdy si můžete půjčovat knížky z jakékoli pobočky je 60 kc! Podívejte se na stránky městské knihovny v Praze (MLP) a prostě zajděte do nejbližší pobočky.

Co jsem četla v aj: Penguin Readers – zjednodušené četby, Harry Potter, Deception Point by Dan Brown, ságu Eragon.. Po HP můžete číst prakticky cokoli, jen neudělat moc velkou pauzu! Každý žánr Vám rozšíří slovní zásobu.

3. POSLOUCHEJTE, KOUKEJTE A PIŠTE SI DENÍK: od nynějška si už nestahujte filmy v češtině, ale jen v angličtině s českýma titulkama, zhruba po 2-5ti měsících, až pocítíte, že si z filmů a seriálů pamatujete slova a jejich použití – stahujte už jen anglické titulky, bude to těžké. (Já jsem asi po 5ti měsíccích jela na erasmus do Anglie na dva týdny a neuměla jsem v televizi zapnout titulky. Takže jsem byla nucena přejít z českých titulků rovnou na čistou angličtinu!!A velice mi to pomohlo! V Praze jsem si, ještě pár měsíců stahovala anglické někdy i české titulky, ale začala jsem koukat třeba na Přátele bez titulků!!
Na co koukám od úrovně B2: Přátelé, Glee, Mentalista, The Big Bang Theory (velice těžké, doporučuji až na vyšší úrovni), Mrs Brown Boys – můj oblíbený seriál z Anglie plný černého humoru. V počítači mám snad jen jeden český film, jinak vše buď s českýma nebo anglickýma titulkama – kreslené filmy jsou většinou velmi dobře srozumitelné – doporučuju!!!!!!!!!!
Naposledy jsem viděla Frozen, Tangled, Cloudy with Chance of Meatballs a Rio…

Pište si deník – pomůže Vám to s psaním, vyjadřováním se a pomůže to i Vám osobně – udělat si názor, psaní nabídne jiný úhel pohledu a prostor k zamyšlení se…nemluvě o skvělém artefaktu.

4. ČEKÁ VÁS MATURITA?
– mluvte
– čtěte
– pište
– zapište se do konverzačního kurzu a nedělejte si vůbec nic z toho, že se Vám zdá, že jsou všichni lepší. Oni se to taky museli naučit a zažili to samé co vy! Vy to děláte pro maturitu a hlavně, abyste se domluvili se světem kolem Vás! Když zadáte do Seznamu halloween – vyjede asi 10 odkazů – tak to je téměř s každým heslem co tam zadáte, jděte na google.cz a stejné heslo zadejte tam – vyjedete tam 100x větší množství!! Teď si představte, co všechno vyjede když tam zadáte heslo v angličtině! jazyk je cesta k tisícům a milionům knih, seriálů, kurzů a zemí!
Je jedno jestli chodíte ne jazykovou školu nebo ne, konverzace navíc nikomu neublíží, jen pomůže.
– učebnice k maturitě – Aj – Longman maturita activator a aktualizivané edice vycházející každý rok Nová maturita . Velmi dobrá učebnice se spoustou rad a tipů k zvládnutí maturity! Z maturity jsem měla jedničku. Takže ze trojek a dvojek, jsem díky kombinaci všech tipů tady udělala významný pokrok. Který jsem jen završila jazykovou školou, kde jsem se v rámci rozřzazovacích testů dostala do třídy připravující se na CAE. Více o tom dále v článku.

5. VYZKOUŠENÉ KVALITNÍ KURZY: Více konverzace méně gramatiky! Gramatika ukazována během konverzace! Ve všech mnou doporučovaných kurzech tvoří konverzace 80% výuky, gramatika je vysvětlována během konverzace. V Oxford House, Lite a Akcent IH jsem zažila nejzábavnější výuku angličtiny, kterou si dovedu představit. Když to porovnám se školní konverzací, kde máme jako „učitele“ člověka, který jen přijel z Ameriky a nemá ani ponětí jak nás učit a asi ani neví co nás učit, je to ohromný rozdíl a opravdu velká ostuda pro školu, kde je školné 40.000 kč ročně. Takže pokud si myslíte, že se jen domluvíte s nějakým kamarádem, který mluví anglicky, dost pravděpodobně to nedopadne moc dobře, protože nebude vědět, jak Vás učit, aby Vás to bavilo a zapamatoval jste si z toho co nejvíc.

OXFORD HOUSE:
Hodnocení: 9/10
AM training cena: když jsem chodila já byla 1500 / měsíc, nyní je to 1000/měsíc, 4x týdně, per week / 90 min. Ceny snad všech jiných kurzů se zvýšily a jediná akce pro studenty je nyní 10% sleva a tento AM training. To bylo velkým tahounem této školy, že kurzy s kvalitními lektory byly levnější než jsou teď.
Gramatika se zde také probírá, ale v menším množství než ve škole.. Hlavním bodem je komunikace a na té Vám lektor ukáže co děláte špatně. Určitě si přineste papíry na poznámky, ale jde tu hlavně o konverzaci! Velice levné a skvělá úroveň!
V půběhu tří let, co jsem chodila jsem chodila na Am, Am training a Big package. Z již vyškolených a zkušených lektorů mohu doporučit (Adriana – úroveň B1 a Davida – B2). Určitě zkuste obojí – od toho jsou ukázkové hodiny, abyste věděli co Vám vyhovuje více. U lektorů ve výcviku se Vám budou střídat během lekce většinou tři budoucí učitelé, většinou je každý z nich z jiné země – v jednom kurzu mne vyučovali Nor, Američanka, Vietnamec a Irka, takže uslyšíte více přízvuků a zažijete jiné druhy výuky.

Má rada: Začněte s rozřazovacím testem a zjistěte jaká úroveň je pro Vás nejlepší. Poprvé jsem šla do OxfordHouse o letních prázdninách na měsíc a překonala jsem svůj strach z mluvení! Tři roky jsem chodila pravidelně, každé léto. Z úrovně A2 jsem se díky OH posunula až na úroveň B2.

LITE
Hodnocení: 7/10
Zajímavá metoda výuky, Gramatika se v LITE učí jednoduše formou větných vzorů, tedy pomocí modelových vět. Jednotlivá slovíčka se několikrát prochází, pak se tvoří jednoduché věty, které se procvičují ve dvojicích.! Pokud Vám nebude vyhovovat OH zkuste LITE! Byla jsem tam na ukázkové hodině a zdá se mi to zajímavé! Ale připravte se, že si dost připlatíte.

AKCENT IH Prague
Hodnocení 8 bodů.
Při 80% účasti Vám vrátí 50 % zaplacené částky (1200 Kč), při 100% účasti Vám vrátí 80 % zaplacené částky.
Dále mohu doporučit Akcent, jsou tam mladí učitelé, kteří sem jezdí získat učitelskou licenci, stejně jako lektoři ve výcviku v OH. Má to tu výhodu, že Vás bude učit více národností a budete mít možnost poznat jejich rozdílnou výslovnost.

SPĚVÁČEK POMATURITNÍ STUDIUM
Hodnocení 8,5.
Výuka pět dní v týdnu – 3 hodiny, žádné rozptylování jinými předměty, spoustu času na prozkoumání sebe sama a hledání toho čemu se chcete dál věnovat. K tomu výrazné zlepšení v jazyce Samozřejmě pokud chodíte a máte zájem o víc než jen status studenta! Doporučuji každému, po maturitě! Hodnocení 8,5 dávám, protože jsme každý týden měli tři učitele. Dva skvělé certifikované (Brad a Amrik, občas suplující Mark) a jednu učitelku ve výcviku. Bylo by lepší, kdyby byl nastavený program pro učitele ve výcviku v pomaturitním studiu jinak. Možná jednou za měsíc ve více kurzech a střídání? Když bych měla porovnat kvalitu učitelů ve výcviku, tak ve Spěváčku byla úroveň nejhorší ze všech tří škol, které jsem v průběhu několika let navštěvovala. Během studia jsem se posunula z B2 na C1 a získala certifikát CAE! ? Co ještě jsem já dělala po maturitě, při studiu jazykovky?: zde

Můj plán jak nevyjít ze cviku? Konverzace – minimálně jednou týdně na kurzu + Speak easy nebo najít na fb akce s cizinci.. Čtení – weby, knihy, časopisy, poslech- filmy, seriály – vše v aj, psaní – deník v aj.
Univerzita Karlova pořádá jednou týdně anglickou konverzaci zdarma, tam jsem ještě nebyla.

KAM NEJÍT?
Určitě nechoďte do jazykové školy Confucius, organizace ze strany vedení je otřesná! Hodnocení 0! Nejdříve mi posunuli kurz o týden, poté po dvou týdnech z celkových čtyř vyměnili učitele a změnili čas i dny kurzu, pak nás ještě k tomu spojili se studenty o úroveň výš – což bylo opravdu hrozné, když jsem v italštině začátečník a byla jsem ve stejné skupině s lidmi, kteří chodili už jeden celý školní rok!
Jiný jazyk než anglický, bych taky nedoporučovala ve Spěváčku. Hodnocení 4,5 bodu.

Další články o učení na Gastroradaru:
Den D
Povzbuzující čaje a nečaje
Stres a krize
Syndrom vyhoření

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (dříve známý jako Gastroradar). Masérka v síti Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Instruktorka Zdravotní tělesné výchovy. Vlastník CAE (Certificate of Advanced English). Studentka VOŠ oboru wellness a balneo. Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění. Má zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy aj. Vedle těchto stránek Zdraví posláním spravuje Youtube kanál Zdraví posláním a facebookové stránky: Zdraví posláním, Wellness jóga a Wellness masáže.

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář