Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice

Během pěti týdnů hospitalizace jsem se z hraniční podvýživy dostala do nadváhy – nabrala jsem necelých 8kg tuku! Toto je má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice mapující poslední tři roky života 2016 – 2019, kdy jsem se z nadváhy vrátila opět do normálních hodnot. Ale hlavně tento hubnoucí deník mapuje mou cestu za znovuvytvořením udržitelného zdravého životního stylu, kdy je hubnutí jeho „vedlejším produktem“ . Během celé této proměny jsem dostudovala a stala se ze mě diplomovaná Wellness specialistka, masérka a instruktorka zdravotní tělesné výchovy!

Hubnoucí proces mapuji vážením na bioimpedační váze, která dokáže rozlišit poměr svalů, tuků, kostí aj.  Cílem je snížit množství tuku a zvýšit množství kosterního svalstva a ideálně tedy překonat i svou vlastní fyzickou kondici a poměr svalů vs. tuků, kterou jsem měla před hospitalizací. Všechny záznamy až na poslední záznam z roku 2019 pocházejí z přístoje InBody.

 

 

Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice:

2016 – 6 měsíců před hospitalizací – srpen: mé první měření na InBody váze proběhlo, když jsem během léta jako dobrovolník pomáhala v organizaci olympijského parku Rio-Lipno: ukázalo se, že jsem v normě (ale blízko hranice s podvýživou) a bylo by dobré, kdyby se můj poměr svalové hmoty zvýšil a poměr tuku lehce snížil.
Váha: 53,9 kg
Množství kosterního svalstva: 22 kg
Množství tuku: 13,2 kg
BMI: 20,6 kg/m
Konfekční velikost: XS

Celý svůj život jsem byla velmi aktivní. Ve školce jsem dělala balet a tanečky. Na ZŠ jsem hrála 6 let házenou, poslední dva roky na střední jsem se intenzivně věnovala power józe a učila jsem dětskou jógu a další kroužky. Vždy jsem měla velikost XS, svaly jsem definované neměla (protože jsem jich zase neměla tolik, aby byly vidět, ale funkční byly). V době, kdy byla pořízena tato fotka jsem jedla vegetariánsky již asi 3-4 roky a díky tomuto prvnímu zvážení jsem si uvědomila, že bych měla lehce zvýšit příjem bílkovin.

 

 

 


 

Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice:

2017 – 3 měsíce po hospitalizaci – květen: jsem se nechala zvážit podruhé: z dolní hranice normy jsem se dostala na hranici s nadváhou a díky poměru tuku jsem ji i překročila.
Váha: 67,9 kg (přibrala jsem 14kg)
Množství kosterního svalstva: 26,1 kg
Množství tuku: 20,8 kg (přibrala jsem 7.6kg tuku)
BMI: 24,9 kg/m
Konfekční velikost: M

Během 5ti týdenní hospitalizace mi mé onemocnění, ale i samotné léky způsobily extrémní přejídání, kdy jsem nikdy neměla dost. Jedla jsem sladkosti, které bych nikdy předtím ani nedala do pusy, protože mi z nich normálně bylo až špatně a jedla jsem je v obrovském množství. Necítila jsem, že bych měla dost – cítila jsem non-stop hlad. K hlavnímu jídlu (které bych normálně měla problém dojíst) jsem snědla až 6 bílých rohlíků (žádné jiné druhy neměli) a další sladkosti. Díky mému zdravotnímu stavu a související léčbě jsem ztratila schopnost sebekontroly. Za dobu hospitalizace jsem převážně na sladkostech nechala okolo 6000 Kč. Dalším důvodem k mému přejídání byla i stresová zátěž související se samotnou hospitalizací – nikdy předtím jsem v nemocnici nestrávila ani den.

Většina tuku se mi uložila v trupu a na horních končetinách – tuková tkáň v oblasti trupu je obzvlášť nebezpečná, protože je často spojená s civilizačními onemocněními jako: kardiovaskulární onemocnění, cukrovka 2. typu aj., což jsem si až bolestivě uvědomovala, protože jsem v té době ještě byla studentkou VOŠ oboru Wellness-balneo a obezitu jsme probírali snad v každém předmětu. Mimo nabrání tuku jsem i poprvé v životě kompletně přišla o svou fyzickou kondici. Takže pro mne v následujících týdnech po propuštění byly problémem i dřív úplně běžné pohyby jako rychlejší chůze, nemluvě o běhu aj.

 

Po hospitalizaci jsem v rámci rekonvalesce tzv. „návratu do normálního světa“ absolvovala svůj první masérský rekvalifikační kurz a stala se ze mě sportovní a rekondiční masérka. Opět jsem nastoupila do školy, kterou jsem o rok později úspěšně dokončila. S čím jsem ale bojovala od hospitalizace asi půl roku byl nekvalitní a přerušovaný spánek, který mi proces zdravého hubnutí zpomaloval až znemožňoval. Takže vedle běžného denního pohybu, cvičení, zdravého jídla jsem průběžně pracovala i na zlepšení spánku. Více o spánku najdete na konci článku.
Z hlediska pohybové aktivity – oproti minimální aktivitě v nemocnici jsem se opět začala pohybovat po městě pěšky (vystoupila jsem dřív z autobusu a šla jsem pěšky, chodila jsem a stále chodím po centru Prahu např.: z muzea jsem šla až do Palladia, místo abych jela mhd aj.). Lehce (asi 2x týdně) jsem venku nebo ve fitku trénovala běh a posilování s vlastním tělem a necelé čtyři měsíce po hospitalizaci jsem absolvovala Spartan Charity race. Poprvé v životě bez velkého tlaku na fyzickou přípravu nebo výsledky. Šli jsme s kamarády pro zábavu.
Nebylo to jednoduché, ale určitě mi pomohlo mít cíl, díky kterému ten „trénink“ byl zaměřenější, nešlo jen o hubnutí. Celkově jsem se snažila hubnutí brát jako vedlejší produkt aktivit a pohybu, kterému jsem se věnovala. Co se týká lehké závislosti na cukru, kterou jsem si stihla vytvořit – nebylo to lehké se jí zbavit. Přítel mě upozorňoval, když mě viděl jíst sladkosti a já se vědomě snažila minimalizovat příjem zpracovaného cukru. Velice pomohlo ovoce, které mi chutná – v nemocnici čerstvého ovoce a zeleniny byl nedostatek.

Strava v nemocnici se skládala z masa nebo v mém případě z rostlinných zdrojů: robi aj., těstovin, brambor, bílého pečiva apod. Ve zkratce šlo o vysoký kalorický příjem vzhledem k minimu pohybu, který jsme tam měli. Ani trochu nepomohly automaty se sladkostmi na chodbě nebo sladkostmi přeplněný jediný obchůdek v areálu nemocnice. Pokud bych neměla narušenou schopnost sebeovládání, bylo by i tak těžké, až nemožné, napodobit můj stravovací režim, který jsem měla do té doby.

 

 


 

Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice:

2018 – 12 měsíců po hospitalizaci – únor: bohužel jsem hubla svalovou hmotu a nabírala tuk
Váha: 63,8 kg
Množství kosterního svalstva: 22,7 kg
Množství tuku: 22,4 kg
BMI: 24,3 kg/m
Konfekční velikost: M

Nárůst tukové tkáně a úbytek svalové tkáně byl způsoben stresovou zátěží ze zkouškového období, ale možná o něco více z malého příjmu bílkovin (hladovění a hloupou touhou tím zhubnout) a dalších živin ve stravě – tento fakt jsem si i ověřila, když jsem několik dní zaznamenávala co jím a spočítala jsem si příjem a výdej energie. Na tuto část bych doporučila spolupráci s vysokoškolsky vzdělaným nutričním terapeutem, já jsem využívala hodiny výživy, které jsme měli ve škole. Studovala jsem obor wellness-balneo a po jeho dostudování se ze mě stala diplomovaná Wellness specialistka. Pokud tomu chcete dát šanci sami, tak bych doporučila web kaloricketabulky.cz

 

Tím, že budete málo jíst nezhubnete – jako se to nepodařilo ani mě – spíše to bude mít opačný efekt. Nedostatečným příjmem uvedete své tělo do stresující situace a v rámci zachování Vašeho organismu bude i ten malý příjem, který mu dáte ukládat – právě do tuků. Takže pokud budete málo jíst ve snaze zhubnout, buď budete nabírat ještě více tuku nebo/a doslova se zhroutíte hladem a vyčerpáním. Vzhledem k mému malému příjmu energie (jídla) jsem zažila oboje.

Během tohoto vážení jsem si uvědomila jak moc velká výhoda je psát si deník podobného typu s fotkami a výsledky z bioimpedačního měření. Je to takové probuzení, které Vás nenechá usnout na vavřínech a každé 3 měsíce Vám připomene jak na tom jste a tím i Vaše cíle. Musím přiznat, že jsem si před tímto vážením vůbec neuvědomovala, že něco dělám špatně a byl to opravdu šok, když jsem zjistila, že jsem přibrala místo hubla tuk. Díky tomu jsem se nad tím zamyslela a uvědomila jsem si kde dělám chybu.

Po tomto vážení jsem začala více cvičit a zaměřila jsem se na doplnění bílkovin a celkově na větší energetický příjem. Lehce jsem cvičila, ale ne pravidelně a ke konci roku 2018 jsem začala na poloviční úvazek masírovat, kdy směna znamená pohyb kolem masérského stolu pro celé tělo po dobu 4-5,5 hodin. Což mi významně pomohlo.

 Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice:

2019 – 2 roky a 3 měsíce po hospitalizaci – květen – porovnání množství tělesného tuku – 2016 x 2017 x 2019:
Zleva: jak jsem vypadal dříve před hospitalizací: množství tuku: 13,2 kg
Veprostřed: jak jsem vypadala po hospitalizaci: množství tuku: 20,8 kg
Napravo: jak jsem vypadala 2 roky a 3 měsíce po hospitalizaci: množství tuku z té doby nemám, ale o tři měsíce později  tedy 2 roky a 6 měsíců po hospitalizaci bylo množství tuku: 15 kg

 

 

 


 

Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuků a zvýšením kondice:

2019 – 2 a půl roku po hospitalizaci – srpen:

Váha: 60,4 kg
Množství kosterního svalstva: 24,4 kg – oproti roku 2016 mám o 2,4 kg více svalové hmoty a časem bych chtěla nabrat cca 3-5kg svalové hmoty a tedy se dostat na 28-29kg kosterního svalstva
Množství tuku: 15 kg – oproti roku 2016 mám o 3,8 kg tuku více a ideálně bych se časem chtěla dostat na 11-12kg tuku
BMI: 22,4 kg/m
Konfekční velikost: S

 

 

Po 2 a půl roku mohu konečně říct, že jsem se bezbolestně (v poměrech tuků a svalů) vrátila do zdravé normy, vzhledem k mému věku a výšce. Shodila jsem téměř 6 kg tuku – už nejsem v nadváze a znovu jsem si vytvořila udržitelný zdravý životní styl!

 

 

Jak jsem se sem dostala ve zkratce:

– zlepšila jsem kvalitu svého spánku
– intuitivně jsem na sebe začala aplikovat svou verzi tzv. přerušovaného půstu (kterou praktikuji od mých cca 18 let, protože mi prostě sedí – jím cca od 9/10 do 20/21hod, kdy obvykle nejím snídani preferuji dobrý čaj nebo brunch nebo rovnou oběd)
– jím vegetariánsky (můžete hubnout i když jíte maso, záleží na kvalitě a kvantitě – mě osobně maso moc nechutná)
– piju kvalitní zelené čaje
– měla jsem pohybově aktivní práci jako masérka
– začala jsem daleko více chodit po okolí a centru města
– sport (silový a kardiovaskulární trénink (posilování s vlastní vahou, chůze a běh na běžeckém páse)
– relaxace a regenerace – prevence patologické stresové zátěže – všímavost, srdeční koherence, omezení světla z elektronických přístrojů před spánkem, tedy kniha místo tabletu a nerušený 7-8 hod spánek – více o dopadech nekvalitního spánku na tělo i mysl najdete zde aj.
–  lékařská péče, fyzioterapie, zdravotní tělesná výchova (zdravá záda + pilates a jóga) a psychologie / psychoterapie – více o benefitech psychologie / psychoterapie najdete zde
– vážení na bioimpedační váze každé 3-4 měsíce

Kdybych měla zpětně poradit sama sobě, řekla bych si následující dva body:
– neomezuj zdravé jídlo a jez více bílkovin
– udrž pravidelnost v organizovaných pohyb. aktivitách ve studiích a ve cvičení doma

 

Pokud nevíte, kde začít začala bych těmito 8 body:
– spěte min. 7,5 hodiny, nejlépe 8 hodin za noc – ovlivní to Váš výběr jídla i Vaše sebeovládání, několik hodin před spánkem nepijte alkohol, kávu, energetické nápoje, černý a zelený čaj, nekuřte
– vykliďte si dům a stůl v práci – pokud budete mít na dosah zdravější varianty, nejen, že se je časem naučíte jíst a vyhledávat, ale také budete muset jít do obchodu, když dostanete chuť na sladké – nejen, že se Vám tam nebude chtít jít, ale tím, že nebudete mít nezdravé potraviny po ruce ani nebudete mít možnost je bezmyšlenkovitě jíst
– v klidovém období sledujte a zapisujte vše, co jíte – zkuste tomu věnovat týden až dva, můžete k tomu využít aplikaci kalorické tabulky nebo si psát do notesu
– konzultujte s nutričním terapeutem, abyste získali individuální úpravu Vašeho jídelníčku
– začněte se každé 3-4 měsíce vážit na InBody místo klasické váhy + každý měsíc si ve stejný čas a na stejném místě pořiďte kontrolní fotku ve spodním prádle (zepředu, z boků, zezadu)
– pořiďte si krokoměr a během následujících dvou týdnu zvyšte současný počet kroků o 1000 kroků na den, postupně se dostaňte na 7.000 – 8000 kroků denně, zařaďte každý den alespoň 1-2 patra schodů (pokud nemáte problémy s klouby)
– začněte se silovým a kardiovaskulárním tréninkem (2x – 3x týdně po 20-30min) – posilování s vlastní vahou / posilování s posilovacími gumami, chůze a běh na běžeckém páse / eliptikalu
– naučte se regenerovat a relaxovat – protahování, jóga, pilates, dechová cvičení aj.

 

 

Nezhubla jsem za měsíc nebo půl roku a možná by to díky extrémnímu režimu složeného z náročného tréninkového plánu a pečlivého vážení a plánování každé porce i šlo. Ale já vím, že bych to nesnášela a pravděpodobně by to nebylo udržitelné. Snažila jsem se za každou cenu vyhnout tomu, abych si proces hubnutí znechutila (nebo to, jak právě vypadám – což pro někoho jako jsem já, kdo vždy měl vel. XS, nebylo úplně lehké).

Jako připomínka mi na bocích zbylo pár strií z toho, jak jsem během krátké doby nabrala tukovou tkáň a kůže neměla čas se pomalu té změně přizpůsobit. Takže jakoby „popraskala“. Nejvíce tuku mi po této hubnoucí cestě zbylo bezesporu na břiše a na bocích, ale alespoň už nemám nadváhu a snížila jsem tak riziko přidružených onemocnění, které se s nadváhou a obezitou často vážou např.: vyšší krevní tlak, mrtvice, cukrovka aj. více o tom ve studii z NCBI – US National Library of Medicine National institute of Health v metastudii Fat or fit: What is more important?

Každý den jsem se snažila (a snažím) soustředit na zdravý životní styl a možnosti jeho zapojení, než na určité cviky nebo vybrané živiny. Chtěla jsem, aby se hubnutí stalo vedlejším produktem udržitelného zdravého životního stylu, který budu mít ráda, a to se i povedlo. Udělala jsem chyby, které mě zdržely (viz například hladovky a nedostatek bílkovin). Ale jak jsem se postupně vzdělávala, tak jsem ty chyby odhalila a mohla jsem jít dál.
Nepochybně za tímto úspěchem stojí i můj přítel, který se mnou vše vydržel a podporoval mě.

 

Teď začíná další challenge – nabrat více svalů než mám nyní a hlavně, než jsem měla dříve!
Mým dalším cílem je zvýšit poměr svalů a snížit poměr tuků ještě o něco více, ale hlavně pravidelnějším cvičením zajistit funkční sílu svalů, která kromě čisté praktičnosti v běžném životě zajistí i podporu páteře a dlouhodobě minimalizuje bolest zad způsobenou vyhřezlou ploténkou v bedrech. V tomto směru spolupracuji i s fyzioterapeutem, díky kterému se mé chronické bolesti zad významně zmírnily. Tuto stránku budu podrobněji rozebírat ve svém kompenzačním fyzio-fitness deníku.


Cíle fyzio-fitness deníku se mění dle aktuálních potřeb. Píši ho každý týden v neděli (tedy zpětný pohled za uplynulým týdnem). Každý měsíc z roku 2020 uvidíte v samostatném článku. Více o fyzio-fitness deníku a mých dalších cílech najdete na konci tohoto článku.

 

 

 

 

Tímto hubnoucím deníkem bych Vás všechny chtěla inspirovat – nevzdávejte se!
Zdravé hubnutí není rychlým procesem, ale jde to!

 

Pokud si říkáte, že to vše vyžaduje extrémně silnou sebekontrolu kterou nemáte, tak vězte, že podle studií zmiňovaných v knize Obézní planeta (autoři: Dr.David Lewis a Dr. Margaret Leitchová) může každý z nás svou schopnost sebekontroly posílit právě zlepšením kvality a délky spánku, zvýšením pohybové aktivity a minimalizováním patologické stresové zátěže – tedy tím, že začnete žít zdravým životním stylem. Podle studií trvá vytvoření nového zdravého životní stylu – než si Vaše tělo a mysl zvykne – až dva roky. Takže opravdu jde o dlouhodobý cíl.

Pomůže, když si stanovíte cíl – pro mne to bylo navýšení fyzické kondice, nabrání svalů a shazování tuků. A stanovíte způsob měření výsledků: navýšení fyzické kondice jsem měřila na základě vlastního pocitu, množství tělesného tuku a svalové hmoty jsem měřila bioimpedační váhou InBody. K méně přesnému měření těchto výsledků můžete použít i krejčovský metr na tělesné obvody, pokud o to máte zájem. Nedávala jsem si žádné limity – do xx data zhubnu xx kg tuku a naberu xx kg svalů. Vím, že bych tento přístup nesnášela a jak jsem už říkala, šlo mi o znovuvytvoření udržitelného životního stylu, kdy hubnutí bude „vedlejším produktem“.

 

Vědomě snižte příjem prázdných kalorií:
– sladké nápoje typu Coca-cola, Sprite aj. – můžete vyměnit za čerstvé smoothie s přidaným proteinem v prášku, domácí ochucené vody s plátky ovoce a bylinek, jemně perlivé minerální vody, pravé zelené čaje – Matcha, Maté, Gunpowder, kombuchu (má oblíbená značka kombuchy je ananasový Captain Kombucha ze Sklizeno) aj.
– sladkosti – čokolády, bonbony aj. – vědomě snižujte spotřebované množství, aby tyto cukrovinky nebyly konzumovány z únavy nebo hladu -> vyhledejte kvalitnější čokoládu s menším obsahem cukru a vyšším množstvím kakaa (min. 70% kakaa) – pravé kakao má mírné antidepresivní účinky
– jezte více čerstvého ovoce a zeleniny – díky obsahu vlákniny Vás udrží syté déle a vyhnete se přejídání

 

Kde sama beru inspiraci a kvalitní informace na témata stravování, psychologie hubnutí, cvičení apod.?
Na Youtube Zdraví posláním dávám dohromady zajímavá videa ze světa i ČR na témata wellness, fitness, zdravé hubnutí aj.
Ze světa bych k online sledování doporučila:
– Athlean-X – fyzioterapie a cvičení
– Doctor Mike – medicína
– Dr Janelle Sinclaire – duševní zdraví
– Ted – projevy od odborníků z různých oborů
– Tone It Up – cvičení a hubnutí
– Mayo clinic – medicína
– Abbey Sharp – stravování
– Pick Up Limes – stravování

Z České republiky bych k osobní konzultaci doporučila:
– Ing. Bc. Lukáš Roubík – stravování
– Bc.Andrea Mokrejšová – stravování

 


 

Takže teď začíná další challenge – nabrat více svalů než mám nyní a hlavně, než jsem měla dříve!
Mým dalším cílem je zvýšit poměr svalů a snížit poměr tuků ještě o něco více, ale hlavně pravidelnějším cvičením zajistit funkční sílu svalů, která kromě čisté praktičnosti v běžném životě zajistí i podporu páteře a dlouhodobě minimalizuje bolest zad způsobenou vyhřezlou ploténkou v bedrech. V tomto směru spolupracuji i s fyzioterapeutem, díky kterému se mé chronické bolesti zad významně zmírnily. Tuto stránku budu podrobněji rozebírat ve svém kompenzačním fyzio-fitness deníku.


Cíle fyzio-fitness deníku se mění dle aktuálních potřeb. Píši ho každý týden v neděli (tedy zpětný pohled za uplynulým týdnem). Každý měsíc z roku 2020 uvidíte v samostatném článku.

 

Můj (kompenzační) fyzio-fitness deník je mým plánovačem i deníkem ve kterém s Vámi sdílím své plány a zkušenosti týkající se kompenzačně i výkonnostně zaměřeného cvičení a wellness procedur naplánovaných na konkrétní měsíc. K mým fyzio-fitness-wellness cílům přistupuji z pozice instruktorky zdravotní tělesné výchovy a Wellness specialistky.

Po uplynutí konkrétního měsíce celý měsíc na konci článku ohodnotím. Mimo hodnocení úspěšnosti (výdrž u cvičení, posun kupředu aj.) každého měsíce budu navíc hodnotit celý proces po uplynutí 3, 6, 9 a 12 měsíců. Hodnotit budu jak jsem se držela plánu (což pro mě bude asi nejtěžší) a jak mi vybrané cviky a regenerační procedury pomohly nebo nepomohly ke snížení bolestí zad a dalším stanoveným cílům. Uvidíte jaké cviky a wellness procedury na mne budou fungovat a jaké se mnou vydrží dlouhodobě.

Článek najdete zde: Můj (kompenzační) fyzio-fitness tréninkový deník – leden 2020!

 


 

Pokud potřebujete další inspiraci, více informací a podporu, tak bych Vám vedle lékařů, psychologů, psychoterapeutů a dalších odborníků doporučila následující články:
Hubnutí, regenerace a rehabilitace – kvalitní informace v knihách
Mini série o spánku: Jak nás ovlivňuje jeho nedostatek?
Bolest zad a komplexní přístup
Má Absolventská práce na téma zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness přístupy
Jak nepřibrat přes svátky?
Výborné a zdravé čokoládovo-cizrnové brownies!
Seberozvoj i sebepéče: 3 výhody psychologie / psychoterapie slovem

Fat or Fit: What Is More Important? Vojtech Hainer, MD, PHD, Hermann Toplak, MD, PHD, Vladimír Stich, MD, PHD

 

 

 

Upozornění:
Stránky Zdraví posláním, dříve Gastroradar a související online prezentace mají informačně-vzdělávací charakter a nenahrazují osobní spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty, kvalifikovanými trenéry a instruktory, wellness specialisty a dalšími odborníky. Slouží primárně k předávání inspirace, motivace a osobních zkušeností autorů, než k předkládání univerzálních návodů vhodných k následování čtenáři. Stavíme se za individuální přístup, který ze samotné podstaty jednosměrná online prezentace nemůže poskytnout.

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář