Cvičíte během PMS a menstruace?

Žádný muž nemůže říct, že ví nebo dokonce tuší čím některé ženy před a během menstruace procházejí. Hormonální změny měsíčního cyklu ovlivňují jak naši psychiku, tak i naši kondici a výkon. Některé z nás tyto změny sotva pocítí (mezi takové jsem patřila několik let), jiní pociťují mírné obtíže a dalším tyto potíže mohou až bránit v běžném fungování.. Ve zkratce – žádná sranda.
V tomto článku se s Vámi podělím o své zkušenosti s cvičením během premenstruačního syndromu a během menstruace jeho pozitivním vlivu na prožívané problémy.

 

Mezi potíže o kterých mluvím se může řadit: únava, nesoustředěnost, bolest hlavy, migréna, bolest prsou, bolest beder, bolest břicha, změny nálad (úzkost, depresivní nálada apod.), fyzická i duševní přecitlivělost, těžko ovladatelně chutě na různá jídla aj.

 

 

Takže, jak cvičím během PMS a menstruace?

Když to vezmu od úplného začátku, kdy jsem poprvé menstruaci dostala – bylo mi 10 let. V té době jsem hrála už asi 3 roky házenou, kterou jsem celkem hrála 6 let. V té době jsem měla 2,5 hodinové tréninky 3x týdně a nikdy jsem kvůli menstruaci nevynechala. Ani si nepamatuji, že bych během prvních několika let měla nějaké velké bolesti nebo nebo jiné výše popsané problémy. S menstruací jsem tedy „odjakživa“ cvičila bez větších problémů. Změnilo se to, až během posledních 2-3 let.
Kdy jsem začala více trpět na PMS a bolestivou menstruaci, kdy (cca každý druhý měsíc do různé míry) zažívám změny nálad, chutě na sladké, bolesti hlavy a občasné migrény, bolest prsou, bolest břicha, střevní problémy, nižší soustředění aj. Myslím si, že to všechno začalo asi před 3 lety, kdy mi ve velice stresujícím období praskla cysta na vaječníku.. Někdy necvičím celý týden, někdy necvičím jen pár dní a někdy nemusím kardiovaskulární / silové cvičení vynechat vůbec, ale to není tak často jak bych si přála.

 

Takže, jak cvičím během PMS / menstruace?
Hlavním úkolem je zvolnit a vnímat jak se cítím a co potřebuji. Může to znít jako naprosto normální věc, ale nebyla jsem zvyklá se k sobě v tomto období takto chovat. Dost let jsem fungovala bez potřeby zvolnit, takže to pro mě před pár lety byla novinka (a do určité míry ještě stále je).
Takže, co mi nejčastěji pomáhá, když chci zmírnit negativní projevy PMS / menstruace?

 

  • chůze – pomalá až střední intenzita
  • jemné protažení ve stylu jógy, dechové cvičení (plný jógový dech) + uvolňovací cviky na páteř na gymballu
  • posilování horní části zad a horních končetin s minibandem (vyhýbám se zapojení celého těla a vysoké intenzitě)

 

Určitě musím jako první uvést chůzi, protože procházku vyzkouším vždy, předtím než se vrhnu čistě na odpočinek a relaxaci v posteli. Pokud se necítím naprosto příšerně, tak se jdu projít, jemně se protáhnu a / nebo s minibandem posiluji horní končetiny a záda. Obvykle se izolaci při cvičení vyhýbám a preferuji cvičení celého těla s vlastní vahou, ale v tomto období se izolace opravdu hodí.

Občas jsou projevy PMS a menstruace tak intenzivní, že jen ležím celý den v posteli, beru prášky proti bolesti, mažu si břicho a záda levandulovým olejem a koukám na Netflix nebo čtu. Když v takových dnech musím do práce, tak intenzivně spoléhám na prášky proti bolesti a zahřívací náplasti na záda z koňského kaštanu. Naštěstí takto náročné dny nemám tak často. A zvládat mírné a střední obtíže mi pomáhají výše popsané aktivity.

 

 

Jak mi výše popsané aktivity pomáhají s náročným PMS a menstruací?
– zlepšují mi náladu
– uvolňují svalové napětí
– uvolňují křeče v žaludku a v břiše
– odvádí pozornost od bolesti břicha a zad

 

 

Ne vždy mi pohyb pomůže a to je OK – je prostě potřeba umět odpočívat:
Zde je malá týdenní ukázka z mého krokoměru zachycující docela intenzivní menstruaci (bolest zad a břicha, bolest hlavy, pocity na zvracení aj.) a její vliv na moji aktivitu. Tyto údaje sdílím hlavně proto, abych ukázala že i já mám dny kdy téměř nevylezu z postele. Před pár lety bych se donutila jít na dlouhou procházku a šla bych i cvičit  a to za každou cenu. Ale od té doby, co mě tento přístup (ignorace únavy a vyčerpání mého těla) dostal doslova ke dveřím nemocnice s celkovým fyzickým i psychickým vyčerpáním, jsem se konečně naučila zvolnit. A nijak na sebe během menstruace netlačím, tedy alespoň se o to snažím.. I když je pravda, že mi to někdy musí přítel připomenout… 😀

Takže zde je týdenní záznam z mého krokoměru, který jsem naměřila, když jsme ještě stále byli v sebeizolaci:
Středa – 9.027 kroků
Čtvrtek – 6898 kroků
Pátek – 8.066 kroků
Sobota – 806 kroků – 1. den M – v posteli s práškem, termoforem a Netflixem/knihou
Neděle – 1297 kroků – 2. den M –  v posteli s práškem, termoforem a Netflixem/knihou + krátká procházka na poštu
Pondělí – 1083 kroků – 3. den M –  v posteli s práškem, termoforem a Netflixem/knihou
Úterý – 4641 kroků – 4. den M –  procházka do obchodu a po okolí

 

 

Obecně jsem se o měsíčním cyklu – jeho vlivu na ženu a dalších zdravých způsobech zvládání PMS a menstruace rozepsala v článku: Měsíční hormonální cyklus ženy – hormony, PMS a menstruace

 


 

Co by Vás mohlo zajímat:
Kvalitní čaje
Mé wellness služby – zdravá záda, masáže, workshopy a konzultace o zvládání stresu a deprese medical-wellness přístupy
Můj (kompenzační) fyzio-fitness tréninkový deník – leden 2020
Můj wellness deník – 2. měsíc sebeizolace – duben 2020
Bolest zad a komplexní přístup
Má Absolventská práce na téma zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness přístupy
Můj hubnoucí deník
Seberozvoj a sebepéče: 3 výhody psychoterapie a psychologie slovem
Jak být v sebeizolaci více aktivní? COVID – 19
Chybějící wellness povinná četba na ZŠ a SŠ – návrh diplomované Wellness specialistky
Mukbang a duševní zdraví

 

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář