Výborné a zdravé čokoládovo-cizrnové brownies!

 

Výborné a zdravé čokoládovo-cizrnové brownies!? Jde to vůbec?
Jaké „superingredience“ kromě cizrny v tomto receptu najdete? Proč je vlastně použít?
A bude to s nimi chutnat dobře?

Cizrna je luštěnina oříškové chuti s vysokým podílem bílkovin, sacharidů a vlákniny, také je zdrojem vitaminů B2 a B6, kyseliny listové, železa a dalších stopových prvků. Konopné semínko přináší mega 3 a 6 mastné kyseliny, všechny základní aminokyseliny, vitamíny (A, B, B1, B2, B3, B6, PP, C, E a F) a minerály (draslík, vápník, síra, hořčík, fosfor, zinek…) a další. Vlašské ořechy se zase vyznačují obsahem zinku, který pozitivně působí na pleť. Vlašské ořechy snižují LDL cholesterol v krvi, podporují činnost mozku a snižují únavu. To vše jsou skvělé důvody proč tyto potraviny zahrnout do každého dne. Slibuji, že to všechno chutná výborně!

Takže proč všechny „superingredience“ použít a nespokojit se s obyčejným brownie? Kromě toho, že si pochutnáte, tak doplníte bílkoviny, vitamíny, minerály, zdravé tuky a další stopové látky! A to mi přijde skvělé! Na mé oslavě toto brownies jedlo 12 lidí – nikdo jiný kromě mě není vegetariánem – všem brownies chutnalo a nikdo z nich nepoznal, že tam je cizrna! 🙂

 

Množství: 10 – 12 kousků, cca 3cmx6cm

Ingredience:
– 1 plechovka cizrny (propláchneme v čisté vodě a oloupeme)
– 100g „mouky“ z vlašských ořechů
– 12g kypřícího prášku
– 1 polévková lžíce lesního medu + 4 – 6 vypeckovaných nakrájených datlí
– 1 polévková lžíce konopného semínka
– 2 polévkové lžíce nealkalizovaného přírodního kakaa – obsah kakaového másla min. 20%
– 2-3 polévkové lžíce kokosového oleje
– čokoládové pecičky z tmavé čokolády
– plátky mandlí
– 1-2 polévkové lžíce ořechového másla
– pár kapek vanilkového extraktu
– špetka růžové himalájské soli
– větší špetka Veggy sweet kořenící směsi od Kotanyi

 

 

Postup:

Plechovku cizrny propláchneme pod tekoucí vodou. Válením mezi dlaněmi cizrnu oloupeme a ulevíme tak svému trávení. Usušíme ubrouskem. Usušenou cizrnu vložíme do mixéru, přidáme 2-3 polévkové lžíce kokosového oleje, kakao, mouku z vlašské ořechy, ořechové máslo, kypřící prášek, kořenící směs, sůl, vanilkový extrakt, med a datle. Mixujeme několik minut na střední rychlosti, do té doby než je směs hladká. Poté přidáme konopné semínko, čokoládové pecičky a plátky mandlí a dalších 30s až minutu směs mixujeme na nízké rychlosti, také ji můžete ručně zamíchat. Směs by se měla lehce lepit a přidané ingredience by měly být rovnoměrně rozmístěné.
Pečící papír lehce pomažeme kokosovým olejem a vložíme na dno zapékací mísy do které vylijeme naší brownie směs.

Troubu předehřejeme na 150 stupňů, brownies pečeme 30 min. Brownies by veprostřed mělo být měkké a lehce mazlavé, proto se nelekněte, když po 25-30 minutách do brownies zapíchnete špejli a po vytažení nebude zcela suchá. Po vyjmutí z trouby a vychladnutí můžete brownies pokapat 60-70% rozehřátou čokoládou a pokud chcete tak můžete servírovat s našlehanou smetanou.

 

Poznámka na závěr: Vzhledem k vysoké kvalitě použitých ingrediencí a obsahu bílkovin, vlákniny atd. není v lidských silách sníst tohoto dezertu tolik, kolik byste možná normálně zvládli s brownies klasického typu. 😉

Dobrou chuť!

 


Inspiraci k tomuto receptu jsem vzala na Youtube kanálu The Domestic Geek (3 Healthy(ish) DESSERTS I Vegan, gluten-free, dairy-free), do receptu jsem přidala ještě další zdravé ingredience jako například právě konopné semínko, datle a mandle.

Co by Vás mohlo zajímat:

3 nejdůležitější tipy pro zdravé hubnutí a vytvoření zdravého životního stylu
Hubnoucí deník – má cesta za snížením tuku a zvýšením kondice
Automasáž pěnovým válcem – 10 otázek a odpovědí
Wellness v životě Wellness specialistky, masérky a instruktorky ZTV Sylvie
Na YouTube Zdraví posláním najdete videa z našich akcí a práce a navíc pro Vás shromažďujeme námi ověřená wellness a fitness videa ze světa na témata: Zdravé hubnutí, Wellness / Fitness inspirace, Duševní onemocnění 101, Sedavý způsob života / Zdravá záda – prevence a kompenzace

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář