Antidepresiva – vybrané otázky a odpovědi.

Už Vám někdy někdo řekl, že bere antidepresiva?
A vy jste věděli, že asi musí jít o něco vážného, ale nic víc.. a možná jste se báli zeptat. Najednou jste jaksi nevědeli jak se k dotyčnému chovat?…..
Snad Vám v tomto příspěvku zodpovím Vaše nejpalčivější otázky.

1.) Co jsou antidepresiva?
2.) Proč je někdo potřebuje?
3.) Jak se mám chovat k člověku, který antidepresiva bere?
4.) Na co dát pozor při užívání antidepresiv
5.) Na koho se obrátit v případě krize?
6.) Nejste blázen – ale poslali Vás na psychiatrii?

1. + 2.) Co jsou antidepresiva a proč je někdo potřebuje?
Antidepresiva jsou léky upravující chorobně pokleslou náladu.
Jde o širokou skupina léků, která působí na chorobně pokleslou (depresivní) náladu a další příznaky, které doprovázejí depresi (útlum, neklid, strach, neschopnost prožitku štěstí). Obecně platí, že účinek antidepresiv se projevuje se zpožděním několika dnů až týdnů.

Abychom pochopili lidi, kteří tyto prášky potřebují, nejdříve si musíme zmínit emoční škálu na které prožíváme vše co se kolem nás děje.
Jejíž krajní hodnoty jsou nadšení x tělesná smrt. Celá škála vypadá takto:
Nadšení – Radost – Konzervatizmus – Nuda – Antagonizmus – Bolest – Hněv – Skryté nepřátelství – Strach – Soucit – Žal- Apatie – Tělesná smrt

Lidé, kteří potřebují antidepresiva (z jakéhokoli důvodu) se pohybují na jedné straně škály.Jejich naučené způsoby zvládání potíží přestaly fungovat. Jestli dříve sbírali známky nebo jezdili na kole, tak v situaci ve které jsou najednou tyto způsoby zvládání stresové zátěže už nefungují. Já se Vám teď snažím nastínit cestu člověka, který prožívá jednu vysoce zátěžovou situaci (smrt blízké osoby..) nebo dlouhodobý stres (několik náročných situací) a už nestačí regenerovat. Klasické aktivity, které dřív miloval, už mu přinášejí pramalou nebo žádnou radost. Možná se budí každou hodinu v noci, nebo nemůže spát vůbec. Nemůže se svým přičiněním dostat ze stresové situace.
Antidepresiva svým chemickým působením na mozek ustřihnou krajní hodnotu prožívané škály emocí. Takže místo toho, aby člověk jen brečel nebo se zanedbával (nulovou hygienou, nejezením..) A pouze ležel vyčerpáním v posteli bez šance na regenerační spánek nebo aktivity, kterým se dříve věnoval a přinášely mu energii.. bere antidepresiva, aby se jeho emoce posunuly z krajní pozice. Umožní danému člověku fungovat, věnovat se aktivitám, které mu přinášejí energii. Věnovat se aktivitám, které mu pomohou řešit nebo ustát danou situaci ve které se nachází.

Konkrétní onemocnění, při kterých se obvykle používají:
deprese, úzkostné poruchy, obsedantně kompulzivní porucha, psychosomatické choroby, při léčbě chronické bolesti, různé nevysvětlitelné potíže, jako doprovodná léčba při těžkých onemocněních a výskytu deprese: parkinsonova nemoc, rakovina, epilepsie, infarkt myokardu atd..

3.)  Jak se mám chovat k člověku, který antidepresiva bere?
Pokud jste nikdy nebraly antidepresiva, nemůžete tento stav zcela pochopit. Není dobrým nápadem, říkat věty jako: „Hlavu vzhůru“ nebo něco podobného. Raději neříkejte nic – nesnažte se povzbuzovat. Pokud Vás tato osoba zajímá a chcete jí pomoci, ale necítíte se na to – protože jde o něco opravdu velkého a vážného.. Vězte, nejjednodušší co můžete udělat, je říct něco ve stylu: Pokud chceš, můžeš mi říct co tě trápí. (pokud to tedy náhodou nevíte) Pokud byste se radši vyhnuli „vědění“ a přesto máte o tuto osobu zájem, úplně stačí převedení řeči na jiné téma. Člověk, který bere antidepresiva, je bere aby mohl fungovat, i přes to co prožívá. Není nesvéprávný ani mimo. Pokud Vám tedy člověk řekne, že je bere, už to je znamení, že mu asi nevadí se o tom bavit, ale pokud nechcete riskovat řekněte: „Je dobře/jsem ráda, že jsi sebrala odvahu se léčit. (Bude rád, že to slyší) „Určitě to bylo těžké. Co ti přináší radost?“ (A převedete téma hovoru k běžné konverzaci a k tomu co je pro člověka v takové situaci nejdůležitější – sbírat energii..)

4.) Na co dát pozor při užívání antidepresiv:
Pokud antidepresiva bere člověk Vám blízký, určitě Vám bude vděčný, když mu poskytnete příležitosti uniknout stresujícím okolnostem. Pokud o tom nebude chtít sám mluvit, nemluvte o tom. Bavte se – vtipy, komedie… cokoli co odlehčí je správné. Pozor, ale – nikdy možná nevíte, co konkrétně spustí intenzivnější reakci, než by člověk měl, kdyby nepotřeboval a neměl antidepresiva. Pokud to víte nebo tušíte, vyhněte se tomu. Pokud se to přece jen stane, nabídněte oporu. Pokud se člověk s antidepresivy usedavě rozpláče, stačí když nabídnete kapesníky a posečkáte dokud to daného člověka nepřejde a pomaličku změníte téma, pokud tedy o tom náhodou nebude chtít sám mluvit. Pokud nepřiměřená reakce bude trvat i nepřiměřeně dlouho, Vy sami s tím nic neuděláte – zavolejte 155!

Léčba antidepresivy může být na několik měsíců až let. Léčba i vysazení by mělo být prováděno pouze pod odborným dohledem psychiatra. Vhodná kombinace k lékům je psychoterapie, ať už individuální nebo skupinová. O těchto a dalších terapiích píši v mých dalších článcích, které najdete na konci tohoto textu. Určitě byste si měli přečíst příbalový leták daných antidepresiv, který člověk Vám blízký bere. Měli byste mít na paměti, že jakákoli větší změna emočního prožívání by se měla konzultovat s psychiatrem. Pokud někdo po třech hrozných měsících začne po týdnu na nových antidepresivech být extrémně hyperaktivní a šťastný – berte to jako rychlou změnu, ne jako jednoznačný důkaz zlepšení. Je nutná konzultace s psychiatrem! Se správnou léčbou budete schopni opět fungovat!
=V žádném případě NEdoporučuji si žádný z těchto nebo podobných léků ordinovat bez lékařského dohledu. Doufám, že Vás odradí i to co jsem popsala v článku Hospitalizace v Bohnicích, takto silné léky jsou nevyzpytatelné a u každého fungují jinak. V dlouhodobém hledisku Vám pomohou, pouze pokud budou ve správné dávce a pouze pokud budete mít možnost konzultovat sebemenší odchylky od normálu včas s Vašim psychiatrem!=

5.) Na koho se obrátit v případě krize? Kam jít pokud máte podobné problémy nebo někoho znáte kdo je má: Např.: náhlé podivné chování, které nezapadá do charakteru osobnosti a ohrožuje tohoto člověka a jeho společenské postavení nebo Vás (halucinace/bludy – neexistující hlasové a obrazové vjemy – mumlání, nelogická a obsahově nesourodá řeč, napadání dalších lidí s nelogickými výkřiky, přesvědčení o novém řádu věcí – blížící se katastrofa, sebepoškozování.. Nebo zažíváte něco výše popsaného, něco co není pro Vás normální a somatické testy nic nenacházejí. Zavolejte 155 nebo si nechte poradit na speciálně na tyto problémy zaměřených místech – léčit se není ostudou: Krize a jak ji řešit

6.) Nejste blázen, ale poslali Vás na psychiatrii?
Jak bylo napsáno výše, na psychiatrii se léčí různé druhy stavů a onemocnění. V případě, že se nepovede najít fyzickou příčinu. Například fyzické bolesti – bolí Vás často a několik měsíců žaludek, máte velké problémy s trávením, na gastroenterologii nic nenajdou. Problém tedy nebude ve špatném fungování Vašeho žaludku, ale v nervových spojeních, které reagují na pokyny z Vašeho mozku. Bolest přeci jen vychází z našeho mozku.
Jsme zvyklí léčit fyzické tělo, ale mozek je řídícím orgánem. I ten si zasluhuje péči. Psychiatrické nemoci nemají ještě naprosto jasný původ, ale vědci se schodují, že jde o kombinaci genetické zátěže, výchovy a stresové zátěže v životě člověka. Je to komplexní a nemoc vznikne, když se několik zmíněných faktorů sejde.
Pokud Vás tedy poslali na psychiatrii, asi potkáte člověka, kterého byste označili za blázna: mumlá si pro sebe, třese se atd.. Myslete na to, že tento člověk je nemocný a když sedí vedle Vás v ordinaci, tak se jde léčit, aby se těchto ostrakizujících příznaků zbavil a mohl fungovat normálně. Považujete takový přístup za bláznovství? Pokud si říkáte, že Vás přece jen bolí břicho – myslete na to, že není odvahou vše vydržet, odvahou je přiznat si, že potřebujete pomoci a nechat si pomoci. Čím dříve, tím lépe.


Statistika:
Každý rok umírá v Evropě asi 58 tisíc lidí v důsledku sebevraždy nebo sebepoškozování kvůli psychické krizi (pro srovnání: 51 tisíc lidí umírá v Evropě ročně při dopravních nehodách).

Antidepresiva můžou mít vedlejší účinky, které zcela určitě nesmíte brát na lehkou váhu! Stejně jako podcenění léčby může mít dalekosáhlé důsledky. Nebojte se v jakékoli pochybnosti zavolat přímo lékaři nebo ambulanci, kde Vám poradí nebo pošlou rychlou pomoc.

Seriál (pouze v aj), který by Vám mohl přiblížit život s depresí. V případě, že se deprese nediagnostikuje včas a neléčí se. Může dramaticky prohloubit negativní prožívání člověka a v nejtěžším případě může skončit sebevraždou. Pokud chcete i Vy něco změnit – vnímejte lidi kolem sebe, nabídněte jim pomoc – doveďte je na místa, kde jim pomůže odborník a pokud si už nevíte rady, zavolejte jim 155!
13 důvodu proč

Co by Vás mohlo zajímat zde na Zdraví posláním – můj příběh:
Antidepresiva
Hospitalizace a diagnostika
Bohnice a prevence relapsu
Krize a jak ji řešit

Další zdroje:
Co dalšího není vhodné – pro dobro daného člověka – říkat: zde
Informace pro pacienty a jejich blízké – příručka

Zakladatelka a autorka více jak stovky článků na webu Zdraví posláním (Gastroradar). Masérka v síti Infinit Vysočany – hotel Step. Od ledna 2019 Infinit Holešovice – hotel Absolutum Boutique. Studentka VOŠ oboru wellness a balneo. Ambasadorka destigmatizace duševních onemocnění. Zkušenosti s vedením dětské a rodinné jógy, dramatické výchovy a boulderového lezení pro děti..

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář