5 typů klientů – charakteristika a má práce s nimi (z pohledu masérky)

Tento článek nevychází z podrobné studie opřené o dotazníky, testy zdatnosti apod. Ale vychází z pozorování mých klientů v mé praxi Wellness specialistky, masérky a instruktorky zdravotní tělesné výchovy. Chtěla bych Vám ukázat 5 typů klientů, které často potkávám, jejich charakteristiku a příklady mé práce s nimi. Vybrané čtyři příklady popisují komunikativní typy klientů. Příklady jsou zobecněny a nepopisují jednoho konkrétního klienta.

 

1. Přetížené svaly dolní a/nebo horní zkřížený syndrom a psychický stres (manažeři)
Tuto kombinaci vidím často. Nejčastěji jde o managery středního věku, kteří sedí v kanceláři, vedou tým nebo organizaci a pokud nějakou formu regenerace dělají, tak jde o adrenalinové aktivity a fitness. Kde v rámci úspory času vynechávají rozcvičku i závěrečné protažení – i když si uvědomují vysoké riziko úrazů aj. Tato skupina klientů je až na výjimky extrémně zatuhlá (zkrácené svaly celého těla, které hrozí prasknutím / natržením, nejčastěji trapézové svaly, bedra, hýždě, zadní strana dolních končetin a prsní svaly, předloktí aj.).
Dále má snížený rozsah pohybů (obzvlášť v ramenou a kyčlích). Svalovou bolest z přetížení nepociťují všichni a pokud ji nepociťují tak si na 99% ani nejsou vědomi toho, že je jejich tělo přetížené. Pokud cítí bolest tak vychází většinou z ochablých rombických svalů a dolní části trapézového svalu. Kupodivu snížený rozsah pohybů neberou jako signál. Na masáž chodí většinou z těchto důvodů: 1. relaxace bez konkrétního cíle – neuvědomují si své přetížení, 2. regenerace myslí si (chybně), že masáž nahradí cvičení, 3. regenerace k náročnému cvičení.

Má rada je vždy stejná: posilněte rombické svaly a dolní fixátory lopatek, protahujte celé tělo (obzvlášť po cvičení), používejte pěnový válec a tenisový míč k automasáži, případně navštivte fyzioterapeuta. Také se dle konkrétního klienta snažím upozornit na výrazné benefity odpočinku a nezkracovaného spánku na regeneraci a fyzický a duševní výkon.

 

2. Přetížené svaly dolní a/nebo horní zkřížený syndrom (sportovci)
Vášniví sportovci, kteří stejně jako manažeři opomíjejí regeneraci a přicházejí s nataženými svaly po cvičení. Pokud jde o klienta, který cvičí tak je větší pravděpodobnost, že do svého tréninku zahrnuje i regeneraci typu: saun, masáží, automasáží (pěnovým válce, tenisovými míči), protahování, kvalitní nezkracovaný spánek, pasivní odpočinek apod. Ale i tak u těchto klientů vidím zkrácené prsní svaly, přetíženou horní končetinu (bolest bicepsu, tricepsu, deltového svalu, přetížené předloktí, první projevy karpálního tunelu aj.) a ochablé fixátory lopatky. Dále často vidím zatuhlá bedra a hýždě z nedostatku protažení.

Má rada je vždy stejná: posilněte rombické svaly a dolní fixátory lopatek, protahujte celé tělo (obzvlášť po cvičení), používejte pěnový válec a tenisový míč k automasáži, případně navštivte fyzioterapeuta.

 

3. Bolest zad a chronická onemocnění
Bolest zad a dalších částí těla může vycházet z obyčejného přetížení svalů, ale také z různých závažných onemocněních typu: vyhřezlá meziobratlová ploténka, rozdrcená ploténka, osteofyty, bechtěrevovo onemocnění, zánět / nádor / úraz kosti, zánět šlach, onemocnění vzdálených orgánů, těžký stres a psychiatrická onemocnění aj. Proto se snažím své klienty nasměrovat k tomu, že je důležité se o své tělo a mysl starat a jít v první řadě k rehabilitačnímu lékaři / neurologovi / psychologovi / psychiatrovi apod. Kde lékař poradí jestli je nutné navštěvovat pouze zdravotního maséra nebo jestli je bezpečné navštěvovat i maséra ve wellness. Seznam kontraindikací masáže ve wellness najdete pod článkem.

 

4. Ochablé svaly z nedostatku pohybu
Určitě častěji mezi klienty najdu pravý opak typu přetížení, ale čas od času přijde někdo kdo má velice nízký svalový tonus a k mému velkému překvapení mu ještě nikdo neřekl, že by s tím měl něco dělat. Často dotyčný dělá restorativní jógu (která se zaměřuje spíše na relaxaci než posílení) nebo jezdí na kole nebo nedělá nic. Bolest svalů odpovídá míře ochablých svalů, které nedrží kosti a klouby na správných místech. Masáž je v těchto případech naprosto druhořadá, hlavním bodem, na který se snažím upozornit je cvičení v tomto pořadí: léčebná tělesná výchova s fyzioterapeutem, zdravotní tělesná výchova, skupinové lekce: pilates / jóga / core – střed těla. Navíc obvykle doporučím i navýšení konzumace bílkovin a konzultaci s nutričním terapeutem.

 

5. Neznalost sestavení vhodné tréninkové jednotky a maladaptace
(reakce na patologickou stresovou zátěž) 

Následující se častěji vyskytuje u mužů než u žen, ale občas i u nich: někdy přijde klient, který je na pokraji zhroucení, vyčerpaný, unavený, opakují se zranění – protože náročně cvičí 5-7x týdně, bez regenerace a odpočinku. U těchto klientů se snažím zaměřit na benefity odpočinku a regenerace.

Následující klienti cvičení používají jako formu maladaptace (porucha přizpůsobení při patologické stresové zátěži, kdy náročné cvičení přináší pozitivní pocity, regenerace svalů a organismu se prodlužuje a člověk vedle fyzické bolesti může zažívat až příznaky závislosti když cvičení vynechá – neklid, agresivitu, depresivní myšlenky apod.). Tito klienti často sami zvažují návštěvu nebo již chodí k psychologovi. V tom je ráda podpořím, protože je velice odvážné a chválihodné se starat o své duševní zdraví. Sama jsem zažila závislost na cvičení a proto se snažím na toto téma s klienty mluvit, konkrétně o benefitech regenerace na tělo i mysl, o zvládání patologické stresové zátěže jinými metodami a další. Více na toto téma najdete v mé Absolventské práci na konci článku.

 

Těchto 5 typů klientů potkávám ve své praxi tak v 60% procentech, do zbývajících 40% patří klienti, kteří chtějí relaxovat a odpočívat a nejsou během masáže komunikativní. Naštěstí pro mě nejmenší procento tvoří klienti, kteří mají celkovou nebo částečnou kontraindikaci a i přes upozornění z mé strany o nevhodnosti masáže na jejím provedení za každou cenu trvají. Což vůbec není příjemná situace.

 


Co by Vás mohlo zajímat:

Kontraindikace masáže – kdy Vám masáž může ublížit
Regenerace ve sportu její možnosti a benefity
Zlepšení kondice, regenerace a rehabilitace a hubnutí – četba
Má Absolventská práce o zvládání patologického stresu a deprese
Ze života masérky: Největší blbosti, které jsem slyšela v masérně!

Jsem diplomovaná Wellness specialistka (DiS.) v oboru Wellness-Balneo. Zakladatelka webu Zdraví posláním a autorka více než 200 článků. Masérka mimo oblast zdravotnictví. Instruktorka ZTV – Zdravotní Tělesné Výchovy (kompenzačně-rekondičního cvičení). Ambasadorka destigmatizace medical-wellness léčby duševních onemocnění a vlastník CAE (Certificate of Advanced English).

Kdo jsem jako Wellness specialistka?
Studovala jsem vyšší odbornou školu. Mezi mé předměty patřily: psychologie zdraví, well-being, anatomie, fyziologie, balneologie a fyzikální terapie, interkulturní komunikace, fitness, funkční vyšetření, výživa, lékařská problematika zdravotní tělesné výchovy, gymnastika, základy veřejného zdravotnictví, specifika saunování, sportovní masáž, baňkování, lávové kameny, tvorba wellness programů, základy první pomoci a další..
Studium jsem zakončila Absolventskou prací o zvládání patologického stresu a deprese medical-wellness metodami, kterou si můžete přečíst na těchto stránkách v rubrice E-kniha. Absolutorium se skládalo z obhájení Absolventské práce a zkoušek z Wellness a Biomedicíny a Anglického jazyka.

Oblasti odborného zájmu:
Wellness, prevence, regenerace, kompenzace a rekondice, psychologie zdraví (motivace, zvládání patologického stresu, seberozvoj aj.), medical-wellness přístup při zvládání patologického stresu, deprese, BAP a bolestí zad.

Odborná publikace:
Absolventská práce s názvem Distres a možnosti zvládání se zaměřením na 13 medical-wellness strategií v rámci zvládání patologické stresové zátěže a deprese.

Služby v Praze:
Wellness masáže (masáže mimo zdravotnictví),  ZTV (s prvky metody Balantes propojující prvky fyzioterapie, pilates, balančního cvičení a aktivního středu těla s psychorelaxací a vědomým pohybem, osobně k tomu navíc přidávám prvky jógy s technikami automasáže), tvorba a inovace wellness programů pro wellness centra, konzultace a přednášky o zdravém životním stylu, wellness-medical přístupech v rámci zvládání těžké stresové zátěže a deprese a další.

Kde nyní pracuji?
Masíruji v Kings Court 5* na Nám. Republiky.

Sociální sítě:
Facebook: Zdraví posláním, Wellness jóga, Wellness masáže (pokud jste u mne byli na masáži, tak zde můžete zanechat Vaši recenzi)
Instagram: wellness_specialistka_sylvie
Youtube: Zdraví posláním

Pokud máte zájem o spolupráci využijte kontaktní formulář nebo zdraviposlanim@seznam.cz

O autorovi Výpis článků Podpořte autora

Napsat komentář